Цілковитого фіаско зазнав найбільший за останнє десятиліття приватизаційний проект влади Херсонщини. Керівництво обласної ради визнало таким, що не відбувся, аукціон із продажу кінотеатру «Україна» — одного з двох комунальних «осередків культури», які повністю зберегли свій профіль. При тому, що комплекс у діловому центрі міста поруч із офісами облради та облдержадміністрації оцінили лише в 15,6 мільйона гривень, покупців на нього взагалі не знайшлося — для участі в аукціоні не було подано жодної заявки!
На думку експертів, потенційних інвесторів відлякала жорстка умова — покупця зобов’язали зберегти не тільки профіль об’єкта, а й не менш як 70 відсотків місць для глядачів. Тобто внески в більш дохідний «побічний» бізнес, на кшталт кафе або бутиків, в «Україні» за таких умов себе просто не окупить.
Показово, що відчайдушних спроб збути з рук «Україну», яка швидко старішає, Херсонська обласна рада вживає не вперше. Ще минулий депутатський склад цього органу місцевого самоврядування в 2006-му відмовив трудовому колективу кінотеатру в продовженні терміну його оренди, і в 2007-му його виставили на торги, оцінивши в 15,4 мільйона гривень. І хоча економічна ситуація в краї тоді була значно сприятливіша, охочих розщедритися теж не знайшлося.
Голова облради Віктор Пелих обіцяє виставити кінотеатр на торги ще раз і допускає можливість зниження його ціни. Однак заковика не тільки в ціні. «Реанімація» комплексу потребує великих вкладень, а наші бізнесмени неабияк сумніваються в тому, що вони окупляться. Адже публіка нині воліє не «вузькоспеціалізованих» кінотеатрів, а великих розважальних центрів, як у сусідньому Миколаєві, куди херсонська молодь і їздить дивитися кіно.
— Кінотеатр «Україна» ось уже два десятиліття капітально не ремонтувався. Комунальному підприємству «Кіновідеопрокат» його передали, однак коштів на утримання і ремонт не виділяють. Поки «Україну» не упорядкують, годі й сподіватися, що його зали для глядачів загалом на півтисячі місць заповнюватимуться вщент, і об’єкт стане прибутковим, — резюмує директор КП «Кіновідеопрокат» обласної ради Євген Максимов. — Однак тільки на придбання нової сучасної системи тривимірного зображення необхідно близько 1,2 мільйона гривень, а приблизна вартість реконструкції самого приміщення порівнянна з його нинішньою оцінною вартістю. Таких грошей у нас немає.
Тож рано чи пізно депутатам доведеться визначатися — або самостійно шукати в місцевому бюджеті кошти на порятунок «України» від руйнування, або «знижувати планку» стосовно кількості місць для глядачів. Здається, у цьому разі проблем із покупцями не буде: нещодавно обласне відділення Фонду держмайна України з успіхом продало під нічний клуб колишню будівлю БК річковиків імені Шмідта в Херсоні. Причому за оцінної вартості в 1,154 мільйона гривень орендарі викупили його за 5,288 мільйона. І цю угоду городяни справедливо назвали найбільшим приватизаційним успіхом останніх років. А от митарства «України» заслуговують лише характеристики наймасштабнішої приватизаційної невдачі.