Акції протесту інвесторів, котрі вклали гроші в будівництво квартир і нежитлових приміщень, але так і не одержали їх, стають для України сумною традицією. У багатьох містах є подібні приклади. Але епіцентром таких горе-подій по праву вважається Київ. Учора під стінами адміністрації Президента знову відбувся мітинг. Цього разу взяти рупори і плакати довелося тим, хто вклав свої гроші в будівництво нежитлових приміщень 5-го й 6-го будинків по вулиці Лаврухіна (Деснянський район, 26-а мікрорайон Троєщини). Сім років тому вони інвестували в це будівництво, але досі не одержали свої квадратні метри. Більше того, кажуть учасники акції, від них вимагають заново оплатити вже оплачене.
Не права народна мудрість, обіцяного не три роки чекають — а набагато довше. Більше семи років тому киянка Ірина Мінтян взяла кредит, щоб інвестувати кошти в будівництво 24 квадратних метрів нежитлового приміщення в одному з будинків по вулиці Лаврухіна. Свої зобов’язання, каже, виконала на сто відсотків. Але менш відповідальними виявилися будівельні організації.
— Замовником будівництва виступила Деснянська райдержадміністрація. Перша будівельна організація взяла з нас гроші, частково щось побудувала і зникла, — розповідає Ірина.
Потім — кілька років розпачу і регулярних мітингів. Інвестори, як на роботу, виходили на акції протесту, писали листи у всілякі інстанції і навіть оголошували голодування. Із, здавалося б, мертвої точки справа зрушила торік. Мовляв, завдяки втручанню Президента Віктора Януковича міська влада вирішила допомогти інвесторам. Замовником завершення будівництва житлових будинків у 26-а мікрорайоні масиву Вигурівщина-Троєщина, у тому числі й по вулиці Лаврухіна, 5 і 6, призначили КП «Житлоінвестбуд-УКБ».
— Наскільки нам відомо, надали й необхідне фінансування, — розповідає І. Мінтян. — До того ж, відповідно до рішення сесії Київської міської ради (квітень, 2010 р.), житлові й нежитлові приміщення йшли як одне ціле. Отож 30 грудня минулого року житлові приміщення ввели в експлуатацію, а нежитлові — ні. В останніх не зроблені елементарні роботи: не проведено комунікації. За це з інвесторів почали вимагати доплати — від 2 до 2,5 тисячі гривень за метр квадратний. Вимагають гроші за те, що вже фактично було профінансовано. Аргументують вони свої вимоги тим, що, бачте-но, бізнес не будує за рахунок держави. Але ж наразі йдеться не про бізнес, а про інвесторів.
Учасники акції протесту побоюються, що за їхній рахунок просто хочуть нажитися: «Ми почали вимагати з них розшифровку, але нам її не дали. Тому і складається враження, що ця сума надумана».
Позиція КП «Житлоінвестбуд-УКБ»:
«На сьогодні визначена вартість доплати для завершення будівництва нежитлових приміщень у цих будинках. Проведений аналіз і запрошені всі 12 інвесторів для надання їх згоди на укладання договорів на завершення будівництва та проведення остаточних розрахунків... Усім інвесторам необхідно прибути до КП і укласти відповідні угоди з ним або звернутися з відповідними позовними заявами до суду щодо захисту порушених прав».
...Ще більше року Ірині треба виплачувати кредит. Цікаво, чи одержить вона своє приміщення раніше, ніж закінчиться термін погашення зобов’язань.