Донецьк та Макіївка знову заговорили про взаємні територіальні претензії. Виявилося, що два мікрорайони обласного центру — Донський та Квітковий — розташовані на землях, які територіально віднесені до сусіднього міста. Кілька десятиліть тому для забудови названих мікрорайонів виділили землі сусіднього міста. Тоді територіальні питання так і не владнали. Сьогодні за документами земля належить Макіївці. А мешканці будинків — донеччани. Тому на засідання, на якому обговорювали генеральний план Макіївки, прибули мешканці «проблемних» мікрорайонів, а також представники районної та міської рад шахтарської столиці.
Очевидці розповідають, що діалог сусідів відбувався на підвищених тонах. Макіївчани обурилися фактом присутності донеччан, донеччани — тим, що проблеми Донського та Квіткового так і не були розв’язані перед затвердженням генерального плану. Гості наполягали на створенні узгоджувальної комісії для вирішення спору. Господарі нагадали, що свого часу саме Макіївка заплатила за оформлення документації на спірні райони. Тому вони й внесені до генерального плану міста.
«Не диктуйте, як нам жити!» — заявив міський голова Олександр Мальцев. І додав: «На мікрорайони Донський та Квітковий Макіївка ніколи не претендувала й не претендує. Людей сюди привели умисне. Я не хочу, щоб питання економічних перспектив розвитку міста обплутувалося політичними інтригами». Градоначальник пообіцяв, що зустрінеться із донецьким колегою Олександром Лук’янченком та обговорить спірне питання. Ціна — 40 тисяч гривень, які потрібно заплатити за оформлення земельної документації. Незрозуміло, чи заспокоїли ці слова мешканців обласного центру, які побоювалися, що їхня прописка зміниться. А разом із цим — обсяг благ цивілізації. Адже в сусідньому місті, на відміну від обласного центру, холодна вода подається по годинах, комунальні послуги дорожчі, та й стан автошляхів бажає бути кращим.
Суперечку можна було би вважати непорозумінням, якщо не згадати аналогічний конфлікт три роки тому навколо Червоногвардійського району Макіївки, який Донецьк під час розробки власного генерального плану хотів внести до своїх меж.
Тоді градоначальники пояснювали, що потрібно віднести до обласного центру всю територію, яка перебуває в межах об’їзної дороги. І якщо з Ясинуватським районом вдалося домовитися про передачу земель, то макіївська влада була категоричною: ані гектара землі не віддамо! Така позиція суперечила бажанню мешканців самого району, які вже бачили себе мешканцями обласного центру: кордон між містами тут проходить по населених вулицях. Навіть житло в районі стало дорожчати, щойно з’явилися чутки про ймовірне об’єднання.
Донецьк, де за останнім переписом населення зареєстровано менше мільйона мешканців, прагне повернути собі статус міста-мільйонника та отримати площі під забудову відносно близько до центру. Макіївка не хоче позбутися підприємств, які наповнюють бюджет міста, та земельних ділянок, які можна вигідно віддати в оренду чи продати.
«Я взагалі здивований, що це вийшло на такий рівень, — прокоментував ситуацію голова обласної державної адміністрації Андрій Шишацький. — Це швидше юридичне питання про передачу землі, яка відбулася кілька десятків років тому, й питання 40 тисяч гривень оплати. Навіть не знаю, чи потрібно це виносити на високий рівень міських громад двох найбільших міст області. Гадаю, все вирішиться спокійно, як це і має бути між сусідами».
Донецьк. Пам’ятник шахтарям.
Фото Ксенії ЗАМОЖНОЇ.