Голова Верховної Ради України Володимир Литвин перебуває з офіційним візитом у Республіці Хорватія. Вчора під час зустрічі з Головою Сабору Республіки Хорватія Лукою Бебичем було обговорено широке коло питань двостороннього співробітництва в економічній та культурно-гуманітарній сферах. Голова Верховної Ради зазначив, що наші держави мають великі можливості для його активізації, наголосивши на необхідності надання українсько-хорватській співпраці системного характеру.
В. Литвин також висловив сподівання, що активізація міжпарламентської складової двосторонніх взаємин надасть додаткового імпульсу подальшому розвитку відносин в інших сферах. «Діалог на рівні парламентів дозволить активізувати роботу урядів наших країн у виконанні намічених планів», — сказав він. Керівник українського парламенту також висловився за необхідність розширення співпраці на рівні регіонів.
У контексті співпраці в туристичній сфері сторони висловили думку про доцільність перегляду візового режиму між нашими країнами аж до його скасування, що сприятиме розвитку туристичного бізнесу.
Під час зустрічі відбувся обмін досвідом щодо вступу до Європейського Союзу. В. Литвин заявив, що Україна зацікавлена, аби Хорватія якнайшвидше стала членом ЄС: «Від цього Європа стане більш цілісною, і з’явиться ще один прихильник України у Євросоюзі». Голова Верховної Ради також висловив зацікавленість досвідом Хорватії у частині адаптації законодавства до європейських стандартів.
Л. Бебич (на знімку праворуч) повідомив, що при Саборі створено Національний комітет, до складу якого входять представник Президента Хорватії, представники політичних сил парламенту, вищих навчальних закладів, об’єднаних профспілок та роботодавців, які обговорюють найактуальніші для країни питання, зокрема, щодо вступу до Євросоюзу. Цей комітет, за його словами, може виступати від імені Сабору та висловлювати позицію парламенту. «Ми уникаємо постійних дискусій у парламенті. Люди, які входять до цього комітету, є досвідченими, висловлюють свою думку, і це полегшує роботу парламенту, — сказав він. — У разі необхідності розгляду найважливіших питань Національний комітет скликає засідання в ширшому складі, залучаючи громадські організації, щоб вивчати, які переваги дає вступ до ЄС, і здійснювати моніторинг громадської думки».
Пропозиції
В. Литвин вважає доцільним створення при Верховній Раді такого Національного комітету, який би опікувався перебігом виконання завдань, що їх Україна має виконати для вступу до ЄС, зокрема, у частині адаптації вітчизняного законодавства до вимог Євросоюзу. Л. Бебич висловився за розширення двостороннього співробітництва у частині реалізації інфраструктурних проектів в Україні, зокрема будівництві автобанів, та в галузі суднобудування. В. Литвин висловив думку про перспективність подальшого розвитку співробітництва у сфері енергетики та підготовки до проведення в Україні чемпіонату Євро-2012.
Сторони також обговорили питання щодо забезпечення потреб національних меншин в обох країнах. Голова Сабору назвав такі громади «мостами співпраці між країнами», зазначивши, що «національні меншини — не тягар, а наша перевага». Голова Верховної Ради, своєю чергою, наголосив, що «стабільність національних меншин — це стабільність країни», і висловив вдячність хорватській Стороні за те, що «і українці, і русини почуваються тут природно».
Під час брифінгу для журналістів по закінченні зустрічі Л. Бебич назвав Україну «великою європейською державою, надзвичайно впливовою у Європі», зазначивши, що Хорватія надає співробітництву з нашою країною значної уваги. А В. Литвин відзначив, що відбулася «надзвичайно плідна і корисна розмова, під час якої ми осягнули минуле, говорили про сьогодення і намагалися заглянути в майбутнє». За його словами, нинішній візит української парламентської делегації матиме «яскраво виражений гуманітарний вимір». Зокрема, Голова Верховної Ради наголосив на символічності того, що відзначається річниця з дня народження Т. Шевченка.
Програмою візиту також передбачені зустрічі Голови Верховної Ради з Президентом Республіки Хорватія Іво Йосиповичем, із Віце-прем’єр-міністром—Міністром закордонних справ та європейської інтеграції Республіки Хорватія Горданом Яндроковичем. В. Литвин відвідає філософський факультет Загребського університету, де візьме участь в урочистому відкритті виставки «Українська вишивка і народне мистецтво», приуроченої до відзначення Шевченківських днів. Заплановано виступ керівника українського парламенту перед студентами, зустрічі з представниками української нацменшини Хорватії, а також участь В. Литвина у церемонії відкриття пам’ятника І. Франку в місті Ліпік.
Під час зустрічі з лідером Соціал-демократичної партії Хорватії Зораном Мілановічем, який очолює другу за кількістю депутатів фракцію в Саборі, що є опозиційною, йшлося про роль і місце опозиції в демократичних країнах та взаємини між опозицією і владою. Голова Верховної Ради підкреслив, що опозиція в Україні «потужно представлена в парламенті». Сторони були одностайними щодо необхідності налагодження діалогу між владою та опозицією, особливо у періоди загострення соціально-політичної ситуації в країні.
Відповідаючи на запитання журналістів, В. Литвин запропонував провести дискусію щодо введення в дію наступного пленарного тижня нової системи для голосування. Він зазначив, що депутати повинні голосувати особисто, як того вимагає Конституція. За його словами, «щоб не створювати додаткове напруження, питання впровадження цієї системи вивчають юристи у правовому контексті та спеціалісти — в технічному». Глава парламенту заявив, що у разі потреби відповідний проект постанови Верховної Ради буде внесено за його підписом невідкладно.
Прес-служба Верховної Ради.