Учора в Лівадійському палаці-музеї (Ялта) під головуванням Президента Віктора Януковича відбулося засідання Ради регіонів. У його роботі взяв участь Голова Верховної Ради України Володимир Литвин.
До розгляду було заплановано три теми: про запобігання проявам радикалізму та попередження причин виникнення громадянської нетерпимості й протистояння в суспільстві, про реалізацію ефективної державної політики в стратегії соціально-економічного розвитку Автономної Республіки Крим і про стан пожежної безпеки в регіонах України та заходи щодо її дотримання.
Відкриваючи засідання Ради регіонів, Президент В. Янукович наголосив, що прояви радикалізму, котрі мали місце останнім часом, непокоять значну частину суспільства. Глава держави також закликав присутніх активізувати роботу місцевої влади з розробки регіональних програм із покращення інвестиційної привабливості регіонів і дав доручення до осені підготувати виставку інвестпропозицій. Звертаючись до Голови Верховної Ради, Президент запропонував йому дати свою оцінку різних аспектів розвитку держави. В. Янукович наголосив, що економічна ситуація 2010—2011 років була дуже загрозливою для України. Водночас говорити про закінчення економічної кризи ще рано, бо тільки цього року Україна має заплатити 90 млрд. грн. зовнішніх боргів. Глава держави попередив уряд і місцевих керівників стосовно необхідності врахування тенденцій розвитку соціально-економічної ситуації в країні до кінця року. В 2012 році, прогнозує Президент, ситуація покращиться, бо боргів треба буде віддавати половину від цьогорічних обсягів.
У своєму виступі Голова Верховної Ради України Володимир Литвин заявив, що в Україні існують «закорінені проблеми», які нині актуалізують цю тему.
Перша причина ситуації, що склалася, сказав В. Литвин, полягає в історичному вимірі. За його словами, «наша історія привчила нас діяти за класовим принципом «свій-чужий», коли своїх захищають за будь-яких обставин, а чужих намагаються політично знищити».
Друга причина, за його словами, «в територіальному плані Україна добре скроєна, але погано зшита», і, відповідно, в ній існують розбіжності — світоглядні, релігійні та інші. В суспільстві також існують різні зовнішньополітичні орієнтації, сказав Голова Верховної Ради. При цьому він зазначив, що політичні партії та політики намагаються «накласти на цю матрицю свої гасла і, відповідним чином, діють на розкол суспільства, аби завоювати прихильність електорату».
Вагомим фактором, який сприяє наростанню проявів екстремізму, В. Литвин також назвав економічну ситуацію в країні. «Людям сьогодні важко пояснити, що вона доволі складна з огляду на світову фінансово-економічно кризу та на політичне протистояння, яке донедавна було властиве українській політиці», — сказав він.
Голова Верховної Ради наголосив, що політичні цілі в Україні дуже часто досягаються за допомогою навмисного загострення ситуації в суспільстві. За його словами, відбувається гра на почуттях людей у гонитві за додатковими голосами виборців. «У цьому плані показово те, що в нас «вмикаються» крайнощі зліва і справа, ілюстрацією чого були події 9 травня у Львові», — зазначив В. Литвин. При цьому він наголосив, що суспільство хоче стабільності, люди прагнуть спокою та передбачуваності. «У той же час політики та політичні партії добре засвоїли одну тактику — діяти в умовах конфлікту. Коли є стабільність, передбачуваний розвиток подій, політики не знають, що робити, і штучно стимулюють протистояння», —констатував керівник парламенту.
На думку В. Литвина, не останню роль у загрозі виникнення таких негативних явищ має зовнішньополітичний вплив. «Знову йде боротьба за Україну, і відповідним чином на різних рівнях, різними можливостями, підживлюються політичні структури, які видають себе борцями за Україну, — сказав він. — Як не дивно, ті, хто виступають захисниками України, її державності, національної безпеки, своїми діями переводять країну на нижчий рівень, по суті справи, на рівень бездержавності». Розсварена держава, заявив В. Литвин, не може протистояти тим викликам, які вже постали та будуть з’являтися перед нею.
«Прийшов час зрозуміти, що Україна має бути не тільки незалежною самостійною державою, а цивілізованою європейською державою поза контекстом екстремізму, ксенофобії та ненависті», — наголосив керівник парлаламенту.
За повідомленнями
наших кореспондентів
та прес-служби
Верховної Ради.
Фото Анастасії СИРОТКІНОЇ.