Аби одружитися, потенційні молодята черги займають з ночі і готують гроші
Закохані — увага! «Поєднують серця і долі» у Центральному столичному РАЦСі по повній програмі за 260 гривень. За скорочений обряд доведеться викласти 108 гривень. Та найбільше змушені будуть розщедритися охочі одружитися у святковий чи вихідний день. Гаманці таких пар спустошаться на 390 гривень. Такий подарунок молодятам зробило Міністерство юстиції, затвердивши наказом розцінки на послуги Центрального відділу реєстрації шлюбів міста Києва. А тим часом у самих РАЦСах — гаряча пора. Літо-осінь традиційно вважаються весільним сезоном. І цього року тут буде ще спекотніше, адже наступний рік — високосний. Тож зараз, щоб подати заяви на реєстрацію шлюбу, нареченим доводиться вистоювати у чергах по кілька годин.
Кияни Анна та Тарас у Оболонському відділі РАЦС в очікуванні провели понад 5 годин! І це, мовляв, ще легко відбулися.
— Заяви починають приймати о дев’ятій. Ми прийшли годиною пізніше, та у кабінет потрапили лише у другій половині дня. У черзі були люди, які мало не зі світання під РАЦСом «чергували»! А наші знайомі взагалі за день не впоралися. Підйом о шостій ранку, легкий перекус, десятихвилинна готовність. Це не спогади про тяжку воєнну минувшину чи ж курс молодого бійця. А всього лише — день подання заяви про реєстрацію шлюбу киянки Ірини. На щастя, про ажіотаж у відділах РАЦС вони з нареченим знали заздалегідь. Напередодні дізналась і про дату відкриття потрібного місяця.
— 31 травня, коли відкривався запис на вересень, ми як солдатики уже о сьомій ранку були під відділом РАЦС. Перед нами у чергу записалось понад двадцять пар!
Наші кореспонденти вирішили і собі пройти усі «кола РАЦСу». Піддослідним обрали Солом’янський відділ реєстрації актів цивільного стану. На диво, величезних черг ми не застали. О 10 годині ранку у списках охочих створити «осередок суспільства» було до 20 записів.
— А нас знайомі лякали, що доведеться мало не з ночі чергу займати, а тут все спокійно, — заводимо розмову під кабінетом. Пари, які вже «зарезервували» за собою місце і дату зі знаючим виглядом цікавляться, на яке число заплановано нашу «подію». Почувши, що на вересень, — сміються: «Там уже до середини жовтня все розписано. Перша субота з «вікном» — 15 жовтня. Вони самі радять розписатися будь-якого дня, а потім влаштувати виїзну церемонію».
За даними головного управління статистики у м. Києві, за перші чотири місяці цього року армія «сімейних» поповнилась понад п’ятьма тисячами пар молодят. Дані за травень-червень тільки обробляються. Але фахівці управління з власного досвіду запевняють: у період з травня по вересень кількість зареєстрованих шлюбів зростає мало не в рази. Для прикладу — минулорічні дані. У 2010-му у травні утворилося майже 1100 сімей. А уже у липні-серпні під вінець пішло понад 10 тисяч киян. Та все ж лідером виявився вересень — понад три тисячі шлюбів. Скільки цього, передвисокосного року, утвориться «осередків суспільства», зважаючи на ажіотаж у РАЦСах, поки що можна тільки здогадуватись.
- А як у них?
У Казахстані закохані можуть подати заяву на реєстрацію шлюбу через Інтернет. Достатньо електронного цифрового підпису і виходу у Всесвітню мережу. Цими послугами за перші п’ять місяців цього року скористалося понад півсотні молодят.
Зарезервувати місце і час реєстрації шлюбу через Інтернет можуть віднедавна і жителі столиці РФ. Щоправда, на електронне резервування є певний ліміт. Цим щасливчикам не доведеться вести нічні чергування під московськими РАЦСами чи ж відмічатися у будь-яких списках.
А в США розробили спеціальний весільний автомат. За 1 долар він зіграє молодятам фрагмент з весільного маршу, видасть спеціальне свідоцтво і навіть пару пластмасових обручок. Також «автоматизований священик» пропонує парам 10-відсоткову знижку на майбутнє «іграшкове» розлучення.
Фотоетюд Андрія НЕСТЕРЕНКА.