Схоже, міністр освіти Дмитро Табачник не помилився, коли припустив, що цього року в боротьбі за абітурієнта ВНЗ почнуть знижувати ціни на навчання. «Це відбудеться з тієї самої причини, з якої восени на Сорочинському ярмарку дешевшають яблука та кавуни — тому що їх стає більше», — напророчив чиновник в одному зі своїх інтерв’ю. І правда: більшість вітчизняних ВНЗ «заморозили» вартість контракту, а деякі наважилися на надзвичайні заходи й зовсім скасували платні місця.
За підрахунками Д. Табачника, на сьогодні в Україні 700 тисяч ліцензованих місць у ВНЗ. А претендує на них лише 191 тисяча випускників.
«До випускників цього року додадуться ті, хто не вступив у попередні роки. Максимум буде 240—250 тисяч абітурієнтів. А пропозиція — понад 700 тисяч місць. Тому у недержавних навчальних закладів вихід один — вони змушені пропонувати більш вигідні умови», — підкреслив міністр.
Його проста арифметика не на жарт налякала навіть національні вузи. Так, луганський Східноукраїнський університет імені В. Даля оголосив про своє рішення скасувати контрактну форму навчання для вступників, передає наш власкор Алла АНТІПОВА. ВНЗ готовий прийняти безоплатно всіх, хто набере за тестами мінімум в 124 бали.
«Ситуація, яка склалася цього року, — неординарна. Не тільки в Луганську, а й у всій Україні різко знизилася кількість абітурієнтів», — пояснив своє рішення ректор університету Олександр Голубенко. Приміром, якщо раніше луганські школи закінчували в середньому близько 1700 випускників, то нинішнього року атестат зрілості отримають лише 326 осіб(!).
«Необхідний пакет документів про скасування контрактного навчання вже відправлено на розгляд до профільного міністерства», — додав ректор.
А доки в Луганську думають над тим, як залучити абітурієнтів, у Харкові оголосили справжнє полювання на колишніх випускників. Харківські вузи розсилають їм листи з вимогою повернути державі кошти, витрачені на їхнє навчання. Посилаючись на постанову Кабміну, вузи повідомляють, що студенти, які відучилися на бюджетній основі, зобов’язані відпрацювати за місцем призначення три роки, а тим, хто не прибув на місце роботи, доведеться в судовому порядку відшкодовувати вартість свого навчання.
Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко вже став на захист колишніх випускників і звернувся до Прем’єр-міністра та Генерального прокурора з проханням розібратися із ситуацією й дати правову оцінку діям керівників ВНЗ.
«Оскільки йдеться про нормативні акти п’ятнадцятирічної давності, а також через те, що студенти під час вступу не підписували з адміністрацією ВНЗ відповідних угод, а механізм забезпечення студентів робочим місцем не відпрацьовано, уряд має роз’яснити ситуацію, яка склалася, і припинити полювання на колишніх студентів», — підкреслив М. Томенко.
Екс-міністр освіти Станіслав Ніколаєнко також вважає, що обмежувати молодь у виборі місця роботи не має права ніхто, тим паче що «абсурдність вимоги повернути гроші підтверджує й той факт, що нині 80 відсотків підприємств — приватні, а тому місць для випускників-бюджетників на держпідприємствах просто немає».