Меморіальна дошка на честь репресованих школярів з`явилася на фасаді Рівненської школи-ліцею №2. У 1940-х роках тут діяла українська молодіжна організація, що випускала підпільний журнал «Зоря». Влада покарала кілька десятків юнаків та дівчат виправними роботами, засланням та ув’язненням — від трьох до десяти років.
— Задумали випускати журнал «Зоря» щомісяця, — розповідає один з його організаторів, колишній учень Рівненської школи №2 Володимир Кулій (на знімку), —  а вийшов у світ лиш один номер. Писали від руки друкованими буквами, обсяг — близько 20 сторінок. Тут були статті, вірші, малюнки, що не сподобалися тодішній владі. І почалися обшуки у тих, хто випустив «Зорю».
— Перший у нашій хаті робили 22 березня 1948 року, — згадує Володимир Кулій. — Досі дивуюся, як енкаведисти не знайшли план другого номера журналу, адже він лежав зверху, на етажерці. Може, саме тому і не знайшли... Зрештою, начальник міського «емгебе» Омельченко дав зрозуміти, що на мене все-таки «управу знайдуть». Уже 11 травня обшук повторили. Тоді довелося пробути під арештом три дні. А після третього обшуку (22 липня) і незаперечних доказів моєї причетності до націоналістичної групи школярів «Нескорені» відбулося судилище. І — в’язниця, табори. Виселенню до Томська підлягали і мої батьки. Амністії дочекався уже після смерті Сталіна.
Загалом у 1948—1949 роках за антирадянську діяльність, зберігання націоналістичної літератури, недонесення на друзів, знайомих до кримінальної відповідальності було притягнуто кілька десятків рівненських старшокласників.
Серед них — Степан Куйбіда, В’ячеслав Новак, Борис Рудаков, Ярослав Клепач, Лідія Дзівак, Олександр Омельчук, Микола Негребецький, Георгій Безсонов, Володимир Кулій, Людмила Негребецька... До речі, Людмила Негребецька — автор книги про діяльність молодіжної організації у рівненській школі №2 у 1948—1949 роках.Майже в усіх справах фігурувала стаття «поширення антирадянської літератури». Під неї підпав і 20-річний Ігор Рафаловський. Йому, на той час автору повісті «Терновий шлях», на закритому засіданні Рівненського облсуду винесли вирок: «10 років ув’язнення у виправно-трудових таборах, а всі твори Рафаловського спалити».
Фото автора.