Випалювання полів після збору врожаю, яке практикують з деякого часу частина фермерів і орендарів Херсонщини, нинішнього літа перетворилося на справжнє лихо. Обласне управління МНС з початку липня щодня фіксує від двох до чотирьох і більше загорянь сухої стерні та прилеглих пустирів, що набуває катастрофічних масштабів — від них часом вигорає вся рослинність на території до півсотні гектарів!
Спонукальні причини екологічного вандалізму відомі: селяни прагнуть заощадити пальне, примітивно заміняючи оранку угідь для боротьби з бур’янами вогнем. Однак ця економія призводить до суцільних збитків: разом зі стернею і бур’янами згорають цілі лісосмуги, дачі, що межують із полями, госпбудівлі й пасіки, а в минулі роки були й потерпілі серед людей.
— Витрата пального для автоцистерн величезна, пожежні нині просто з ніг збиваються: тільки за липень маємо загальною складністю 196 загорянь стерні та сухої трави. Причому керівники сільгосп-підприємств, на території яких вони трапляються, щораз відмовляються, «списуючи» причини пожеж то на дитячі витівки, то на необережних курців. А затримати самих паліїв у більшості випадків не вдається — один-єдиний раз у селі Червонопрапорному Генічеського району вчасно перехопили 21-річного молодика, котрий пустив «червоного півня» навіть у ще незібране пшеничне поле. Однак міліція, куди передали матеріали, відмовила в порушенні кримінальної справи за «незначністю» збитків, — розповідає начальник відділу з питань наглядово-профілактичної діяльності управління МНС Херсонщини, підполковник Вадим Заобурний. Донедавна палії скошених полів не занадто і боялися затримання. У тому разі, якщо посіви й будови не постраждали, максимум, що їм загрожувало з боку пожежної охорони — це символічний штраф у розмірі від 8,5 до 85 гривень. Однак стривожені розмірами вогняного валу, що нині котиться південноукраїнськими степами, співробітники МНС підключили до розгляду справ щодо прихильників «тактики випаленої землі» обласну прокуратуру. З її подачі тепер з вандалів стягуватимуть не тільки адміністративні штрафи, а й набагато соліднішу компенсацію збитків, завданих навколишньому середовищу — їх визначатимуть експерти Державної екологічної інспекції. А оскільки до них входять і оцінка ушкодження родючого шару землі, і вартість кожного згорілого дерева або кущика окремо, висунуті вандалам рахунки обчислюватимуться вже не в десятках, а в тисячах гривень.
Херсонська область.