Громадяни дуже швидко втрачають те, що подарувала їм природа, — водойми, парки, узбережжя
«Чому чиновники КМДА та прокурор Дніпровського району столиці обдурюють громаду?» — під такою назвою 14 квітня у «Голосі України» надрукована критична кореспонденція про розташування плавучого дебаркадера-готелю «Баккара» біля входу у Венеціанську затоку, що в Гідропарку.
Нагадаю коротко, про що йшлося. Торік восени, за розпорядженням транспортної прокуратури Києва, причальну стінку Дніпровської набережної звільнили від дебаркадерів, на яких розташовувалися готелі та заклади громадського харчування. Один з них — п’ятиповерховий плавучий готель «Баккара» на 200 місць пришвартувався зовсім недалечко — через ріку навпроти, поблизу метромосту, не лише спотворивши мальовничий краєвид на Довбичку, а й порушивши низку природоохоронних законів і забравши частину берега — «дикого» пляжу у відпочивальників і рибалок.
Редакція зверталася до прокуратури Дніпровського району, прокуратури Києва і до Генпрокуратури, КМДА. Слід сказати, що про «Баккару» газета писала кілька разів, вимагаючи від органів влади та правопорядку відповісти, на якій підставі готель пришвартований там, де це робити заборонено? З районної прокуратури одержано відповідь, що вона не вбачає підстав для прокурорського реагування, решта адресантів узагалі не відповіла на запити редакції.
Заручники державного безладу
На критичну публікацію відізвався один з акціонерів компанії-власника «Баккари» Вілен Матвєєв. Не переповідатиму всю розмову з підприємцем, зупинюся лише на типових для такої ситуації моментах. 2006—2009 року це товариство з обмеженою відповідальністю — готельний і ресторанний комплекс уклало цілком легальні угоди з Фондом держмайна, державним підприємством «Адміністрація річкових портів» і КП «Плесо» на розміщення плавзасобу біля причальної стінки Дніпровської набережної терміном на 10 років. Але торік транспортна прокуратура Києва заявила, що перебування тут «Баккари», як і інших дебаркадерів, — незаконне і змусила їх забиратися. «Баккара» цього зробити не спроможна: її п’ять поверхів не проходять ані під мостом метро, ані під Парковим.
Вілен Матвєєв згоден: готель не має стояти там, де він швартується. Ще й тому, що стоїть на підводній «розі вітрів», а це потребує додаткових коштів для його утримання. Але й іншого місця для дебаркадера немає. На думку пана Матвєєва, є лише один варіант: перетягнути готель на 300 метрів далі — до мосту метро, звідки він начебто не перекриватиме вхід до Венеціанської затоки. Розроблено проект нової стоянки і вже поглиблюють дно річки для нового швартування. Справа — за рішенням Київради, до якої адміністрація готелю звернулася за його затвердженням і дозволом про надання земельної ділянки для паркування автомобілів і швартування.
Я запитала у пана Матвєєва: «Що, коли такі дозволи Київрада не надасть?». «То розбиратимемо верхній поверх споруди і рушатимемо до одного з грузинських міст, з яким є про це домовленість, — відповів він. — Якщо Україні не потрібен готель для гостей «Євро—2012».
Утім, чи варто запитувати, що буде з цим шматочком природи, коли Київрада надасть дозвіл?
Замість післямови
Важко сказати, які з наданих «Баккарі» українською владою дозвільних документів відповідають вимогам законодавства. Адже для того, щоб з’ясувати це, журналіст має покласти на «олтар» справедливості мало не життя: чиновники, що в’юни — не даються в руки. З другого боку, які можуть бути дозволи на те, що законодавством заборонене? Я б і поспівчувала пану Матвєєву і його компанії, які теж, мабуть, стали жертвами українського вседержавного безладу. Але коли відверто, то мені більше шкода інших заручників нашої влади — громадян, у цьому разі киян, які дуже швидко втрачають те, що подарувала їм природа, — водойми, парки, узбережжя.
І насамкінець. Досі крутиться на думці запевнення пана Матвєєва про те, що охоронці «Баккари»... дозволяють городянам рибалити поблизу готелю. А щодо зливу технічної води у Дніпро, то, за наявності величезної кількості «точок» громадського харчування та за відсутності системи каналізації у Гідропарку, купатися в такій річці небезпечно. З чим я цілком і повністю згодна. Тільки ж допоки це триватиме? Адже якби з самого початку влада думала чим треба у таких випадках, не надаючи сумнівних гарантій, то й підприємці, можливо, не один раз «відміряли», перш ніж вкладати величезні гроші в такі проекти.
Фото Андрія НЕСТЕРЕНКА.