Будь-яка хвороба небажана, але можна зрозуміти відчай тих людей, котрим поставлено діагноз — «cancer» (канцер), що означає злоякісна пухлина, рак. На жаль, у цьому розділі медицини є ще багато запитань, на які наука не може дати однозначної відповіді. Наприклад, чому в такій благодатній стороні, якою є Кіровоградщина, найвища в Україні захворюваність на рак?
Про ці та інші гострі проблеми, пов’язані з цією зловісною хворобою, йдеться у розмові кореспондента «Голосу України» з головним лікарем Кіровоградського обласного онкологічного диспансеру Костянтином ЯРИНІЧЕМ.
— На початку розмови скажіть, будь ласка, чи може людина взагалі уникнути онкозахворювання? Адже будь-якій болячці, тим паче цій, краще запобігти, ніж потім її лікувати.
— На жаль, в онкології як науці не існує повного переліку правил, дотримання яких дало б змогу стовідсотково відмежуватися від цієї тяжкої недуги. Втім, абсолютно точно відомі три чинники, що викликають хворобу. Перший пов’язаний з харчуванням: треба якомога більше вживати свіжих овочів та фруктів, уникати жирної, пересоленої, смаженої та копченої їжі. Другий — паління та зловживання алкоголем. І, нарешті, приблизно 35 відсотків онкологічних хвороб вчені пов’язують з впливом довкілля.
— Чим можна пояснити беззаперечне і сумне лідерство області щодо захворюваності на рак? Багато хто схильний до думки, що дає про себе знати високий рівень радіації, бо, як відомо, Кіровоград «стоїть» на уранових шахтах.
— Звичайно, ця версія доволі логічна, проте повної відповіді на поставлене запитання не дає. Бо чим тоді можна пояснити високі показники захворюваності, скажімо, в Новоукраїнському, Олександрійському, Світловодському районах, де відповідно 514, 486 та 468 онкохворих на 100 тисяч населення. Та й у багатьох інших районах області, які розташовані на значній відстані від обласного центру, ситуація значно гірша, ніж у середньому по Україні.
Торік спеціальна комісія з Києва намагалася вникнути в цю проблему, але окрім відомих статистичних даних нічого нового так і не надала. А нам, лікарям, дуже хотілося б отримати конкретну відповідь на це запитання, тому що хвороба набирає дедалі більших масштабів.
— Тоді давайте змоделюємо таку ситуацію: пацієнту поставлено невтішний діагноз — які в нього шанси на зцілення?
— Цілком звичним вважається явище, коли повністю здоровими стають ті, хто звернувся до нас на початковій стадії захворювання — з першою і навіть другою стадією. Отже, вчасне виявлення перших ознак захворювання в онкології має надзвичайно велике значення. Багато залежить від самих людей, котрі повинні хоча б один раз на рік проходити профілактичне обстеження в обласному онкологічному диспансері чи в районних лікарнях, куди наші спеціалісти періодично виїжджають, попередньо повідомляючи місцеве населення. На жаль, важливість цього заходу багато хто не розуміє і звертається до нас, маючи третю, а то й четверту стадію розвитку хвороби, коли вже важко розраховувати на кінцевий успіх.
— Чи відповідає вимогам часу і тому надзвичайному становищу, яке склалося на Кіровоградщині щодо онкологічних захворювань, матеріально-технічна база та забезпеченість кадрами очолюваного вами лікувального закладу?
— П’ятнадцять років тому здали в експлуатацію нове дев’ятиповерхове приміщення онкодиспансеру, що стало важливим кроком у розв’язанні вже тоді назрілої проблеми щодо запровадження повноцінного лікувального процесу. Адже просторі палати для хворих та кабінети для медичного персоналу — також важливий чинник у системі охорони здоров’я.
Звісно, не забували про забезпечення закладу новітньою медичною технікою. На сьогодні маємо сучасне діагностичне обладнання: комп’ютерний томограф, гама-камеру, цифровий мамограф, ендоскопічну та ультразвукову апаратуру експертного класу... Використовуємо апарати для зварювання біологічних тканин, ультразвуковий дисектор та плазмовий скальпель.
Торік став до ладу радіологічний корпус, в якому розташоване відділення радіоізотопної діагностики та лікування. До речі, таких відділень в Україні лише декілька і тому навіть пацієнти з інших областей мають змогу проходити у нас відповідний курс лікування.
А тепер стосовно кадрів. Загалом диспансер забезпечений кваліфікованими медичними працівниками, в тому числі з досить великим стажем роботи. Освоєно більше двадцяти профільних спеціальностей, а стажування проходять в найкращих онкологічних клініках нашої країни та за кордоном.
— Костянтине Володимировичу, мабуть, тут цілком доречно згадати, що значний внесок для поліпшення лікувального процесу, виведення його на сучасніший рівень належить вашому попереднику і батькові — Володимиру Іларіоновичу Яринічу. Чи звертаєтеся до нього за порадами? І якщо так, то чи завжди дослухаєтесь до них?
— Звичайно, звертаюся, адже не використовувати його багатий досвід було б нерозумно з мого боку. Інша річ, що наші точки зору не завжди збігаються. Але негативу в цьому не бачу, бо не можуть всі люди однаково мислити. Навпаки — це іноді допомагає вибрати єдине правильне рішення, адже кажуть, що істина завжди десь посередині.
— Вам, як депутату обласної ради і голові постійної комісії, що опікується питаннями медицини, мабуть, легше розв’язувати проблеми саме онкологічного диспансеру?
— Всі питання, які виносимо на розгляд комісії, вирішуємо колегіально і будь-яке перетягування ковдри відпадає. Як депутати, керуємось не якимись корпоративними чи особистими інтересами, у нас завдання спільне — значне поліпшення роботи піднесення медичної галузі на Кіровоградщині загалом.
— Насамкінець, як ви можете заспокоїти мешканців області, адже у жодного з них не може бути повної гарантії, що ця небезпечна хвороба омине його?
— Я порадив би передусім прислухатися до свого організму, проходити профілактичні огляди, особливо тим, кому за 50, і за найменшої підозри звертатися до лікарів. У тому числі — до Кіровоградського обласного онкологічного диспансеру — одного з найкращих профільних медичних закладів України.
Розмову вів Віктор ІЩЕНКО.
Фото автора.