Учора в Києві відбулася міжнародна науково-практична конференція на тему «Правові проблеми подолання наслідків Чорнобильської катастрофи».
Участь у конференції взяли представники органів державної влади та місцевого самоврядування, наукові працівники Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана та інших навчальних закладів, відомі вчені — юристи та практики України, Білорусі, Росії, Греції та ін.
Конференцію розпочав доктор юридичних наук, член-кореспондент НАН України, декан юридичного факультету Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана Віталій Опришко. Він зупинився на проблемі невиконання так званого «чорнобильського законодавства». Сьогодні серед близько ста видів пільг, компенсаційних виплат, доплат і допомог для постраждалих громадян понад п’ятдесят потребують фінансового забезпечення. Віталій Опришко наголосив, що існують численні факти порушення законодавства в різних областях країни щодо виконання державних програм інвестування будівництва та придбання житла для громадян, постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи. Немало випадків, коли абітурієнти вступають на навчання до вишів на «пільгових умовах» за підробленими, «липовими» чорнобильськими посвідченнями.
Професор Опришко запропонував створити єдиний орган виконавчої влади, який би займався вирішенням питань, пов’язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. Відновити підрозділи з радіології та радіаційного захисту. Доречним, на його думку, було б розробити та прийняти нову програму подолання наслідків Чорнобильської катастрофи на період 2011—2020 років.
На жаль, у конференції не зміг взяти участь професор публічного права юридичного факультету Афінського університету, директор Європейської організації публічного права пан Флойгайтіс, присутність якого була заздалегіть анонсована. Натомість був присутній його співвітчизник — доктор філософії, адвокат, радник міністра навколишнього середовища Греції пан Левантіс. Доповідач розповів про права людини і довкілля, розглянувши це питання у зв’язку із загальною Декларацією прав людини та Стокгольмською декларацією з навколишнього середовища. Також розглянуто екологічне правосуддя з позиції теорії природного права.
Завідувач кафедри теорії та історії права Білоруського державного економічного університету Дмитро Демічев надав інформацію про правові та соціальні аспекти мінімізації наслідків Чорнобильської катастрофи в Республіці Білорусь. Розглядаючи це питання, запропонував створення нормативно-правової бази із забезпечення єдиного методологічного управління системою радіаційного контролю Білорусі, України та Росії.
Аналіз нормативно-правової бази у сфері подолання наслідків Чорнобильської катастрофи провів голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Анатолій Семинога.
У результаті обговорення на конференції учасники склали рекомендації, серед яких створення центрального органу виконавчої влади, що займався б вирішенням питань, пов’язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, та захисту постраждалого населення, створення механізму поступового виведення населених пунктів за межі зон радіоактивного забруднення задля повернення забруднених територій до нормального життя, розроблення заходів для поступового переходу від пільгового забезпечення до адресної державної соціальної допомоги.
На перервах дискусії не припинялися.
На знімку (зліва направо): декан юридичного факультету ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені В. Гетьмана» Віталій Опришко, президент Міжнародної організації «Союз Чорнобиль» Юрій Андрєєв, завідувач секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Михайло Борисюк, голова Комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Анатолій Семинога.