Після серії останніх скорочень штатів в органах влади та місцевого самоврядування чиновникам, які не обіймають високих керівних посад, залишається тільки впасти у депресію. Адже вони здебільшого — люди з вищою освітою і віком за сорок, яким чергову вакансію знайти буде непросто. Наймачами у нас переважно затребувані представники робітничих професій та ще, бажано, кваліфіковані й молоді. А історику, економісту чи інженеру, який півжиття займався лише суто кабінетною працею, на схилі літ переучуватися на слюсаря або охоронця якось запізно. Однак не все так уже й погано: за наявності трохи розуму, підприємницької жилки та «стартової» підтримки від держави колишню професію можна перетворити на легальний і цілком дохідний бізнес.
Свіжоспечені херсонські бізнес-леді Тетяна Ткачова та Олена Шулакова не дуже давно теж працювали в експертно-технічному центрі обласного управління Держміськпромнагляду — Тетяна Вікторівна керувала навчальним пунктом, а Олена Олександрівна була інженером з техніки безпеки. Після реорганізації служби, те, що їм пропонували, жінок не задовольнило, і вони пішли, по суті, в нікуди. Однак животіння на біржі праці їх категорично не влаштовувало, тому жінки пішли на певний ризик: замість того, щоб «проїдати» щомісяця одержувану допомогу з безробіття, вони одержали її за рік наперед, закінчили бухгалтерські курси і разом відкрили свою справу — приватний навчально-консультаційний центр.
На гроші від обласного центру зайнятості подруги орендували у будівлі автошколи офіс і класи, де всі бажаючі можуть пройти курс навчання з охорони праці та пожежної безпеки. Схожі «міні-університети» існують при багатьох державних установах, однак пропозиція від колишніх чиновниць несподівано виявилася досить доречною і цілком конкурентоспроможною. Попри те, що їх центр почав діяти лише рік тому, на платні курси вже встигли записатися близько тисячі фахівців і керівників підприємств, які виконують роботи, пов’язані з підвищеною небезпекою. Спершу на них приходили по 30 осіб на місяць, а тепер уже до ста!
— Думаю, секрет успіху передусім у максимально гнучкому графіку навчального центру. Наш пріоритет — це бажання клієнтів. Якщо необхідно, за їх заявками ми запрошуємо для консультацій і читання лекцій експертів з інших служб, проводимо заняття й у вечірній час, й у вихідні, а за необхідності курси «приїжджають» і до слухачів за місцем роботи, — каже Тетяна Ткачова.
Хоча бізнес-леді не можуть сказати, що їх центр таке вже золоте дно. На початку існування ПП його засновники могли платити собі не більш як 440 гривень на місяць, але кількість клієнтів збільшилася, і, відповідно, підвищилися доходи. Тепер організатори навчально-консультаційного центру вже не тільки змогли підвищити собі зарплату до 1200 гривень щомісяця, а й дають заробити іншим, залучаючи за тимчасовими договорами до 15 викладачів для лекцій і консультацій. Загалом державні вкладення в організацію бізнесу окупилися сповна.
— Тільки позаторік можливістю пройти перепідготовку й розумно використовувати річну допомогу з безробіття на організацію своєї справи скористалася 651 особа. Торік таку само одноразову допомогу для створення бізнесу одержали вже понад сімсот безробітних, — коментує заступник директора обласного центру зайнятості Галина Візниця. — Найчастіше безробітні хочуть спробувати свої сили в «зеленому туризмі», вирощуванні овочів і фруктів, відкритті лотків і магазинів, наданні юридичної та психологічної допомоги.