Буковина може стати прикладом для всієї України — такого висновку дійшла представник дитячого фонду ЮНІСЕФ в Україні Юкіе Мокуо, відвідавши Чернівецьку область.
![](/images_upload/2011/06/170611/VIL_Papijev.jpg)
За її словами, Україна має перейняти передовий досвід області у лікуванні ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД дітей. Яскравим прикладом лікування, а найголовніше, соціальної адаптації ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД дітей є дитячий будинок сімейного типу при Банченському монастирі у селі Молниця Герцаївського району. Нині там лікують 44 дитини з вродженим вірусом імунодефіциту. Вони живуть і виховуються поруч із дітьми, котрі не мають цього захворювання. Ініціативи, запровадженні на Буковині, повинні продемонструвати іншим регіонам України, як саме можна розв’язати проблеми інфікованих дітей. Це стане надійним кроком до створення толерантного суспільства, в якому кожна людина, незалежно від проблем зі здоров’ям, буде захищеною від будь-якої дискримінації. Адже найскладніше завдання — соціальна адаптація ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД дітей. Такі діти повинні мати змогу навчатися у загальноосвітніх школах.
Буковина й надалі продовжуватиме проекти ЮНІСЕФ щодо надання їм медичної допомоги, освітніх послуг та соціальної адаптації після закінчення освітніх закладів. Такі діти нічим не відрізняються від інших, у побуті та безпосередньому спілкуванні не становлять загрози для оточуючих. Єдина відмінність — це те, що вони змушені постійно вживати медикаменти.
З лютого 2009 року, враховуючи необхідність контролю антиретровірусної терапії, забезпечення якісного медичного супроводу, Головним управлінням охорони здоров’я організовано роботу стаціонару денного перебування на базі орендованих приміщень Свято-Вознесенського монастиря з цілодобовим постом медичної сестри. Діти забезпечені педіатричним супроводом та медичним спостереженням.
Загалом же на Буковині успішно працює обласний Центр профілактики та боротьби зі СНІДом Головного управління охорони здоров’я обласної державної адміністрації. Внаслідок профілактичної та санітарно-освітньої роботи всіх відомств в області впродовж останніх років відзначаються низькі рівні захворюваності на СНІД, які становлять 2,2 особи на 100 тисяч населення за підсумками 2010 року, що майже вчетверо нижче від показника, зареєстрованого в Україні в 2009 році, — 9,3 на 100 тисяч населення. Рівень смертності від СНІДу в області також значно нижчий і становить 1,1 на 100 тисяч населення проти 5,5 на 100 тисяч населення в Україні. Поширеність ВІЛ-інфекції в області становить 61,9 на 100 тисяч населення проти 220,9 на 100 тисяч населення в Україні за 2009 рік. Протягом останніх років за рейтингами Міністерства охорони здоров’я України область посідає не нижче третього місця за результатами оцінки якості організації медичної допомоги ВІЛ-інфікованим.
![](/images_upload/2011/06/170611/VIL_monastyr.jpg)
На знімках: представник дитячого фонду ЮНІСЕФ в Україні Юкіе Мокуо та голова Чернівецької ОДА Михайло Папієв; вихованці дитбудинку при Банченському монастирі.
Фото Петра ГОНЧАРА.