Чорноморська центральна басейнова клінічна лікарня на водному транспорті (одесити називають її «лікарнею водників») створена 90 років тому. Після того, як Чорноморське морське пароплавство було знищене, сумна перспектива повторити його долю нависла й над «лікарнею водників».

Такому «щедрому»подарунку ніхто не зрадів

Вмить позбувшись бюджетного фінансування, найбільший медзаклад Одеси виживав як міг. 

І раптом, зненацька для Одеської області, Міністерство охорони здоров’я видає наказ про передачу у власність територіальних громад Одеської області майнового комплексу Чорноморської центральної басейнової лікарні на водному транспорті.

Скажемо одразу, такому «щедрому» подарунку ні обласна, ні міська влада не зраділи, а навпаки — зажурилися. Тому що не було в бюджетах ні області, ні міста коштів, які могли б забезпечити якісну роботу медичної установи. Справа, звичайно, у минулому, але з’ясувалося, що міністерські чиновники злукавили в 2001 році, видаючи наказ про передачу лікарні у власність територіальних громад Одеської області. Наприклад, була знехтувана вимога положення про передачу об’єктів права державної власності. Це стосується передусім узгодження рішення про передачу з трудовим колективом. Мала бути створена комісія з передачі об’єкта держвласності в комунальну власність.

Ну а після того, як «лікарня водників» опинилася в зоні досяжності місцевих олігархів, ті, звичайно, не пропустили нагоди, щоб спробувати заволодіти і будовами, і територією, на якій розташований лікувальний заклад.

Та медперсонал став на захист хворих і відстояв медзаклад від зазіхань «прихватизаторів».

10 років заклад фінансувався з обласного бюджету. Але це було скоріше символічне, ніж реальне фінансування. Трудовий колектив «лікарні водників» за свої кревні грошики не давав їй померти. У хірургічному відділенні лікарі оформляли в банках кредити на себе, щоб зробити ремонт у лікарні. Згодом зусиллями лікарів і середнього медперсоналу було відкрито відділення трансфузіології. Сьогодні на базі хірургічного відділення створено центр хірургії печінки й підшлункової залози. По допомогу в Одесу їдуть хворі з усієї України. У цьому центрі проведено 134 унікальні операції, які врятували життя людям. 

Сьогодні «лікарню водників» знову перейменували, і тепер її офіційний статус звучить так — «Одеський обласний медичний центр». А з новою назвою прийшло й нове лихо. Начальник обласного управління охорони здоров’я Михайло Бартко заявив про необхідність проведення оптимізації фінансових ресурсів у сфері охорони здоров’я. Що криється за цим формулюванням?

Йдеться про те, щоб «забрати дублюючі функції у районних і міських лікарень міст Ізмаїл, Білгород-Дністровський, Одеської обласної клінічної лікарні й «лікарні водників».

Коли убожіють медзаклади, починають багатіти кладовища

Ситуація навколо «лікарні водників» миттю стала однією з найгостріших в Одеській області. Головний лікар комунального підприємства «Обласний медичний центр» Микола Турчин однозначно каже, що ні про яке закриття медзакладу не може бути і мови. Тобто трудовий колектив може бути спокійний — жодних скорочень робочих місць не передбачається.

Нині створена й почала роботу комісія обласної ради, яка вивчає питання про доцільність приналежності лікарні до обласної комунальної власності. За результатами роботи комісії  прийматиметься рішення. Можливі два його варіанти — про передачу в міську власність і про те, щоб вона, як і раніше, фінансувалася з обласного бюджету. Третій варіант — ліквідація медзакладу — виключено. Так гласить стаття Конституції України, яка забороняє ліквідацію медзакладів.

У результаті роботи комісії може обговорюватися й такий варіант — створення на базі обласного комунального підприємства «Обласний медичний центр» лікарні «Швидкої допомоги». Такого закладу нині в мільйонній Одесі немає. У цього проекту є і мінуси, і плюси. Поєднує їх одне — відсутність належного фінансування охорони здоров’я. Адже давно відомо, що коли убожіють лікарні, починають багатіти кладовища.

Одеса.