Чи може Луганщина претендувати на статус курортно-санаторної зони, маючи складні природні та кліматичні умови
Наші івано-франківські колеги, які вперше побували на сході України, а саме — у нас, на Луганщині, наприкінці візиту зізналися, що їх здивували три речі — степи, терикони й широкі вулиці обласного центру. Запрошення приїхати до нас на відпочинок деяких відверто здивувало. «Так у вас же немає лісу!?» — відповіла наймолодша з гостей. І ми зрозуміли: показуючи «фішки» нашого краю, упустили головне — не повезли колег у перлину Донбасу. Саме так називають Кремінський район, в якому розташовано найбільший суцільний лісовий масив Донбасу і який обіцяє стати одним із наймодніших санаторно-курортних місць для українців.
«Луганськкурорт» — це реально
Щоправда, статус курортної зони Кремінна могла б отримати давно. Тут справді унікальна природа, цілющі джерела й повітря. За наявності не тільки бажання, а й наполегливості, ініціативи колишньої влади засоби на створення курортної зони можна було б знайти. Шкода, час втрачено... Кремінський район, де колись було закрито основні бюджетоутворюючі підприємства — шахти, великий завод верстатобудування, меблеву фабрику, баянне виробництво, відоме на весь Союз, міг би сьогодні значно поліпшити свою економіку й соціальний розвиток за рахунок розумного використання влсних природних ресурсів. Але, як кажуть, поїзд рушив, а наздогнати його дуже важко. Сьогодні ситуація змінюється на краще.
Голова Луганської облдержадміністрації Володимир Пристюк вважає, що якщо за допомогою обласної влади зусилля Кремінського району сконцентрувати на розвитку курортно-санаторної території, то невдовзі великому бізнесу вже можна буде презентувати проект зі створення в районі «Луганськкурорту».
— Для цього регіону і загалом для області вимальовується чудова перспектива. То чому б цим не скористатися? Луганщині необхідно показати свої природні можливості, щоб зацікавити й завести сюди потужні інвестиційні компанії, — вважає Володимир Пристюк і всіляко сприяє тому, щоб концепція розвитку санаторно-курортної зони в Кремінському районі мала реальне втілення в життя.
Концепцію було розроблено під час реалізації заходів Стратегії соціально-економічного розвитку Кремінського району на 2007—2012 роки. Основним її напрямом є створення системи оздоровчо-реабілітаційної допомоги населенню, розвиток рекреаційної діяльності на базі існуючих санаторно-оздоровчих установ і будівництво нових, а також створення Центру олімпійської та параолімпійської підготовки спортсменів України.
Знаменитому «Боржомі» не поступається
Близько року тому в районі провели інвентаризацію всіх баз відпочинку, розташованих на території майбутньої курортної зони, вивчили їхні можливості й стан вільних земельних ділянок. Крім того, досліджували радонові свердловини, поклади блакитної, білої та червоної глини, джерела мінеральних вод, лікувальні грязі та інші ресурси.
— У селі Михайлівка є вода, яка за своїми лікувальними якостями схожа на «Боржомі», — розповідає голова райдержадміністрації Валентин Рябінін. — Львівські експерти вже зробили перші аналізи, і сьогодні допрацьовується остаточний висновок.
— Наявність чималих покладів пелоїдів спостерігається в районі озер Довгеньке і Черникове, — доповнює виконувач обов’язків директора Кремінського ЛМГ Володимир Скляров. — Поблизу міста Кремінна є джерела мінеральних вод, які за хімічним складом і вмістом радону є мінеральними, лікувальними. Поверхневі води озер Довгеньке, Черникове і Підпісочне також можна вважати мінеральними. Вони відрізняються великим рівнем мінералізації й сьогодні детально вивчаються.
До речі, на озеро Солонці місцеві жителі ходять не тільки рибу ловити, а й лікуватися. Той, хто знайомий з герудотерапією, просто на березі ставить собі п’явки або збирає їх у банку для домашніх процедур. Отож на базі вже існуючих лікувальних установ планується широке використання герудотерапії. Лікування за допомогою п’явок у районі озера Солонці можна проводити на земельній ділянці в кілька гектарів. Крім того, на території району є ще один лікувальний ресурс — кремінь. Його лікувальні властивості широко відомі у світі: при контакті з водою кремній пригнічує бактерії, загнивання, бродіння, цей елемент позитивно впливає на нормалізацію тиску людини, використовується для лікування судин, інсультів та інфарктів, бореться із запальними процесами в суглобах, знижує рівень цукру в крові тощо.
Одне слово, особливості ландшафту й клімату, наявність лікувальних джерел, багатство й різноманіття рослинності й тваринного світу створюють тут усі умови для здоров’я, занять спортом, полювання, рибальства, сприяють розвитку багатьох форм рекреаційної діяльності. До речі, у квітні цього року на міжнародному екологічному форумі в Києві кремінчани отримали екологічний сертифікат. Наявність такого документа багато означає. Як стверджує Валентин Рябінін, «...уже є і луганчани, і дончаки, і представники інших регіонів країни, які готові вкласти гроші в нашу курортну зону». Її розвиток дасть депресивному Кремінському району близько 2 тис. нових робочих місць. До речі, після закриття лише шахт районний центр втратив 2 тис. 200 робочих місць.
...Плюс спортивна база
На думку Президента НОК Сергія Бубки, Кремінна може стати чудовою базою для підготовки спортсменів з усієї України. Власне, база уже є, тільки утримувати її здебільшого доводиться області, хоча частина території належить київському спортивному товариству «Динамо». Уже кілька років тут проходять підготовку відомі українські спортсмени. Та й сам Бубка тренувався тут перед Олімпійськими іграми, на яких поставив свій світовий рекорд. Одне слово, умови підготовки спортсменів він оцінює високим балом, тому на кремінській базі Луганського обласного фізкультурного центру «Олімп» сьогодні ініціюється створення східноукраїнського Центру олімпійської підготовки.
— Створення у Кремінній Центру олімпійської підготовки дасть поштовх розвитку нашого проекту й наблизить реалізацію всіх стратегічних планів, — вважає Валентин Рябінін. — Ось уже п’ять років, як наш район — найзеленіша східна частина області на лівому березі Сіверського Дінця — рухається шляхом перетворення не тільки на курортну, а й на спортивну зону. Справжню підтримку в просуванні цього проекту ми одержали тільки з приходом голови облдержадміністрації Володимира Пристюка. Він прямо заявив: «Кремінський район матиме велику підтримку ОДА». І свою обіцянку реалізовує.
Керівники району вважають, що перший крок до поставленої мети вже зроблено. Сьогодні вони роблять другий крок — шукають інвесторів і сподіваються на Міжнародний інвестиційний форум, який відбудеться в Луганську в жовтні 2011 року.
Фото автора.