Парадокс: начебто закликами боротися з курінням нам усі вуха протуркотіли, а курців стало тільки більше — подорожчання сигарет і страхітливі написи на пачках їх і то не віджахнули. Мало того! Дівчата і навіть вагітні жінки нині «смалять» так, що це приводить у справжній жах лікарів, котрі не з чуток знають про те, як тютюновий дим впливає на ще не народженону дитину!
— За нашими спостереженнями, із числа молодих мам, що перебувають у стаціонарі з малятами, які занедужали або з’явилися на світ з уродженою патологією, приблизно третина страждає на нікотинову залежність. Страшно дивитися, як така мати виносить дитину в лікарняний двір «подихати свіжим повітрям» і... одразу над нею закурює, а до компанії нерідко радісно долучається й батько-курець, який прийшов відвідати дружину. Але ж доведено, що тютюновий дим негативно впливає навіть на ненароджену дитину й може виявитися одним із чинників, які спричиняють ураження дитячим церебральним паралічем, — каже головний лікар дитячої обласної лікарні Херсона, Герой України Людмила Лятецька. — Оскільки заборони тут не подіють, ми намагаємося як можна зрозуміліше пояснити жінкам, що вони ризикують не тільки власним здоров’ям — створили спеціальну групу медиків, запросивши до неї нарколога. Однак за весь час тільки в однієї мами, яка раніше викурювала по 20 сигарет на день, вистачило мужності спочатку скоротити «тютюновий пайок» удвічі, а потім і взагалі відмовитися від шкідливої звички.
Експерти вважають: державна антинікотинова політика в Україні малоефективна, оскільки вона грішить безсистемністю й відсутністю прямого матеріального стимулювання. У Великій Британії, приміром, муніципальна влада деяких міст виділяє кошти для заохочення тих курців, хто «зав’язав» — у разі пред’явлення довідки від лікаря вони одержують талони на продукти вартістю 400—600 фунтів стерлінгів. В армії США військовослужбовців за таке саме зусилля над собою очікує надбавка до щорічної платні. У нас же такі ініціативи є «карними», у чому впевнилася й уся дитяча обласна лікарня Херсона.
Її головлікар Людмила Лятецька запропонувала підлеглим також відмовитися від паління, пообіцявши виплатити премію в розмірі окладу тим, хто протримається без сигарети як мінімум півроку. Один з лікарів виконав умову, і премію отримав. Однак прийшли ревізори й грізно запитали: на якій такій підставі з бюджетних грошей «антинікотинові» премії виплачують? Це ж нецільове використання державних коштів — ледве чи не злочин виходить!
![](/images_upload/2011/08/260811/kurit_mat.jpg)
Мал. Миколи КАПУСТИ.