Чиновники з Мінекології своїми діями спричинили нову хвилю мітингів навколо будівництва Вінницького сміттєпереробного заводу та полігона твердих побутових відходів. Найбільше обурення у людей викликає те, що екологічно небезпечний об’єкт планують розмістити у... лісі, де є заповідна зона, каскад озер, чисті джерела...
Жонглери у міністерських кабінетах
Пристрасті, що вже другий рік вирують щодо майбутнього будівництва полігона для сміття — міська влада Вінниці має намір спорудити його біля села Людавка Жмеринського району — ще більше роздмухали чиновники з Мінекології. Спочатку там прийняли наказ, яким відкликали підпис свого вінницького еколога під документом на будівництво полігона. Без такого підпису містобудівне обґрунтування (така назва цього документа) розвалилось, як картковий будиночок і втратило свою чинність. Про це вже повідомили керівників міста й області. Жителі територіальних громад, які виступають проти спорудження екологічно небезпечного об’єкта, зраділи своїй першій перемозі. Але...
У Києві змінили своє ставлення до ситуації — новим наказом скасували старий наказ про відкликання підпису. Так,
8 липня 2011 року заступник міністра пан Мормуль підписав наказ за
№ 12716(16)10, в якому сказано, що будівництво сміттєпереробного заводу на території Людавської сільради не суперечить чинному природоохоронному законодавству. Копію цього документа кореспонденту «Голосу України» надали у Вінницькій міськраді.
Одне слово, міністерські чиновники наказом на наказ ще більше заплутали ситуацію. І люди знову відновили мітинги протесту. Представники трьох територіальних громад, які межують з майбутнім полігоном — Людавки, Куриловець та Почапинець — провели наприкінці липня ще одну акцію протесту біля приміщення обласної влади.
Рядками вірша таврували ганьбою тих, хто хоче занапастити ліс
— Відкликання підпису чиновника вважаємо своєю, хай і невеликою, але перемогою, — каже сільський голова Людавки Роман Пашковський. — Для нас дуже важливо, що нарешті в Києві хоча б вникли в суть справи, дослухалися до голосу людей. Бо ж тут нас мало не щодня переконують, що всі документи відповідають чинному законодавству. Та ще й звинувачують у тому, що підбурюємо людей на акції протесту. Як керівник громади, не можу стримувати людей захищати своє Конституційне право на можливість жити в екологічно чистих умовах.
На час розмови керівник сільради ще не знав про те, що міністерські чиновники уже повністю змінили свою думку. На черговій акції протесту, що відбулася наприкінці липня у Вінниці біля будинку облдержадміністрації, сільського голови Людавки не було серед його односельців. Земляки кажуть, що його так залякали, що навіть заяву забрав із суду. Роман Пашковський звернувся з позовом до суду визнати недійсним договір про передачу землі під завод і полігон. Та невдовзі відкликав свій позов. Те саме зробив і голова села Курилівці. Тобто відкликав позовну заяву.
Крім земель цих сіл, поблизу лісу — територія села Почапинці. Представники цих трьох громад з плакатами в руках вимагали від обласної влади захисту їхніх прав, не дати можливості паплюжити лісові угіддя. Мітингувальників підтримали жителі дачного містечка. Його територія найближче прилягає до майбутнього смітттєзвалища.
Хоч сільського голови Людавки на мітингу не було, його ім’я згадували не раз. Перехожим роздавали написаний головою вірш на знак протесту будівництва екологічно небезпечних об’єктів на території села. Читали поетичні рядки і на мітингу. Закінчуються вони такими словами:
«Дуже швидко вже час той настане
Коли ми підіймемось з колін
Не дамо згвалтувать
нашу землю
Та під корінь зрубати ліси
Ми не хочемо мати
пустелю
Саме тут наші райські сади!».
Комісія облради проти будівництва заводу
Після звернення жителів зазначених сіл до обласної ради, її голова Сергій Татусяк розпорядився створити комісію. Вони уважно вивчили питання і виявили низку порушень. Про це говорили під час згаданого мітингу. Щоправда, розмова відбувалася не на вулиці, а в залі облради, куди запросили представників від громади. Голова комісії депутат облради Микола Андрусишин уточнив, що висновки комісії — це ще не висновки облради. Але порушень виявили більше, ніж достатньо. Починаються вони з розпорядження колишнього голови Вінницької облдерж-адміністрації за №70 від 18.02.2010 року. Цим документом надано в постійне користування управлінню комунального господарства міськради земельну ділянку площею 148,8 га на території Людавської сільради.
— Тодішнє керівництво обласної адміністрації тим самим перевищило свої повноваження, — пояснили в комісії. — По-перше, відсутній документ про надання згоди Міністерства оборони на передачу землі. По-друге, Кабмін надав дозвіл тільки на передачу майнового комплексу, а не землі. Тим часом обласна адміністрація посилається саме на цей урядовий документ. Хоча про землю там немає жодного слова. Земля дотепер перебуває у розпорядженні військового відомства. Тоді обласна адміністрація допустила ще одне грубе порушення: змінила цільове призначення згаданої земельної ділянки. Перевела ділянку із категорії земель оборони, заліснених різними породами дерев, до земель промислового призначення. Вирішення такого питання за законом віднесено тільки до компетенції Кабміну.
У справу втрутилася прокуратура області. Голові Жмеринської райдержадміністрації Юрію Твердохлібу внесено подання про порушення законодавства під час проведення громадських слухань. Зокрема, зазначено, що організатори слухань не врахували інтереси місцевих територіальних громад. А їхніх представників навіть позбавили можливості брати участь у голосуванні. «У нас є інформація про те, що це питання на контролі у Генеральній прокуратурі», — зазначив один з членів комісії.
Перед будинком Вінницької облради та облдержадміністрації представники територіальних громад з плакатами у руках вимагали у влади захистити їхнє право на проживання в екологічно чистих умовах.
Фото автора.