Купити квартиру в новому будинку для херсонців скоро стане неможливо ні за які гроші. І не через те, що їх мало, — просто їх зовсім перестали будувати. Починаючи з січня нинішнього року в обласному центрі не закладено жодної багатоповерхівки й не подано жодної заявки на виділення земельної ділянки під зведення «висотки». До того ж частина інвесторів намагаються через ті або інші схеми перепродати свої права на забудову деяких ділянок. Одне слово, максимум, на що реально можуть розраховувати споживачі, — це завершення будівництва двох багатоповерхівок, яке почато раніше й нині «зі скрипом», але добирається до фінальної стадії. Однак їхнє введення в експлуатацію забезпечить збільшення житлового фонду лише на приблизно десять тисяч квадратних метрів, тоді як в одному тільки докризовому 2007 році будівельні фірми обласного центру видали «на-гора» сто тисяч квадратних метрів додаткової житлоплощі — вдесятеро більше!
Ринок нерухомості в Херсоні «завмер» з тих само причин, що й у всій країні: банки не видають кредитів під забудову, а городяни не квапляться вкладати свої особисті заощадження для участі на паях у будівництво багатоповерхівок, боючись стати жертвою афери. А місцеві інвестори переходять на операції з житлом так званого нижчого цінового сегмента в «економ-класі». А простіше кажучи, норовлять викупити задешево занедбані відомчі санаторії, готелі або робочі гуртожитки, щоб після реконструкції продати їх як комплекси «малосімейок». У Херсоні останнім часом почали з’являтися оголошення із пропозицією купити «малосімейку» в якійсь колишній оздоровниці на мальовничому березі Дніпра лише за п’ять тисяч доларів. Однак у погоні за ілюзорною дешевиною є ризик обміняти свої кревні на «повітря» і не одержати за свої гроші навіть документа про право власності на жадані квадратні метри.
— За останні три роки в Херсоні було реконструйовано під доступне житло чотири багатоповерхівки — колишні гуртожитки різних підприємств, здебільшого бавовняного комбінату. Але в доступності є свої межі: безплатний сир все одно залишається тільки в мишоловці. Гадаю, оголошення про продаж житла за п’ять тисяч доларів — це лише спроба попереднього зондування ринку, — підкреслює перший заступник міського голови Херсона В’ячеслав Яременко. — За дозволом на реконструкцію будинку, в якому перебувають згадані «квартири», його власники до міськради ще навіть не зверталися.
Вирішивши більше дізнатися про продаж житла за суму від п'яти тисяч доларів, я зателефонував за зазначеним у рекламному оголошенні номером і розпитав про умови угоди докладніше. Як з’ясувалося, квартирою житло назвати не можна — це лише кімнати на другому-третьому поверхах колишнього санаторію без ремонту, але з водопроводом і каналізацією, а також «зручностями в кінці коридору». Житловим будинком у повному сенсі цього слова об’єкт теж назвати не можна, тому що на його першому поверсі розташовуються офіси і номери, що експлуатуються як готель, пояснили мені працівники фірми, котра реалізує «апартаменти».
Досить непевним виявилося й питання про документи на нове придбання. Його оформляють нотаріально завіреним договором купівлі-продажу й обіцяють бажаючим «допомогти» з оформленням свідоцтва про право власності в Бюро технічної інвентаризації, але... за окрему плату «від двох тисяч гривень». Поза всяким сумнівом, ой, як немало доведеться доплачувати й постачальникам комунальних послуг за видачу техумов та інші узгодження для встановлення приладів обліку, а також отримання права індивідуального користування й самостійної оплати водопроводу та електроенергії. А якщо його не отримаєш, сидітимеш у сутінках. Не кажучи вже про те, що з під’єднанням до газових мереж і обігрівом — цілковита неясність. Навряд чи гарний вид із вікна «окуповує» такі складності й незручності.
Підбиваючи підсумки, можна з упевненістю порадити городянам: платити за житло в реконструйованих багатоповерхівках до «утрясання» усіх паперових процедур і початку їх фактичної реконструкції самим продавцем, а не вами особисто, в нинішніх умовах приблизно те саме, що купувати лотерейні квитки.