ЗАКОН УКРАЇНИ

Верховна Рада України постановляє:
І. Внести до Закону України «Про виноград та виноградне вино» (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., № 31, ст. 419; 2006 р., № 26, ст. 214; 2009 р., № 31, ст. 451) такі зміни:
1. У статті 1:
1) пункт 8 викласти в такій редакції:
«8) гібриди прямі виробники — сорти винограду першого покоління від схрещування сортів виду Vіtіs vіnіfera з іншими видами винограду роду Vіtіs: Зейбель, Террас, Бако, Кастель, Кудерк, Отелло, Жакез, Клінтон, Ербемон»;
2) у пункті 12 слово «купажу» замінити словом «купажування»;
3) у пункті 19 слово «типажне» виключити;
4) пункт 21 викласти в такій редакції:
«21) вино контрольованого найменування — вино стабільно високої якості, що виробляється за спеціальною або традиційною технологією з визначених сортів винограду строго регламентованого географічного району. Походження і якість вина спеціально контролюються на всіх етапах виробництва сировини та готової продукції»;
5) у пункті 23 слова «природне визрівання» замінити словом «дозрівання»;
6) пункт 24 виключити;
7) у пункті 26 слова «не пізніше завершення процесу бродіння сусла» замінити словами «не пізніше трьох місяців після завершення процесу бродіння сусла»;
8) доповнити пунктом 261 такого змісту:
«261) вино ординарне витримане — вино поліпшеної якості, виготовлене за спеціальною технологією з виноматеріалів окремих сортів винограду чи їх суміші, з обов’язковою витримкою у дубовій тарі перед розливом не менше шести місяців»;
9) пункти 30, 31 і 38 викласти в такій редакції:
«30) купаж — суміш у певному співвідношенні різних виноматеріалів, коньячних спиртів з компонентами, встановленими технологічними інструкціями для надання вину, коньяку України типовості, забезпечення випуску стабільних за своїми органолептичними і фізико-хімічними показниками вин і коньяків України. Технологічна операція приготування купажу має назву — купажування, а вина мають назву — купажовані;
31) витримка — тривалий технологічний процес дозрівання виноматеріалу або коньячного спирту в технологічній тарі у певних умовах, що сприяють формуванню його типовості та покращенню якості»;
«38) підприємства вторинного виноробства — підприємства, які займаються витримкою виноматеріалів, обробкою виноматеріалів та розливом або тільки розливом вин у споживчу тару відповідно до нормативних документів»;
10) доповнити пунктом 41 такого змісту:
«41) прототип вина — тип вина, що історично склався в певних географічних регіонах внаслідок використання специфічних прийомів переробки винограду певних сортів та способів обробки мезги, сусла або виноматеріалів, який став прообразом (попередником і зразком) для виробництва відповідного типу вина в тій самій або іншій географічній зоні вирощування винограду».
2. У статті 2:
1) частину третю викласти в такій редакції:
«Садіння виноградників для виноробства дозволяється лише у виноробних місцевостях із застосуванням районованих або перспективних сортів винограду відповідно до проекту, який затверджений спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з сільського господарства. Гібриди прямі виробники, що є в насадженнях, підлягають заміні, а нерайоновані сорти підлягають заміні або районуванню протягом 15 років»;
2) після частини третьої доповнити двома новими частинами такого змісту:
«Сорти винограду, посаджені відповідно до проекту для випробування нових селекційних сортів винограду, за позитивних результатів сортовипробування районуються у встановленому порядку.
Придбаний садивний матеріал вітчизняного або іноземного походження, призначений для садіння виноградників, проходить обов’язкову сертифікацію в установах, які мають на це повноваження, та акредитацію. Ця норма не поширюється на садивний матеріал, отриманий у власних розсадниках, розміщених у зоні садіння виноградників».
У зв’язку з цим частини четверту — шосту вважати відповідно частинами шостою — восьмою.
3. Частину першу статті 3 викласти у такій редакції:
«Для виробництва вин і коньяків України використовуються технічні сорти винограду, що відповідають вимогам державних стандартів. Не допускається при переробці змішування європейських сортів винограду з сортами виду Лабруска та гібридами прямими виробниками. Столові сорти винограду можуть використовуватися для виготовлення ординарних вин. Для виробництва ординарних вин, бренді і коньяків України допускається використовування столових сортів винограду, якщо за вмістом цукрів та іншими показниками якості вони відповідають вимогам, що пред’являються до винограду технічних сортів».
4. Частину другу статті 4 викласти в такій редакції:
«Під час виробництва виноматеріалів та інших продуктів виноробства здійснюються органолептичний, хімічний і мікробіологічний контроль якості сировини і готової продукції та ведеться відповідна технологічна документація».
5. У статті 5:
1) частини першу і третю викласти в такій редакції:
«Вина і коньяки України виготовляються згідно з правилами виробництва і зберігання тихих вин, правилами виробництва і зберігання ігристих та шампанських вин, правилами виробництва коньяків України, відповідними стандартами і технологічними інструкціями, що затверджуються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з сільського господарства. Для виготовлення вин і коньяків України застосовуються матеріали та речовини, дозволені для використання нормативними документами та Головним державним санітарним лікарем України»;
«Виробництво і технологічна обробка виноматеріалів дозволяються на підприємствах первинного виноробства»;
2) у частині дев’ятій слово «родовою» замінити словом «видовою»;
3) після частини одинадцятої доповнити новою частиною такого змісту:
«Національна академія аграрних наук України може затверджувати нові марки дослідних партій виноробної продукції, вироблених при виконанні науково-дослідних робіт, на підставі висновку дегустаційної комісії Національного інституту винограду і вина «Магарач».
У зв’язку з цим частини дванадцяту — двадцяту вважати відповідно частинами тринадцятою — двадцять першою;
4) частину вісімнадцяту викласти в такій редакції:
«При виробництві вин не допускається купажування виноматеріалів із європейських сортів винограду з виноматеріалами із сортів винограду виду Лабруска та гібридів прямих виробників. При виробництві марочних вин не допускається купажування марочних і ординарних виноматеріалів».
6. У статті 6:
1) частину першу викласти в такій редакції:
«Вина столові виготовляються сортовими або купажованими»;
2) після частини першої доповнити новою частиною такого змісту:
«Вина столові напівсухі та напівсолодкі виготовляються за класичною схемою з використанням виноматеріалів-недобродів або за купажною схемою з використанням виноградних цукровмісних матеріалів».
У зв’язку з цим частини другу — одинадцяту вважати відповідно частинами третьою — дванадцятою.
7. Частину першу статті 8 викласти в такій редакції:
«Назва вин контрольованих найменувань за походженням надається кращим винам, виготовлення яких забезпечено стійкою сировинною базою і які мають високу якість протягом не менш як 5 років випуску. Всі стадії виробництва вин контрольованих найменувань за походженням повинні здійснюватися на підприємстві, розташованому у строго регламентованому географічному місці вирощування винограду».
8. Частини другу і третю статті 10 викласти у такій редакції:
«Тиск діоксиду вуглецю в пляшках з готовою продукцією в ігристих винах повинен становити не менш як 300 кПа, «Шампанського України» — не менш як 350 кПа, газованих — від 100 до 250 кПа при 20 град. С.
Виноматеріали для виробництва вин шампанських та ігристих виготовляються з винограду певних сортів, визначених технологічними інструкціями та стандартами».
9. У статті 11:
1) доповнити новою частиною першою такого змісту:
«Ароматизовані вина — вина виноградного походження, у тому числі вермути, отримані шляхом змішування сухих та/або кріплених виноматеріалів, спиртових рослинних екстрактів, спирту етилового ректифікованого та цукру або цукровмісних матеріалів».
У зв’язку з цим частини першу — четверту вважати відповідно частинами другою — п’ятою;
2) частини третю і четверту викласти в такій редакції:
«Вермути — група ароматизованих вин, отриманих шляхом купажування спеціально оброблених столових або кріплених виноградних виноматеріалів з додаванням спирту етилового ректифікованого, сахарози або цукровмісних матеріалів та спиртових настоїв (екстрактів) пряно-ароматичної сировини, до складу якої обов’язково входить полин.
Бренді — міцні алкогольні напої з характерним букетом і смаком, що виготовляються з витриманих у дубовій тарі або у ємностях з нержавіючої сталі з дубовою клепкою спиртів, отриманих шляхом дистиляції виноградної сировини, у спосіб доведення їх до кондицій готових напоїв пом’якшеною водою з додаванням цукрового сиропу та цукрового колеру».
10. Абзац сьомий статті 12 викласти в такій редакції:
«виготовлення сурогатів вин і коньяків України шляхом використання виноматеріалів, вироблених екстракцією водою виноградних вичавок або ізюму».
11. Частину першу статті 13 викласти в такій редакції:
«Умови зберігання вин і коньяків України па складах і в торговельних залах повинні відповідати вимогам нормативних документів».
12. Частини п’яту та шосту статті 15 викласти в такій редакції:
«Прибуток, одержаний від продажу фальсифікованих вин, вермутів, коньяків України і бренді, вилучається до державного бюджету в судовому порядку органами державної податкової служби за поданням спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з сільського господарства.
Розгляд справ щодо порушень вимог цього Закону здійснюється відповідними посадовими особами згідно із законом. У разі незгоди суб’єктів господарювання з рішенням спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з сільського господарства у справі його дії можуть бути оскаржені в судовому порядку».
ІІ. Прикінцеві положення
1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.
2. Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом:
підготувати та внести на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо приведення законів України у відповідність із цим Законом;
прийняти нормативно-правові акти, що випливають із цього Закону;
привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
забезпечити перегляд і скасування міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону.
Президент України В. ЯНУКОВИЧ.
м. Київ, 3 лютого 2011 року.
№ 2974-VІ.