Урожай від урожаю різниться. Цьогорічний, за прогнозами агрометеорологів, буде більший за торішній, однак не перевершить рекорди 2008 року. Залежно від погодних умов і валового збору кукурудзи, Україна може зібрати від 42,5 до 44,5 млн. тонн зернових, зернобобових та круп’яних культур, повідомив на прес-конференції в середу керівник Українського гідрометцентру Микола Кульбіда й наголосив: погодний чинник стане визначальним для майбутнього врожаю.
— Територія України розташована у таких фізико-географічних та кліматичних умовах, які істотно впливають на продуктивність практично всіх сільськогосподарських культур. Дуже часто саме погодний чинник є визначальним у формуванні врожайності. Зрозуміло, що тільки оптимальні умови можуть сприяти тому, що Україна збере рекордний урожай, — пояснив М. Кульбіда.
Утім, востаннє, за його словами, вдалий збіг різних метеорологічних чинників був у країні три роки тому, коли аграрії зібрали понад 50 млн. тонн зерна. Після того погода не тішила. Та й цьогорічний весняно-літній період став дефіцитним на опади. На більшості території країни бездощовий період тривав 20—30 днів, а подекуди, особливо в західних областях, — від півтора до двох місяців (!). Розвиток засушливих явищ до середини травня стримувався за рахунок помірної температури. Але вже в червні почалася посуха. Виправити ситуацію мали дощі, однак їхній розподіл по країні був нерівномірний, тож становища вони не врятували. Як результат — ранні культури постраждали.
— Дощі прийшли запізно. Тож для озимої пшениці ступінь шкідливості та відсоток зменшення майбутнього врожаю за рахунок засушливих явищ становить від 3 до 10 відсотків, а от для ярого ячменю цей негативний вплив був ще істотніший. За оцінками наших агрометеорологів, недобір врожаю по ярому ячменю може досягати в багатьох районах центральних, південних та східних областей від 15 до 20 відсотків, а в деяких навіть до 25, — зазначив головний синоптик країни.
Тож максимум, який нам «світить» цьогоріч — 44,5 млн. тонн зерна. Так, озимої пшениці планують зібрати 18—19 млн. тонн, кукурудзи —13—14 млн. тонн, ячменю — 8 млн. тонн.
P. S. Літо повернеться у липні.
За прогнозами           М. Кульбіди, з 25 червня в Україні очікується похолодання. У західних областях температура повітря впаде до +15—20, в інших регіонах — до +17—22 за Цельсієм. Таке зниження температури повітря триватиме досить довго і буде характерним для першої декади липня. Водночас в Одеській, Миколаївській, Черкаській, Житомирській, Кіровоградській та Київській областях кількість опадів до кінця червня може досягти 150—200 мм. Такі сильні зливи ускладнять збиральну кампанію у цих регіонах. Літо повернеться у другій половині липня, коли температура підвищиться до +30—35 за Цельсієм.