Медики запевняють, що лікування хворих на туберкульоз за гратами нічим не відрізняється від лікування «на волі». Для особливо важких в обласному диспансері підготували спеціально обладнані «палати для в’язнів». Щоправда, нині вони порожні.

«Ризик захворіти на волі набагато вищий»

«Бактеріологічна небезпека» — такий напис-застереження привертає увагу на четвертому поверсі Донецького слідчого ізолятора. Ліворуч і праворуч по коридору, пофарбованому в синій колір, — камери для хворих на активну форму туберкульозу. Нині у закладі — 120 таких осіб. Начальник медико-санітарної частини ізолятора Вадим Локтіонов запевняє, що заклад повністю забезпечений медикаментами для лікування інфекції.

Заходимо до однієї з камер де п’ятеро пацієнтів, усі на вигляд — молоді хлопці. Начальник відділу охорони здоров’я Управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Донецькій області Сергій Кравченко розпитує арештантів про їхнє самопочуття та про перебіг лікування.

«Захворювання виявили вже тут. Таблетки дають, аналізи періодично здаємо, рентген роблять. Відтоді краще почуваюся. Лікарі оглядають щодня», — запевняє один із мешканців камери. «Я лише два місяці лікуюся. Щойно привезли сюди — і мені одразу повідомили, що я захворів. Ліки отримую постійно. Нещодавно температура була, викликали медсестру. Вона зробила укол — і все минулося. Медицина — на рівні», — підтверджує інший хлопець.

Вадим Локтіонов не погоджується із твердженням, нібито слідчий ізолятор — «розсадник» туберкульозу. «Основна маса хворих до нас приходить із волі. Імовірність захворіти в колонії чи ізоляторі — набагато менша, ніж на волі. Адже ви мало замислюєтеся про гігієну, відвідуючи громадські місця. А ми навіть відзначаємо зниження захворюваності. Тому що забезпечені препаратами другого ряду та отримуємо допомогу від органів охорони здоров’я».

У СІЗО — тісно,в лікарні — порожньо

Сергій Кравченко визнає, що за обсягом «житлової площі» на одного пацієнта умови утримання в ізоляторі не відповідають нормам. За нормативом, на одного хворого на туберкульоз повинно припадати 4,5 кв. м, причому ця цифра незабаром буде збільшена: крокуємо до європейського рівня. У місцевих СІЗО, як правило, обходяться 2,5—3,5 кв. м на одного пацієнта-підслідного.

Нещодавно благодійний фонд Ріната Ахметова «Розвиток України» обладнав в обласній протитуберкульозній лікарні спеціальні палати для затриманих та заарештованих. Ці приміщення просторіші за камери, оснащені одноярусними нарами замість двоярусних. Однак на момент підготовки матеріалу палати були порожні. У фонді висловили припущення, що правоохоронці не поспішають доставляти пацієнтів до лікарні, оскільки необхідно забезпечити конвой та охорону. А в умовах скорочення штатів це, звісно, додає клопотів.

«Звичайно, частина пацієнтів потребують спеціалізованої допомоги в умовах обласної лікарні, — каже Сергій Кравченко. — Ми також привозитимо туди своїх пацієнтів за згодою, така необхідність була і буде. Але вивозити туди всіх недоцільно, щоб вони не займали місця, які можуть знадобитися тяжкохворим».

Та найбільшу тривогу медиків викликає... факт звільнення пацієнта з місць позбавлення волі. Адже значна частина вчорашніх пацієнтів припиняють лікування одразу після виходу на волю. Даються взнаки взаємна упередженість колишніх засуджених та суспільства, загальна недовіра до медичної системи.

Голова правління Донецької обласної громадської організації «Варіант» Ярослав Стрельніков розповідає про проект соціально-психологічного супроводу хворих на туберкульоз: «Люди виходять на волю і не доліковуються, бо немає прихильності до лікування. А у медперсоналу немає часу, щоб переконувати такого пацієнта. Навіть лікарів не вистачає».

Як правило, активісти громадської організації знайомляться з потенційним «клієнтом» за два місяці до звільнення. За цей час волонтери намагаються завоювати довіру та вручають візитку з контактами, які знадобляться на волі. Успіхом вважається, коли вчорашній в’язень, хворий на туберкульоз, звертається до фтизіатра протягом двох тижнів після виходу з колонії.

Мешканці Донецького слідчого ізолятора лікуються від туберкульозу в таких умовах.

У спеціально обладнаних палатах обласної протитуберкульозної лікарні просторо і порожньо.