Нинішній рік обіцяє бути багатим на соняшник. Генеральний директор асоціації «Укроліяпром» Степан Капшук прогнозує, що зберуть 7,2 мільйона тонн насіння цієї культури. Це якщо середня врожайність як і минулого року становитиме 15,7 центнера з гектара. Адже, за статистикою, господарники посіяли близько 4,5 мільйона гектарів соняшнику — майже стільки, як і торік. Також прогнозується зібрати 1,6 мільйона тонн ріпаку, посіви якого становлять 956 тисяч гектарів, та близько 2 мільйонів тонн сої (з 1 мільйона 103 тисяч гектарів). Отже, очікується, вал олійних в Україні сягне 11 мільйонів тонн. Але це саме той випадок, коли діє золоте правило: не той врожай, що в полі, а той, що в коморі.

Спека, яка стояла до середини червня, значно висушила посіви. Рослини слабо розвиваються, засуха особливо дошкуляла сільгоспкультурам у Полтавській, Вінницькій, Черкаській областях. Через погодний чинник, припускає Степан Капшук, імовірно, що врожай доведеться корегувати в бік зменшення відсотків на десять. Хоча тепер з’явилася надія: нинішні дощі підуть олійним на користь.

За прогнозами співрозмовника, ціна на соняшник, який нині сільгоспвиробники продають по 5,2—5,3 тисячі гривень за тонну, в сезон збирання цієї культури дещо впаде.

— Буде, — вважає Степан Капшук, — близько 5 тисяч. Є багато чинників, що впливають на ціну соняшнику. Це і як себе поведе ціна на нафту. Вартість кукурудзи корелюється з вартістю сої — бо культури конкурують. Якщо ціна на кукурудзу піде вниз, то і соя подешевшає. Остання потягне за собою олію — і ціни трошки знизяться й на соняшник. Думаю, тонна соняшнику не буде 5,3 тисячі гривень, хоча дехто з аграріїв уже як стартову і 6 тисяч гривень за тонну називають...

На думку експерта, коли піде новий врожай, експортні ціни на олію також знизяться.

— Нині 1340 доларів за тонну, але й насіння соняшнику пішло вверх... Тому я кажу: 1,2 тисячі доларів за тонну буде олія — експортна ціна. Вплине й чинник Росії. Наш сусід посіяв 7 мільйонів 220 тисяч гектарів соняшнику. І торік там було 7 мільйонів гектарів, але соняшник «згорів», і вони зібрали лише 5 мільйонів 400 тисяч тонн насіння. Цього року прогнозують вал за 8 мільйонів — врожайність у них менша, ніж у нас, середня — 10—11 центнерів з гектара.

Розширення посівних площ у Росії може призвести до незначного зниження ціни на соняшник в Україні. Тому що світове виробництво соняшнику на два-три мільйони тонн збільшиться: було 31 мільйон тонн, а тепер прогнозують 33 мільйони — за рахунок передусім Росії та України. В умовах зростання світового виробництва прогнозуємо: підвищення цін на соняшник не буде.

Хоча до кінця сезону, тобто до вересня нинішня ціна триматиметься — бо запасів соняшнику немає ніде. Але з боку об’єднаної Європи інтерес до цієї культури вщухає, бо там починають збирати ріпак і його перероблятимуть. У нас також починається ріпак. Ціна на нього становить 5 тисяч 200 гривень за тонну. Зазвичай кінцева ціна ріпаку — це початкова для соняшнику. Є співвідношення: дві ціни пшениці третього класу — це ціна соняшнику. Або ціна сирої олії, поділена на 2,5 — це також ціна соняшнику.

Спілкувалася Галина КВІТКА.