Вулицями міст і сіл Херсонщини вирує «заметіль» рослинного пилку — зацвіла амброзія полинолиста, яка завдає безліч неприємних відчуттів людям, схильним до алергії. Характерно: щорічно напередодні цієї події із чиновницьких кабінетів лунають заклики усією громадою вийти на вулицю й викосити ці бур’яни, але вони зовсім не схильні «здавати позиції».
За ступенем зараження амброзією Херсонська область є однією з найнеблагополучних в Україні — ця рослина вже захопила 291,2 тисячі гектарів, або більше десятої частини її території! У поширенні «зеленої окупантки» лідирують Бериславський район (37,9 тисячі гектарів), Великоолександрівський (37,2 тисячі гектарів), Нововоронцовський (22,8 тисячі гектарів) і Нижньосірогозький (28,3 тисячі гектарів).
Водночас на Херсонщині, як і в інших регіонах України, є служба, яка контролює поширення амброзії — Державна інспекція з карантину рослин. Теоретично, у кожному з 18 районів має працювати інспектор, однак на практиці у Великоолександрівському і Новотроїцькому ці посади вакантні. А ще один інспектор обслуговує одразу три райони — Іванівський, Верхньорогачицький і Нижньосірогозький. Після завершення процесу реформування карантинної служби в національному масштабі кількість її працівників, імовірно, збільшиться. Але коли конкретно це буде, невідомо.
Та й можливості вплинути на землевласників, які допускають «засмічення» своїх угідь амброзією, в інспекції вкрай обмежені: ну, складуть протокол і штраф випишуть. А за статтею 105 Кодексу України про адміністративні правопорушення фінансові санкції за недотримання заходів щодо карантину рослин становлять 51 гривню з фізичної особи й 136 гривень — з юридичної. Такі суми нині нікого не лякають, тому свідомих громадян, що виходять із косами на пустирі, ще пошукати треба. Правда, кажуть, що у Верховній Раді України розглядається законопроект, який посилює покарання в кілька десятків раз. Але коли його буде ухвалено, і чи ухвалять його взагалі — загадка.
Вл. інф.
Фото з архіву «Голосу України».