Перелік об’єктів Всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО новими українськими пам’ятками найближчим часом поповниться навряд чи. І причина полягає не в тому, що нашій країні більше немає чого запропонувати світовій спільноті. Усьому виною — влада, яка, мовляв, з року в рік не проявляє інтересу до збереження уже занесених до Списку об’єктів, — розповів на вчорашній прес-конференції Олександр Бригинець, голова комісії з питань культури та туризму Київської міської ради: «Ми вже всі розуміємо, що ніякого внесення Андріївської та Кирилівської церков до Списку ЮНЕСКО не буде. І не тому, що вони цього не варті, а тому, що влада не продемонструвала готовність охороняти пам’ятки».
На сьогодні до Переліку об’єктів культурної спадщини ЮНЕСКО внесено неархітектурні пам’ятки (пункти геодезичної дуги Струве та букові праліси Карпат) та родзинки України — історичний центр міста Львів та архітектурний комплекс «Софія Київська та ансамбль монастирських споруд Києво-Печерської лаври».
— Стан цих об’єктів не такий хороший, як часто кажуть наші чиновники, — зазначає Сергій Кролевець, голова Всеукраїнської асоціації музеїв і заповідників. — І, зокрема, це стосується Софії Київської. Світова спільнота не раз зауважувала, що держава погано керує об’єктами Всесвітньої культурної спадщини. Було розроблено цілий перелік рекомендацій нашій країні зі збереження цих об’єктів. Але, на жаль, майже всі їх було знехтувано і нічого виконано не було. Єдине, що почались рухи передачі заповідника «Софія Київська» в підпорядкування Міністерству культури. Але навряд чи така зміна місць музикантів вплине на ситуацію. Адже переглядати необхідно партитуру, ноти, які розкладено на пюпітрах чиновників. І головне: необхідно охороняти пам’ятки реально, а не віртуально.
Одна з рекомендацій ЮНЕСКО: зупинити забудову буферної зони Софії Київської та Лаври. Та з цим у влади виникло чимало проблем. Громадська ініціатива «Кияни проти руйнації Києва» нарахувала тільки у буферній зоні Софії Київської 66 таких об’єктів.
— Карта буферної зони Софії Київської — як ковдра із клаптиків, — розповідає Ірина Нікіфорова. — Ми нарахували 66 об’єктів містобудівних перебудов, які вже відбулися чи тільки плануються найближчим часом. Сюди входять і масштабні будівництва, і містобудівні «пустощі», як от надбудова над дво- чи триповерховими історичними будівлям чотирьох-п’яти зайвих поверхів.
І все б нічого, коли від цього не псувалися б обличчя Києва та його історичні родзинки. Так, через масштабне будівництво з підземними паркінгами в буферній зоні Софії спостерігається значне підвищення рівня ґрунтових вод, — запевняє І. Нікіфорова. Якщо в ситуацію не втрутитися, то це, мовляв, неминуче призведе до просадки та деформації ґрунтів основ Софії Київської і навіть руйнування останньої.
До речі, цього року Софія Київська святкує свій тисячолітній ювілей. 35-та сесія Генеральної конференції ЮНЕСКО внесла цю подію в Календар пам’ятних дат на 2011 рік. От тільки відзначатиме свій день народження святиня не в найкращому стані. Культурну пам’ятку, яка простояла десять століть, можуть згубити нинішні політично-бізнесові перипетії. Експерти прогнозують: якщо влада реально не втрутиться в ситуацію, не лише українці, а й ціле людство втратить унікальну пам’ятку. Адже аналогів Софії Київської з її унікальними фресками та мозаїками немає у всьому світі.
На знімку: через підземні паркінги ми можемо втратити Софію Київську…
Фото Анастасії СИРОТКІНОЇ.