Вишиту мапу України завбільшки 1 на 1,30 м днями презентували серед блискіток, штучних квітів, перук і кринолінів. Був саме розпал весільного ярмарку в Міжнародному виставковому центрі столиці. Враження від унікального проекту попсували ведучі, що оголошували національний рекорд... російською мовою.
На зауваження щодо мови керівник експозиції Людмила Єсаулова пообіцяла, що ведучі виправляться до наступного ярмарку. Крім цього, кічу було вдосталь. Галасливі тамади, пишнотілі українки в дешевих лелітках, люди в костюмах корівок із вінками на головах, що гарцювали на сцені опісля.
І все ж таки серед цього виставкового весілля проект майстрині Тетяни Протчевої не загубився. Вона вишиває мапу України хрестиком від літа 2009 року. Спершу провела дослідження традиційних візерунків, обрала типові для кожної області, намалювала ескіз і звірила з мальованими картами в Інституті картографії. Потім вишила контури України й почала возити на іміджеві виставки по всьому світові. Мапа була в Японії, США, Китаї, Шотландії, Ізраїлі тощо. Всюди докладали руку бажаючі, робили по кілька стібочків або й цілі орнаменти, тож у результаті над картою попрацювали 237 осіб. Кожна область утілена в традиційних символах: це — берегині (Полтава), безконечники (Запоріжжя), метелик (Донецьк), ружі (Київ), восьмипелюсткова зірка-сонце (Львів), квіти (Одеса) тощо. Майстриня зауважує: техніка вишивки хрестиком дуже давня, тому поширена і зрозуміла в усіх країнах.
Унікальну мапу внесли до Національного реєстру рекордів України. Почалося з того, що експерт реєстру Віталій Зорін брав у майстрині кілька уроків вишивки, а потім запропонував їй зафіксувати рекорд. Мапа має власний «паспорт», куди внесені імена всіх 237 рукодільників. Надалі полотно зберігатиметься у приватному музеї вишивки, який Тетяна Протчева заснувала рік тому.
— Моя мета — всюди представляти імідж України та робити це стильно, — каже майстриня. — Карта подорожуватиме зі мною. В Україні її вже хотіли купити, але я навіть слухати не стала: це — іміджевий проект. Також маю ідею щодо Євро-2012: зобразити на канві території держав-господинь із усіма містами, де відбудеться чемпіонат. Ескіз уже дозріває в думках.
До слова, Тетяна Протчева не вперше створює вишивку завбільшки з державу. У 2005 році вона зобразила мапу України японськими нитками, що сяють у темряві, та оздобила камінням Сваровські. Собівартість тієї роботи — близько тисячі доларів. Після презентації першої мапи виникла ідея зробити теперішню, представивши кожну область України місцевим візерунком. Окрім того, майстриня відома своїми вишитими краватками й «метеликами» до фраків: ці аксесуари носять Віктор Ющенко, Олександр Омельченко, Анатолій Кінах, інші державні діячі й бізнесмени. Краватки від Протчевої коштують від 250 гривень. За кордоном майстриня дарує їх тамтешнім політикам. Рукодільниця розповіла «Голосу України», що мапу можна вишивати далі — аж поки вся канва не вкриється стібочками. Приєднатися може кожен, хто бажає. Проект-безконечник, що увібрав наші древні символи, так і зветься: «Україна — єдина країна».