— Регіони нашої держави мають не тільки активніше заявляти про себе за кордоном, а й робити це на високому рівні, за європейськими стандартами, — наголосив Надзвичайний і Повноважний Посол України у Швейцарській Конфедерації Ігор ДІР в ексклюзивному інтерв’ю кореспонденту «Голосу України».
За словами пана Посла, просування за рубежем інтересів областей і територіальних громад є одним з пріоритетів наших представництв за кордоном. «Посольство у Щвейцарії має певний досвід у співпраці з регіонами, — продовжує Ігор Дір. — Ми отримали пропозиції для налагодження контактів з більшості областей держави. Скажімо, недавно їх надіслали з Дніпропетровської області. Але цього замало. Треба стежити за їх подальшою долею. Як кажуть фахівці, супроводжувати проект до його завершення. Це спільна справа дипломатичного відомства і регіону. На жаль, багато хто обмежується тільки поданням пропозицій. А далі чекають, коли до них заявиться іноземний партнер. Іноземці не дуже поспішають нам назустріч. Маємо самі більше виявляти наполегливості. Не треба соромитися зайвий раз нагадати про себе. Кому не відомо, що під лежачий камінь вода не тече. Зрештою, саме в регіоні мають бути найбільше зацікавлені у реалізації свого проекту».
Але й це ще не все. Співрозмовник звертає увагу на те, що деякі проекти і пропозиції готують, як кажуть, на власний копил. «Тим часом для цього вироблені європейські стандарти, — додає Ігор Дір. — Їх слід дотримуватися. Інакше партнери можуть відмовитися від співпраці. Тому я раджу керівникам регіонів доручати підготовку таких документів професіоналам».
— Недавно свої пропозиції для налагодження співпраці внесли представники Вінниччини. Як ви їх оцінюєте?
— Одразу скажу, що вінничани зробили все на високому професійному рівні. Вони високо підняли планку. Інші регіони мали б так само наслідувати цей гарний приклад. За це хочеться висловити подяку насамперед керівникам регіону, зокрема, присутньому на презентації області в нашому посольстві в Берні голові Вінницької обласної ради Сергію Татусяку, землячці вінничан раднику Президента України Марині Ставнійчук, народним депутатам Олегу Зарубінському та Віктору Коржу, всім членам офіційної делегації, які прибули до Берна.
— Ви сказали, що вінничани запропонували новий формат презентації регіону. Що маєте на увазі?
— Ми не перший рік працюємо з регіонами, зокрема, у вирішенні економічних питань. Допомагаємо налагоджувати експорт нашої продукції у Швейцарію, шукаємо для наших регіонів інвесторів. Представники Вінницької області вирішили заявити про себе, як кажуть, на повен голос. Спершу, коли вислухали їхню пропозицію, навіть задумалися, чи вдасться на належному рівні організувати такий масовий захід. Пропозиція полягала в тому, щоб презентація відбулася за участю послів чи представників зарубіжних посольств, акредитованих у столиці Швейцарії. Та й делегація з Вінниччини була чимала, до Берна приїхали трохи більше двохсот людей. Однак ретельна підготовка, знову-таки спільно з представниками регіону, стала запорукою того, що презентація відбулася, без перебільшення, на найвищому рівні. Це не тільки моя думка. Те саме говорили мені посли деяких держав. Проведений захід схвально оцінили присутні на ньому постійний представник України при ООН у Женеві Микола Маймескул, президент товариства «Українці в Швейцарії» Андрей Лужницький, представники української діаспори.
— Посольство надало можливість учасникам презентації для особистого спілкування.
— Коли люди розмовляють між собою і, як кажуть, бачать очі один одного, тоді швидше знаходять порозуміння. Таке спілкування відбувалося під час прийому учасників презентації, який ми організували в нашому посольстві. Причому вінничани активно допомагали і в організації проведення прийому.
— Перед тим спільно відзначили славну дату — 20-ту річницю Незалежності нашої держави.
— Вінничани привезли цікаву концертну програму. Назвали її «Ми — з України». Приурочили 20-й річниці Незалежності держави. Виступили з нею перед учасниками презентації в органному залі Берна. Крім народних пісень і танців, артисти виконували класичні твори. Деякі з них звучали французькою, італійською мовами. Особливо гаряче аплодували виконавцям запальних українських танців. Гопак дуже вразив іноземців. Наступного дня вінницькі артисти порадували своїми виступами жителів столиці Швейцарії. Вони виступили з концертною програмою на центральному майдані Берна — Вайсенхаусплац.
— Чи вдалося вінничанам налагодити з швейцарцями міжрегіональні контакти?
— За сприяння нашого посольства Вінницька область розвиватиме контакти з швейцарським кантоном Фрібур. Вже визначили напрями такої співпраці. На мою думку, обидва регіони матимуть від цього взаємну вигоду.
— Прошу, уточніть, про що саме йде мова?
— У кантоні Фрібур ми побували на одному з найбільших у Швейцарії молокопереробних заводів. Це підприємство входить до системи молочної галузі Швейцарської Конфедерації. Загалом у цьому кантоні спеціалізуються на вирощуванні сільськогосподарської продукції. Те саме можна сказати і про Вінницьку область. Досягнуто попередньої домовленості попрацювати на всіх напрямах в галузі АПК.
На території кантону розташовано вищий аграрний навчальний заклад. Ми також побували в ньому. Крім підготовки фахівців для аграрної сфери, тут займаються науково-дослідницькою роботою. Сподіваємося, що науковці Вінницького національного аграрного університету зможуть спільно попрацювати з швейцарськими науковцями над дослідженнями проблем, актуальних для розвитку агропромислового комплексу.
Співпраця двох регіонів не обмежуватиметься тільки аграрною сферою. У кантоні Фрібур налагоджено високотехнологічне виробництво, тут розпочали роботи із створення технопарку. Як мені відомо, таку само ідею вже давно виношують вінничани. Отож вели мову і про налагодження співробітництва у цій сфері. Дуже важливо, що швейцарці із зацікавленням сприйняли пропозицію про співпрацю. Вони прийняли запрошення відвідати Вінниччину. Сподіваюся, що саме тоді і буде підписано угоду про співпрацю.
— До речі, чим, на вашу думку, ми можемо бути цікаві для передової європейської держави?
— В Європі добре знають, що наша держава багата на родючу землю. Крім того, маємо людські ресурси. Є в нас грамотні спеціалісти, дехто з них заявив про себе, а заодно і про державу, працюючи за кордоном.
— Пане Ігорю, ви згадали про наших співвітчизників за кордоном, а скільки їх у Швейцарській Конфедерації?
— На території цієї невеликої альпійської країни працюють приблизно шість тисяч українців. Під час зустрічей з представниками міграційної служби, Міністерства внутрішніх справ Швейцарії вони відзначають, що не виникає проблем з громадянами України. Коли буваю в тому чи іншому навчальному закладі, приємно чути, що наші студенти є найкращими, а на виробництві українців характеризують висококваліфікованими працівниками. Одне слово, наші співвітчизники у Швейцарії гідно представляють свою державу.
— Дякую за розмову, зичу успіхів у просуванні інтересів нашої держави на території Швейцарської Конфедерації.
— І вам спасибі за розмову і участь у презентації.
Розмову вів Віктор СКРИПНИК.
Берн.
Фото автора.
Значну допомогу в організації і проведенні презентації в Берні надав вінничанам Надзвичайний і Повноважний Посол України у Швейцарії Ігор Дір (ліворуч). Поруч — ініціатор презентації голова Вінницької облради Сергій Татусяк.