Умовна курортно-санаторна зона «Сонячне Закарпаття» — це розташовані на 40 гектарах землі 22 оздоровниці. Тільки одна з них не має приватника. Величезну територію з унікальними мінеральними джерелами підприємці облаштували на власний смак — ні генплану забудови, ні доріг, ні зручної інфраструктури. Спільних проблем чимало, а от як їх розв’язати — в кожного своє. Допомогти бізнесменам знайти компроміс прагне обласна держадміністрація. Тому, як повідомили «Голосу України» у прес-центрі ОДА, керівник краю Олександр Ледида особисто оглянув територію і стан корпусів «Сонячного Закарпаття» та зустрівся із власниками санаторіїв Свалявського району.
Сучасні корпуси «виросли» навколо санаторію «Сонячне Закарпаття» протягом останніх 10—15 років. Проекту планування Свалявської групи курортів ніхто не дотримувався. Відтак курортне містечко — це, швидше, хаотичне нагромадження магазинів, ресторанів, кафе, повна плутанина з комунікаціями та інфраструктурою. Щодня майже 200 торгівців виносять свій крам просто попід вікна головного корпусу «Сонячного Закарпаття».
Киянин Борис Петрович приїздить сюди вже сьомий рік поспіль:
— Коли я приїздив років 6—7 тому, цієї торгівлі не було. Не знаю, з чим це пов’язано, думаю, приватний бізнес. Ще годину тому торгові палатки стояли просто біля входу в центральний корпус. Мабуть, була вказівка згори прибрати їх до приїзду якоїсь делегації.
Вказівка й справді була. Та прибрали міні-ринок не тільки на час приїзду очільника краю — від сьогодні так буде завжди. Торгівля — на чітко визначеній території. Щороку «Сонячне Закарпаття» оздоровлює майже 20 тисяч відпочивальників. Умови, на жаль, поки що до європейських не дотягують: обшарпані вікна, некошені газони, потріскані стіни.
Та приваблює «Сонячне Закарпаття» не сучасними умовами, а унікальними мінеральними джерелами й водолікарнею. Мало того, санаторій ділиться і цілющою водою, й послугами з приватними закладами:
— Людина, яка тут відпочиває, може пити воду з центрального бювету або в бюветах приватних санаторіїв. Послуги з лікування надають два заклади — санаторій «Сонячне Закарпаття» має водолікарню на 600—700 відвідувань у день, і «Сонячна долина» — на 200—300, — сказав головний лікар санаторію «Сонячне Закарпаття», депутат облради Іван Немеш.
Але на обміні «живою водою» й послугами співпраця завершується. Місцеві підприємці не можуть домовитись навіть про спільний ремонт доріг. Знайти компроміс бізнесмени не змогли й під час неформальної зустрічі із владою. Тому від сьогодні домовлятимуться «добровільно-примусово». Буде створено асоціацію власників 22 тутешніх готелів — вони самі розроблятимуть статут, збиратимуть членські внески і вирішуватимуть, куди спрямовувати ці гроші. Після наведення елементарного ладу можна буде подумати і про створення бренду долини «Сонячне Закарпаття». Головне — нарешті почати працювати разом.
— Інфраструктура і цей стан нікого не задовольняють. Сьогодні ні один із власників не сказав, що така ситуація їх влаштовує. Тому ми прийняли рішення: створюємо колективну асоціацію власників цих готелів, які спільно розв’язуватимуть усі проблеми, — резюмував Олександр Ледида.
Фото Лейли ГУСЕЙНОВОЇ.