Майор запасу Андрій Ковальчук приніс до корпункту «Голосу України» в Житомирі чималий стос ксерокопій різних документів. Вони про те, чим він займається як член виконкому обласної організації «Спілка бездомних військовослужбовців запасу та у відставці».
Серед документів і відкритий лист військовослужбовців запасу Житомирського гарнізону Президенту України Верховному головнокомандувачу Збройних Сил України Віктору Януковичу. Йдеться про критичний стан будівництва житла для людей у погонах. Наведено конкретні факти. У 2008—2011 роках у Житомирі мали б здати п’ять будинків по вулиці маршала Жукова — чотири десятиповерхових по 80 квартир та 16-поверхівку на 70 квартир. Окрім того, планувалося розпочати спорудження ще кількох будинків на сім сотень квартир в мікрорайоні Корбутівка.
Насправді ж здано тільки один будинок, причому було це наприкінці 2008 року, а з будівельниками розрахувалися лише в січні 2011-го. Спорудження другої такої десятиповерхівки зупинилося в жовтні 2008 року, хоч муляри виклали майже дев’ять поверхів стін. Будівельники знову прийшли сюди 14 квітня цього року. Причому, як стверджує Андрій Ковальчук, одразу взяли високий темп. Навіть у День Перемоги працювали. З усього видно, що ВАТ «Житомирбуд» прагне дотримати слова — зробити подарунок військовикам до Дня Незалежності.
Зовсім по-іншому оцінили ситуацію на службовій нараді в департаменті капітального будівництва Міністерства оборони України. Канцелярською мовою це звучить так: «Організація робіт генпідрядною організацією належним чином не була організована, графік виконання робіт не відслідковується». З цього документа випливає, що здати будинок в експлуатацію треба до 30 червня. Щоправда, з 15 мільйонів 816 тисяч гривень, які потрібно було виділити цього року, за станом на 31 травня, коли проводили нараду, генпідрядній організації перерахували 6 мільйонів 296 тисяч гривень. На нараді констатовано: залишився один місяць до останнього терміну завершення будівництва, а треба ще виконати робіт на суму понад 9 мільйонів гривень.
На тій самій службовій нараді вирішили, що Подільське правління капітального будівництва, як сказано в протоколі, має «в установленому порядку розірвати договір підряду з ВАТ «Житомирбуд» на будівництво 80-квартирного житлового будинку по вулиці маршала Жукова в Житомирі та в найкоротші терміни підготувати документи для проведення конкурсу з визначення виконавця робіт».
Насправді каменем спотикання між міністерським департаментом і генпідрядником стала інфляція. Згідно з договором об’єкт мали ввести в експлуатацію не пізніше 30 жовтня 2008 року. Зрозуміло, що три роки тому ціни були зовсім інші. Голова правління ВАТ «Житомирбуд» Іван Добровольський підготував для департаменту будівництва Міноборони порівняльну відомість вартості основних будівельних матеріалів. За тисячу штук силікатної цегли вже треба платити не 560 гривень, як закладено в кошторисі, а 1305. Кубометр піску вже не коштує 20 гривень 57 копійок, а 64 гривні 59 копійок. І так далі.
Іван Добровольський пише в Київ: «Ми планували спорудження одного квадратного метра житла здійснити за 3416 гривень. У даний час, за нашими підрахунками, така вартість не може бути менша як 3650 гривень». Він порівняв: спорудження одного квадратного метра житла цього року прогнозується в сумі 4295 гривень.
У свою чергу департаменту Міноборони не сподобалося, що керівник «Житомирбуду» «письмово заявляє, що завершити спорудження зазначеного будинку неможливо без збільшення договірної ціни не менш ніж на 1 мільйон 280 тисяч гривень». У відповідь нагадали, що договірна ціна на спорудження цього будинку у липні 2010 року вже підвищувалася, а з 30 липня того самого року Законом України «Про здійснення державних закупівель» збільшувати вартість робіт до повного виконання договору заборонено.
У військовослужбовців запасу Житомирського гарнізону на все це свій погляд: «Якщо план передачі будівництва іншому підряднику буде реалізований, роботи зовсім припиняться на невизначений термін, а це означає, що члени сімей військових знову стають заручниками якихось непорозумінь». Автори листа Президенту України нагадують, що у разі відсторонення одного генпідрядника і призначення іншого термін здачі будинку тільки відтягнеться, а кошти доведеться викласти ще більші у зв’язку з постійним подорожчанням вартості будматеріалів.
Фото автора.
Голова правління ВАТ «Житомирбуд» Іван Добровольський (праворуч) біля будинку для військовиків.