На Одещині з дня на день розпочнуться масові жнива. Для власних потреб області необхідно засипати в засіки 320 тисяч тонн збіжжя. Слід зазначити, що торік було зібрано 2 мільйони 923 тонни зерна в заліковій вазі. За словами начальника Головного управління АПК Одеської облдержадміністрації Івана Панчишина, урожай нинішнього року очікується не гірше. Хоча на обсягах може позначитися відсутність дощів у квітні-травні — у цей час тривало формування колосся.
До того ж дизельним пальним господарства забезпечені на 64 відсотки від потреби, бензину запасли 47 відсотків від необхідного. Хоча техніка для збирання зернових підготовлена на 96 відсотків, нестача комбайнів може гальмувати процес. Область навряд чи упорається самотужки — навантаження на комбайн становить 369 гектарів за норми 100—120. А в деяких районах, зокрема, в Овідіопольському, Ананьївському, Арцизькому, Миколаївському, Іванівському — зашкалює за 500. Щоб жнива не розтяглися на півтора місяця, області необхідно додатково залучити 1300 комбайнів.
У СВК «Росія» Кілійського району збирання зернових уже стартувало. Воно почалося на полі клином в 30 га. До кінця дня стали відомі результати першого намолоту — 30 центнерів озимого ячменю з гектара. Вони невеликі, але з урахуванням того, що за останні два місяці над землями господарства випало всього 10 міліметрів опадів, результат можна вважати пристойним.
Види на врожай в «Росії» непогані. На полях, де посіяна елітна пшениця, хлібороби планують зібрати по 60 центнерів з гектара, кукурудзи на поливних землях очікується до 100 центнерів.
У господарстві сьогодні 1800 гектарів оброблюваних земель, на яких трудиться 110 осіб. Як на теперішній час — не найбільші площі й не найчисленніший трудовий колектив. 600 власників земельних паїв довірили «Росії» свої наділи й вірять, що господарство відплатить сторицею після збирання врожаю в серпні.
Незважаючи на найтяжчі фінансові часи, в «Росії» змогли зберегти системи зрошення, що в тутешніх посушливих місцях означає одне — земля не пустуватиме. У СВК вирощують насіннєвий матеріал для своїх потреб, за останні два роки купили два нові комбайни, відремонтували автотехніку, запаслися пальним. Прогнози керівник господарства Устина Чеботарьова робити не любить. Хвилює її, втім, як і керівників інших сільгосппідприємств, питання ціни на врожай і можливість гарантованих закупівель державою зерна. Прогнози — прогнозами, але хто й за якою ціною купуватиме збіжжя, досі не зрозуміло.
Одеська область.
Фотоетюд Андрія НЕСТЕРЕНКА.