Ось у який спосіб хмельниччанин Віктор Галущак вирішив висловити протест проти забруднення довкілля загалом і використання хімікатів на полях села Велика Побійна в Дунаєвецькому районі зокрема. На центральній площі обласного центру, біля приміщення облдержадміністрації, він поставив труну. На його думку, це символ того, що злочинне ставлення до довкілля може закінчитися трагічно для всього суспільства.
Чоловік переконаний, що став інвалідом другої групи та отримав з десяток різних хронічних хвороб саме через негативний вплив на організм людини різних забруднюючих хімічних та радіоактивних елементів.
— Свого часу мій батько під час служби в армії отримав радіоактивне опромінення, — розповів Віктор Галущак і підтвердив це відповідними документами. — Тож я — приклад того, якими можуть бути наслідки такого опромінення для наступних поколінь. Все життя мені доводиться боротись із важкими хворобами. До того ж і самому свого часу довелось пережити загадкову екологічну катастрофу, що сталася в Чернівцях, коли облисіли десятки людей.
Відтоді рятувався ліками, а ще — екологічно чистими продуктами, котрі вирощували батьки у селі Велика Побійна. Тепер не ризикує споживати їх через те, що інвестор, котрий орендує тамтешні землі, обприскав посіви кукурудзи. Місцеві мешканці твердять, що це викликало у багатьох головний біль, запаморочення та нудоту, а у декого навіть ішла носом кров.
Різкий запах отрутохімікатів зависав над селом кілька днів. Це змусило місцеву жительку Раїсу Буяновську звернутись до сільради із заявою, щоб перевірили, чим обприскували поля, і чи не вплинуло це на здоров’я людей. Голова сільради Любов Лукова намагалась з’ясувати це в орендаря, але відповіді так і не отримала. Після цього звернулася в районну санітарно-епідеміологічну станцію. Проте виявити на місці слідів хімікатів не вдалося, оскільки вже минув певний час з моменту їх використання. Але лікарі твердять, що орендар, проводячи обприскування, повинен був погодити із СЕС препарат, попередити селян про час його використання, виставити на полях сигнальні знаки.
— Звертатися до обласної СЕС, очевидно, вже немає сенсу, бо з часом дедалі проблемніше знайти сліди речовини на місці. Тим паче, що пройшли дощі. І її, очевидно, змило у грунт. Та й невідомо, чи зможе лабораторія визначити його склад, часто необхідних реагентів просто немає, — каже Віктор Галущак. — Якщо влада не звертатиме уваги на мій протест і не захоче допомогти у пошуках відповідей на питання, що нас непокоять, змушений буду звернутись до правоохоронних органів.
В області це вже не перший випадок, коли люди скаржаться на те, що використання хімічних препаратів на полях впливає на їхнє самопочуття. У селі Білецьке, що в Летичівському районі, люди були стривожені, коли висіяну на орендованих полях сою почали обробляти пестицидами. Дехто твердить, що худоба, котра випасалась поблизу тих полів, почала хворіти, а то й просто гинула.
Проте довести, що сталось це саме через використання пестицидів, не вдалось. Хоча органи загиблої тварини відправили на дослідження спочатку в районну, а потім і в обласну лабораторію, проте результати аналізів так і не дали остаточних відповідей. Вони лише підтвердили, що миш’яку та цинку в зразках не знайдено. Але зрозуміло, що поля оброблялись зовсім не цими препаратами.