Комунальне підприємство дитячий санаторій «Хрінники», що в однойменному селі Демидівського району, — справжня оздоровча перлина. Втім, санаторні «Хрінники» влітку і в три інші пори року — це, як кажуть в Одесі, — дві великі різниці. Бо в літні місяці тут по-справжньому вирує життя, а з настанням осені санаторій «закривається», персонал іде у відпустку аж до наступного сезону.
Хоча, за логікою, санаторій з його прекрасною природною базою, досвідченим кадровим потенціалом, наявністю умов для оздоровлення, у тому числі й оздоровлення унікальними, рідкісними для України прісноводними, слабкосульфідними, високозольними грязями, просто зобов’язаний працювати цілорічно.
— Якби якійсь із канадських провінцій Бог дарував ось такий благодатний куточок природи — з медовим повітрям, кришталевими джерелами, напрочуд красивою річкою, диво-лікувальними грязями, то оздоровниця безперебійно працювала б, — каже професор з Канади, українець за походженням Валерій Полховський.
— Унікальність Хрінників у тому, що вони — благотворні і для дітей, і для дорослих. Тут навіть краще, ніж на морі. А після тутешніх лікувальних грязей — ніби й не було болячок! — відгукується про «Хрінники» доктор економічних наук Василь Єлейко зі Львова, який уже четвертий рік поспіль приїздить сюди відпочивати та оздоровлюватися.
То чому ж, маючи таку благодатну основу і такі щирі відгуки, санаторій «Хрінники» лишень на дещицю використовує свої можливості?
— На мою думку, причина криється у несприятливій тендерній політиці, — каже головний лікар санаторію Олександр Олексюк. — Вона не тільки зводить до мінімуму виграш у тендері на оздоровлення дітей, а й фактично унеможливлює участь у ньому. Бо цій участі, приміром, передують 33 нормативні документи. А за кожним із них — кошти. Так, зокрема, «документальний» вимір опору ізоляції електромереж вартує 8,9 тисячі гривень. Відтак, умовно перемноживши необхідні для участі у тендері документи на їхню вартість, санаторій, будучи госпрозрахунковою одиницею, не може дозволити собі такі витрати. Відповідно й не бере участі у тендері на оздоровлення дітей, в тому числі й за чорнобильською програмою, як це практикувалося раніше.
— По-друге, тендер проводиться на початку року, коли у вартість путівок закладаються одні ціни, а реально влітку, зважаючи на практику останніх років, вони стають іншими, значно більшими, — продовжує керівник «Хрінників». — Це вже завідомо друга перепона для санаторію. Хоча й, щоправда, торік ми шукали і знаходили можливості, щоб вартість путівок була прийнятною. Так, при вартості 21 дня відпочинку та оздоровлення у 1827 гривень батьки сплачували за своїх дітей лише 33 гривні за день. Решту суми «покривали» страхувальники.
— Ми вдячні за сприяння усім, хто не байдужий до дитячих потреб і до життєдіяльності санаторію, — констатує Олександр Олексюк, — але ця допомога, так би мовити, сезонна — коли заклад працює. А щоб санаторій функціонував цілорічно, не обійтися без солідних інвестицій, зокрема, в модернізацію медичного обладнання, харчоблоку. Є перспективи і для продовження будівництва — для цього виділена земельна ділянка. А заодно є і низка конкретних напрацювань, спрямованих на перспективу.
Залучення у санаторій «Хрінники» інвестицій усіляко підтримує влада.
— Ми шукаємо шляхи, аби санаторій працював цілорічно, — розповідає голова Демидівської районної ради Микола Панчук. — Підтримує нас у цьому і народний депутат Катерина Ващук. Звичайно, питання із залученням інвестицій нині непросте. Але цілком реальне.
Рівненська область.
Голова Демидівської районної ради Микола Панчук та головний лікар санаторію Олександр Олексюк перспективи оздоровчого закладу бачать в інвестуванні.
Родзинка «Хрінників» — грязелікування.
Фото Євгена ЦИМБАЛЮКА.