Вони прагнуть завоювати її, віддаючи всі сили для досягнення мети. Вони долають перешкоди, перемагають біль і поразки. І ось нарешті перемога... Це — приблизний сюжет майбутнього балету про футбол. Виставу готують у Донецькому національному академічному театрі опери та балету імені А. Солов’яненка. Прем’єру заплановано до Євро-2012.

Автор ідеї народний артист України, художній керівник Донецької опери Вадим Писарєв (на знімку) захоплено розповідає про майбутню постановку: «Балету про футбол немає ніде у світі. А в нас він буде! Це стане екзотикою для зарубіжних глядачів».

Музику написала київський композитор та диригент Анастасія Комликова. До музичних фрагментів включені також записи, зроблені під час футбольних матчів. Робоча назва балету — «Історія однієї біографії». Репетиції розпочнуться вже в січні наступного року.

«Хочеться показати футбол ізсередини, — розповідає Писарєв. — Душа, переживання — приховані. Але є почуття боротьби, якоїсь несправедливості. Тренер — така сама людина, як і всі. Просто ми цього не бачимо. Головним героєм вистави буде не окремий футболіст, а ціла команда. Звісно, згадаємо про останні перемоги донецького «Шахтаря» та теперішньої команди, яка досягла найвищих успіхів в історії клубу. Переможна хода футболістів — ця тема стане головною у фіналі».

Писарєв зізнається, що сам на стадіон ходить рідко, але завжди дивиться футбол по телевізору: «Якщо ти — донеччанин, це твій обов’язок: уболівати за команду. Я народився в Донецьку і ходив на футбол ще на старий стадіон «Шахтар». Після матчів тролейбуси були переповнені, і я повертався пішки. Знав, що йтиму десять кілометрів, але й не думав відмовитися від футболу».

Теперішніх та колишніх гравців «Шахтаря» можна часто побачити у Донецькій опері, запевняє Писарєв. Тож консультантів у постановника вистачає: «Я товаришую більше з футболістами старшого покоління. Володимир П’яних не пропускає жодної прем’єри, часто бувають Кондратов, Рудаков, Звягінцев, Соколовський, Грачов... Із теперішніх гравців — бразильці ходять, Левандовський був. Бачив їх на балетах і на операх». У кабінеті художнього керівника Донецької опери свого часу був м’яч із автографами видатних футболістів, у тому числі — Пеле. Але він подарував цей м’яч віце-прем’єр-міністру України Борису Колеснікову.

До Євро-2012 афішу театру оформлять англійською та узгодять зручний час початку вистав, щоб уболівальники змогли і на матч потрапити, і до театру. «Примітивно думати, що гості приїдуть лише пиво пити і футбол дивитися! — гарячкує народний артист. — Мені норвежці телефонують, їх 100 душ на чемпіонат приїде. І питають, які вистави йтимуть. Уболівальники за лічені дні побачать у нас «Аїду», «Набукко», «Лебедине озеро».

Нещодавно під час зустрічі з екс-гравцем «Шахтаря» Віктором Грачовим донецькі школярі запитали про те, чи бачить він зв’язок між балетом та футболом. «Сьогодні такий футбол, що судді не дають особливо торкатися гравців. Не те, що 30 років тому. Зараз за таке дуже суворо карають. Балет та футбол — вони трохи відмінні», — відповів футболіст.

А Вадим Писарєв загадково посміхається: «Був такий балет — про Трістана та Ізольду. Вони кохали один одного, але не могли доторкнутися, бо тоді померли б обоє. Але почуття можливо передати рухами, тілом, навіть якщо герої не торкаються один одного. В тому й сила класичного танцю».

Фото автора.