Залишившись без опалення, мешканці глибинки не знають, що робити. Чи є вихід із ситуації?

 

Стривожені листи від мешканців Пасічної, Гречаної та Рідкодубів, що в Старосинявському районі, полетіли аж до міністра палива та енергетики. Мовляв, газівники відрізали газ у 59 будинках, мотивуючи це тим, що газове обладнання в них або дуже застаріле, або взагалі немає належного. Люди вкрай стривожені: що буде далі? Адже літо швидко минає, не зоглянешся — на порозі морози. Як їх зустрічати без тепла? А встановити нову опалювальну апаратуру далеко не кожному під силу. Тому й просили, якщо не повернути все на старе, то  принаймні дати певний термін, аби кожен господар міг підготуватись і вирішити цю проблему.

Нещасні випадки підштовхнули до обстежень

 

У ПАТ «Хмельницькгаз» не менше переймаються цією проблемою. Бо торкнулась вона не тільки мешканців Старосинявщини, а практично кожного села в області. Тисячі хатніх печей та опалювальних систем перебувають у критичному стані, й рано чи пізно, хоч би яка делікатна була ця проблема, за неї повинен хтось узятись. Але відключення газу одразу викликає бурхливу реакцію серед людей.

В області в окремих районах газифікація розпочалась ще в п’ятдесятих роках минулого століття, тож випадки, коли газове устаткування без заміни експлуатується уже стільки десятиліть — не поодинокі. А в усього є своя межа.

Ще донедавна Хмельниччина мала доволі благополучний вигляд на загальнодержавному фоні нещасних випадків, пов’язаних із використанням несправного газового устаткування. Трагедії обходили її стороною. Та минулий рік став рекордним у сумній статистиці. Причому не тільки для хмельничан.

З початку минулого року в країні через нещасні випадки під час використання газу в побуті постраждало 308 людей, 131 з яких — загинув. На Хмельниччині від шістьох таких випадків постраждало чотирнадцять подолян, дванадцять із них загинуло.

Як розповів Олександр Кукурудза, начальник відділу охорони праці в газовій промисловості обласного управління Держгірпромнагляду, дванадцять загиблих — надто тривожна цифра. Переважно молоді люди та діти отруїлись чадним газом. І цього не сталося б, якби в приміщеннях було правильно встановлене справне, а головне — надійне обладнання. Тому тепер газівники особливо прискіпливо перевіряють його в кожній оселі.

Причиною таких ретельних перевірок став ще й лист Кабміну, котрий надійшов на початку року. Він та ще низка нормативних документів вимагають від підприємств по газопостачанню та газифікації невідкладної, а головне — оперативної роботи з проведення планово-технічних обстежень. Ось тут, із початком масштабних обстежень, і почались масові відключення від газу. А селяни зі Старосинявщини стали лише однією з ланок у цьому процесі.

Якщо печі холодні — на те є причини

Нині в області експлуатується майже 24 тисячі опалювальних печей. Робота сучасного якісного обладнання не викликає жодних проблем — воно надійне в експлуатації, економічне й безпечне. Але, як правило, дозволити його собі можуть власники недешевих, переважно міських приватних новобудов. Вкладати кошти в переобладнання чи навіть елементарний ремонт у старенькій сільській хатині наважується далеко не кожен. У результаті в області майже чотири тисячі опалювальних печей працює взагалі без будь-якої спеціальної автоматики, котра могла б попередити про небезпеку.

— Частину з них уже довелось відключити від газу, — пояснює Василь Семенюк, перший заступник голови правління ПАТ «Хмельницькгаз». — І на цьому робота не завершиться. Наші працівники й надалі обстежуватимуть пічне устаткування, котли, конвектори і, виявляючи несправну автоматику безпеки, порушення тяги, відсутність герметичності, відключатимуть їх від газопостачання.

Подібні обстеження і заміни старого обладнання на нове відбувались і раніше. Тільки минулого року провели понад півтори тисячі замін і встановлення нових котлів та конвекторів. Але здебільшого все відбувалося з ініціативи господарів. А тепер перевірки і примусові відключення набрали темпів і стали масовими.

Газівники наполягають, що в усіх цих випадках насамперед йдеться про безпеку людей. І діють вони не стільки за власної ініціативи, скільки на вимогу міністерських листів та відповідних «Правил безпеки газопостачання України», котрі й надають їм право зупинити експлуатацію небезпечних приладів.

Крім того, переконують, що в кожному випадку намагаються проявити індивідуальний підхід, розуміючи, що значить для старої та небагатої людини раптом опинитись в помешканні без газу.

Та що робити в цій ситуації селянину? Люди не просто стривожені, а всерйоз налякані тим, що взимку їм знову доведеться опалювати дровами.

Справжня безпека коштує дорожче

Попри державну турботу про безпеку селянина, яка виявилась насамперед у вимозі більш жорсткого контролю, справжньої державної підтримки в цій ситуації немає. Всі проблеми, а головне — витрати, пов’язані з ремонтом, переобладнанням чи встановленням нового устаткування, господарі осель змушені взяти на себе.

А газівники наразі пропонують кілька варіантів. Справді ідеальним було б встановлення нових опалювальних котлів. Коефіцієнт їхньої корисної дії набагато перевищує цей показник у попередників із багатолітнім терміном експлуатації. Установивши новий, можна суттєво зекономити на використанні газу, і при цьому мати набагато тепліше помешкання. Щоправда, придбання такого котла обійдеться у кілька тисяч гривень. Якщо додати ще й проведення системи опалення в помешканнях — сума набігає чимала. Осилити її зможуть хіба що ті сільські пенсіонери, котрим фінансово хтось допомагає.

Але навіть тим, хто не пошкодує грошей, треба бути обережним при виборі котла. Чимало претензій висловлюють нині й газівники, й представники Держгірпромнагляду до низькоякісних котлів китайського виробництва. Якраз використання однієї з таких марок призвело до кількох трагічних випадків в області.

Окрім нових котлів, існує й інший, економніший варіант. Це встановлення спеціальної автоматики пічного опалення. Вітчизняний виробник пропонує два основні види такої техніки. Один коштує дешевше, і в середньому ціна його не перевищує півтисячі гривень. Інший з’явився на ринку не так давно й вартує майже вдвічі дорожче, однак більша ціна зовсім не випадкова і не є примхою виробничників. До речі, саме така автоматика може замінити навіть дороговартісний котел, оскільки вона абсолютно ідентична до тієї, що працює в сучасних котлах та конвекторах.

Як розповів головний інженер ПАТ «Хмельницькгаз» Олександр Лоб, автомат пройшов випробування в місцевій лабораторії. Усі заміри підтвердили, що при його використанні не зафіксовано найменшого витоку газу, всі небезпеки автоматика не просто чітко фіксує, але й одразу припиняє газопостачання. Зате під час перевірки дешевшого варіанта в лабораторії був зафіксований хоча і незначний, але витік газу.

До того ж є інший важливий момент. Один автомат фіксує роботу газового устаткування за трьома спеціальними параметрами, інший — лише за двома. Сьогодні їх ще вистачає, щоб робота пічного обладнання була визнана безпечною. А завтра? Адже самі газівники підтверджують, що ті стандарти й нормативні документи, за якими вони працюють, прийняті понад чверть століття тому. За цей час серйозний крок уперед зробила не тільки опалювальна техніка, а й суттєво змінились вимоги до неї. Цілком вірогідно, що вже завтра вимоги до стандартів контролю безпеки теж будуть жорсткішими. Не довелося б тоді знову викидати з печі вже встановлені автомати безпеки та заміняти їх на якісніші й безпечніші.

У будь-якому випадку кожен власник оселі повинен сам подбати про безпеку життя. Йому робити свій вибір, яке обладнання купувати і встановлювати, жодного тиску і нав’язування тут бути не може. А те, що гарантії безпеки не бувають дешевими, — це прописна істина. Зекономивши кілька сотень, інколи можна втратити все. Звичайно, було б добре, коли найбільш соціально уразливі верстви могли б розраховувати хоч на якусь державну підтримку. Але навряд чи можна сподіватись на це від теперішнього бюджету. Тому за власне життя доведеться платити зі свого гаманця. А завдання газівників при цьому — не бути страхаючим чи каральним інструментом. Бо хоч би як оперативно й наполегливо виконували вони вказівки свого міністерства, в кінцевому підсумку успіх справи залежатиме від того, наскільки вдалим буде вибір кожного споживача газу.

Хмельницька область.

Мал.  Олександра МОНАСТИРСЬКОГО.