Фермери Бериславського району на Херсонщині виступили категорично проти підвищення орендної плати за землю до 3 відсотків від нормативної грошової оцінки. Їх залякують прокурором!

«Президент України своїм указом втручається в господарчу діяльність сільгосппідприємств, а районна влада це беззаконня втілює в життя», — вважає директор ТОВ «Калініносільське» депутат райради Віктор Павшук.

Правда, тут необхідне уточнення: йдеться про реалізацію указу екс-глави держави Віктора Ющенка, який і запровадив отих «три відсотки щастя».

На останній сесії самоврядного органу депутат запропонував прибрати з програми економічного, соціального та культурного розвитку Бериславського району на 2011 рік пункт про ті самі 3 відсотки. Частина його колег ідею підтримала. Проте на самій сесії і засіданні постійних депутатських комісій з її підготовки мало не виникла буча.

— Яке право має влада втручатися у стосунки фермера або сільгосппідприємства із власниками земельних паїв, з якими вони уклали договори? — запитує директор ПП «Вітал-Агро», депутат Володимир Коновалов. — Якщо домовилися за 1 гривню і це влаштовує обидві сторони — добре! Якщо домовилися за 1,5 тисячі гривень — теж непогано. Навіщо посилювати навантаження на аграріїв? Хтось розуміє, що це просто призведе до їх банкрутства?..

— Про яку підтримку інвесторів у районі можна вести мову з такими підходами? — продовжує Віктор Павшук. — Завтра влада «кінчить» наші підприємства, зайде інвестор, а йому ні з ким і ні з чим буде мати справу. Не згоден я зі звинуваченнями в «ошукуванні» нами селян. У 2006-му ми уклали договори оренди з пайщиками з оплатою у 460 гривень, а зараз платимо 1200. До того ж у договорі записано: ми маємо право в односторонньому порядку збільшити орендну плату. В будь-якому разі, це наші двосторонні відносини із власниками паїв, і втручатися в них влада не має права...

— У районній раді є дев’ять депутатів-аграріїв, які не хочуть переукладати договори під отих 3 відсотки. Хоча дехто і справді вже платить людям три відсотки, і навіть більше, — констатує начальник управління агропромислового розвитку Бериславської РДА Володимир Бондарчук. — Але бюджет від того що отримує? Копійки! У районі є фермер, яка теж платить навіть більше 3 відсотків, люди за неї тримаються. Але... У бюджет вона відраховує податки як із 0,4 відсотка. І таких випадків чимало. Хоча є дві сільради, де над людьми з виплатою орендної плати просто знущаються...

— Платите людям 300 гривень і дурите, — звернувся до депутатів голова Бериславської РДА Ярослав Павлівський. — Шановні, не треба працювати на публіку! Що ж стосується інвестора, то я завжди прораховую, що він може у нас заробити, аби не піти з району.

За словами очільника району, в більшості сіл Бериславського району господарства вже переуклали договори і платять людям достойні гроші. Однак тут, як мовиться, є теж «нюанси». Саме на них на засіданні постійних депутатських комісій зупинився фермер із Качкарівки Ілля Калінчук: «Ось ви кажете, що ТОВ «Югтранзитсервіс-Агропродукт» виплачує 4 і 5 відсотків за оренду. Це справді так. Але платять вони пшеницею за ціною 1700 гривень за тонну. І це при тому, що за законом вони мають видавати зерно натуроплатою за біржовими цінами (на час розрахунку) — тобто, не вищими, ніж 950 гривень за тонну! І чому б районній владі не зайнятися тими, у кого земля знаходиться у прихованій оренді? Адже таких випадків чимало. Від цього ж бюджети взагалі не отримують жодної копійки! І навіщо змушувати переукладати чинні договори, затверджені Держкомземом відповідно до вимог Закону України «Про оренду землі»?

«Зрозуміло, що держава намагається максимально збільшити податкове навантаження на аграріїв, але що ми отримуємо натомість? — запитав, продовжуючи, Ілля Калінчук. — А маємо шалений стрибок цін на пальне, добрива... А в державну допомогу не вірю: торік я «завдяки» їй ледве не прогорів. А що коїться на ринку добрив?! Ну, невигідно сьогодні директору заводу продавати мені селітру — краще за кордон. Доводиться платити по 3370 гривень за тонну, але без жодних гарантій якості. І це вже підтвердили проведені аналізи: азоту в тій селітрі менше, ніж потрібно. Держава тут теж обіцяє допомогти з добривами, але коли? У травні? Вони ж нам необхідні вже зараз!»

Утім, керівництво району закликало депутатів не викидати з програми економічного розвитку пункт про ці самі 3 відсотки.

«Без того сама програма просто втрачає сенс», — зауважив голова Бериславської райради Олег Тессіо. Тож депутатський корпус погодився з пропозицією створити робочу групу, яка б могла знайти варіант, який влаштував би всі сторони.

«Але спочатку я приїду з прокурором у Кірове, — попередив голову місцевого ТОВ «Калініносільське» голова райдержадміністрації Ярослав Павлівський. — І ми розкажемо, що там насправді платять, а що приховують».

За минулий рік орендодавцям фактично виплачено 227,1 мільйона гривень.

Олег БАТУРІН, Василь ПІДДУБНЯК.

Херсонська область.