Дев’ятикласниця з Сєверодонецька Софія Крамарова запропонувала владі свого міста ідею з економії енергоресурсів. Школярка вважає, що багатоповерхівки можна опалювати гарячою водою із закинутих шахт. Така можливість є. Із шести шахт сусіднього Лисичанська чотири вже закрито. Щоб не було зсувів, воду з них відкачують і скидають у річку Сіверський Донець. Температура цієї води становить 20—30 градусів, а її об’єм за годину дорівнює у середньому 730 кубометрам.

До цієї ідеї Соня прийшла, коли готувалася до міжнародного конкурсу «Збережемо тепло Землі у своїх будинках», проведеного Норвезьким товариством охорони природи. Як вона дізналася, у Голландії спеціально роблять свердловини в землі й використовують тепло підземних вод. А в нас і бурити не треба.

— Якщо цю воду пропустити через тепловий насос, то її температуру можна знизити до 4 градусів, а отриману теплову енергію використовувати! Узимку опалювати житлові будинки або теплиці, а влітку підігрівати воду, яку подають до квартир, — з ентузіазмом переконує дівчина й наводить такі цифри: — Якщо задіяти всі непрацюючі шахти, то в найхолодніший зимовий місяць — лютий — комфорт можна забезпечити в 23 стоквартирних будинках. Якщо використовувати цю можливість для підігріву води, економія становитиме 167 тисяч доларів щомісяця.

В найхолодніший зимовий місяць — лютий — комфорт можна забезпечити в 23 стоквартирних будинках

Зробити розрахунки й виготовити лабораторну установку теплового насоса Соні допоміг батько, який свого часу закінчив фізфак університету. Він же сприяв тому, щоб фахівці не відмахнулися від такої ідеї школярки, а поставилися до неї серйозно. Велику допомогу дівчині надала вчитель фізики Ганна Олександрівна Тропиніна. За розрахунками фахівців, теплом підземних вод тільки однієї шахти можна обігріти п’ять-шість багатоповерхівок. У Сєверодонецькому міськвиконкомі над цим задумались.

На знімку: Софія Крамарова (ліворуч) зі своєю вчителькою фізики Ганною Тропиніною.

Фото Едуарда ЯРОВОГО.