Під час виїзного засідання у Вінниці Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я господарі, які є учасниками експерименту з питань реформування медичної галузі, внесли пропозицію законодавчо закріпити отримання медичними закладами спонсорської допомоги. На їхню думку, тільки так можна поліпшити ситуацію в медицині.
На Вінниччині у деяких районах уже апробували фінансування лікарняних закладів за участю спонсорів. Наприклад, у селі Черепашинці Калинівського району лікарняний заклад утримують за кошти місцевого сільгосппідприємства. Такі само приклади є в інших районах. Труднощі виникають не через брак коштів. У чинному законодавстві відсутній механізм їх перерахування лікарняним установам, наголошували виступаючі. За їхніми словами, у багатьох країнах світу медицину підтримують спонсори. Робиться це на законних підставах. «У нас дотепер не можуть дати відповідь на запитання, яка у нас медицина — платна чи ні? — зазначив у своєму виступі народний депутат України Арсеній Яценюк. — Держава має чітко визначитися, що вона гарантує, а за що платить пацієнт. Тобто реформа має бути зрозумілою насамперед для пацієнта. Для лікаря — також. Бо при нинішній зарплаті країну залишать і ті лікарі, які ще не виїхали. З ким тоді реформи будемо проводити?»
— Ніякий бюджет не витримає навантаження на нинішні потреби медицини, — наголосив голова Вінницької облдержадміністрації Микола Джига. —Матеріально-технічний стан більшості лікувальних закладів області незадовільний. Тільки для придбання першочергово необхідної апаратури потрібно мінімум 100 млн. грн. Амбулаторії загальної практики сімейної медицини хоч і забезпечені транспортом на 60%, але переважно це застарілі автомобілі. Майже кожна п’ята амбулаторія не має електрокардіографа. За словами керівника регіону, бюджетне фінансування покриває потреби галузі області лише на 40%. Ось чому вкрай потрібно фінансувати галузь ще й з позабюджетних джерел, — каже очільник області. Голова Комітету з питань охорони здоров’я народний депутат України, погодившись з пропозицією вінничан, повідомила, що вона буде внесена в один із законопроектів з питань реформування галузі охорони здоров’я. За її словами, наприкінці року відбудуться парламентські слухання на цю тему. Бо ситуація в галузі, на думку пані Бахтеєвої, справді критична. Найголовнішим залишається вирішення питань матеріально-технічного забезпечення медицини та вдосконалення кадрової роботи з лікарями.
Інформація для роздумів
78 відсотків наших співвітчизників не задоволені наданням лікарських послуг (дані Інституту Горшеніна). За 70 відсотків медичних послуг в Україні платять пацієнти. На Вінниччині середня зарплата медичного працівника становила у 2010 році 1574 гривні, лікаря — 2175 гривень. На ліки і харчування хворих виділяється коштів у два рази менше, ніж у Дніпропетровській і Донецькій областях. В області нараховується 16 недобудованих об’єктів медицини. Хірургічний корпус обласної лікарні будують з 1992 року. В регіоні не зберегли жодної бази чи складу для медичних препаратів з державною або комунальною формою власності. Вінниччина на 19-му місці в рейтингу областей у питаннях охорони здоров’я і медичного обслуговування населення (інформація голови Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я Тетяни Бахтеєвої).
Вінницька область.