В Івано-Франківській області вперше в Україні стартував пілотний проект із надання екстреної медичної допомоги потерпілим із використанням гелікоптерів. Головна його перевага — виграш у часі. А час у таких ситуаціях — питання життя і смерті.

— Це надзвичайно важливо — надати людині екстрену медичну допомогу вже в першу годину після нещасного випадку. Тому її називають «золотою годиною» медичної допомоги, — зазначив голова обл-держадміністрації Михайло Вишиванюк. — Якщо ми зможемо це робити, то збережемо тисячі життів.

За словами голови, протягом року в Україні трапляється п’ять тисяч смертельних випадків. Статистика свідчить, що 70 відсотків життів можна було б врятувати, якби потерпілим протягом години надали необхідну медичну допомогу.

Івано-Франківська область — гірська сторона, край туризму. Бувають випадки, коли людина травмується в горах, інших важкодоступних районах, куди «швидкій допомозі» доволі важко дістатися. Трапляються повені, інші надзвичайні ситуації. Нерідко туристи губляться в горах або отримують тяжкі травми під час катання на лижах. Є й важкі ДТП, коли доправити людину до лікарні наземним транспортом не дає змоги її стан. А гелікоптером менш ніж за 20 хвилин медики і рятувальники можуть долетіти до будь-якої точки регіону і надати потерпілим екстрену медичну допомогу, негайно доправити їх до лікувальних закладів.

 

Область вже й сама збиралася купити вертоліт. Це питання ще торік розглядалося на колегії ОДА. Три місяці тому в Івано-Франківську створено обласний територіальний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, а нещодавно при обласній клінічній лікарні (ОКЛ) збудовано злітний майданчик, який за потреби може приймати до трьох вертольотів. Зважаючи на такі ініціативи, повідомив голова ОДА, Міністерство з надзвичайних ситуацій вирішило передати області гелікоптер, повністю укомплектований найсучаснішим реанімаційним обладнанням.

Вертоліт базуватиметься в аеропорту. Потерпілих доставлятимуть на майданчик ОКЛ. Тут хворого перетранспортують у реанімобіль і доправлять до лікарні, де його вже чекатиме операційна. Як саме це відбуватиметься на практиці, журналістам продемонстрували під час показових тактичних занять на базі ОКЛ та туристичного комплексу «Буковель», у ході яких відпрацьовувалася взаємодія оперативно-чергових служб ОДА, управління МНС в області, чергових повітряних суден при наданні аеромедичної допомоги в гірській місцевості (на знімку).

До порятунку людей залучатимуть і приватні повітряні судна членів громадського об’єднання «Українські янголи». Про це повідомив керівник департаменту авіації Міністерства надзвичайних ситуацій України Євген Червоненко, який опікується створенням служби «112». Надавати свої вертольоти для таких благородних цілей уже зголосилися 17 членів цього закритого клубу, в тому числі й Євген Червоненко. До речі, у показових навчаннях задіяли його приватний вертоліт.

— Якщо хтось думає, що люди, які купують за мільйони вертольоти, щось хочуть на цьому заробити, — він помиляється, — запевнив високопосадовець журналістів. — Ніхто нічого не хоче, крім відчути щастя, що ти врятував чиєсь життя.

Приватні вертольоти надаватимуться безплатно. У той час як їхні власники перебуватимуть в регіоні у справах чи на відпочинку, їхні повітряні судна використовуватимуть для надання екстреної медичної допомоги. «Ми робимо це законно», — зазначив Євген Червоненко. Використання у медицині приватних гелікоптерів «Українських янголів» він назвав «чудовою можливістю для заможних людей продемонструвати свою соціальну відповідальність». Адже, за його словами, «Україна опинилася на першому місці серед країн Європи за кількістю загиблих у надзвичайних ситуаціях». Євген Червоненко запевнив: «Витрати будуть у чотири-п’ять разів менші, ніж при використанні державних Мі-8 через більш економні витрати палива».

«Ми хочемо бачити до Євро-2012 навіть при обмежених бюджетах в усіх містах один спеціально обладнаний вертоліт і один вертоліт «Українських янголів» з кваліфікованим екіпажем, який має допуск. Для цього боремося за наявність вертолітних майданчиків», — наголосив Євген Червоненко.

Пілотний проект реалізовуватимуть протягом двох-трьох місяців.

Івано-Франківськ.

На знімку (зліва направо): керівник департаменту авіації МНС України Євген Червоненко, голова ОДА Михайло Вишиванюк та голова представництва Єврокомісії в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра під час презентації проекту.

 

Фото автора.