У містечках і селах Черкаської області посилюють загони самооборони
Як кажуть у народі, кому свято, а злодієві — будні. За останні тижні звіти підрозділів МВС рясніють повідомленнями про «картопляних та консервних гангстерів», які грабують погреби та комори селян. Найбільше потерпають самотні літні люди, котрі не в змозі самотужки захиститися від непрошених гостей.
— Аби не допустити у село заїжджих грабіжників, а також приборкати місцевих любителів поживитися чужим, ми створили загін самооборони, — розповідає сільський голова Макіївки, що у Смілянському районі, Леонід Параскевич. — Час підтвердив, що така самоорганізація населення — надійний спосіб боротьби з крадіжками та іншими негативними явищами, які, на жаль, ще є у нашому повсякденному житті.
Час підтвердив, що така самоорганізація населення — надійний спосіб боротьби з крадіжками та іншими негативними явищами.
Загін самооборони Макіївки очолює, як з повагою відгукуються у селі, громадський «помічник шерифа» Євген Ващенко. Разом зі своїми товаришами, працівниками сільськогосподарського підприємства «Агро-Рось», місцевими підприємцями, Євген патрулює сільські вулиці, виявляє «неблагодійних» громадян, виїжджає разом з дільничним інспектором, лейтенантом міліції Олександром Хомучинським на виклики.
— Найактивніші у загоні самооборони Володимир Киба, Анатолій Сухоставець, Павло Брайко, Валерій Колесник, — веде далі Леонід Миколайович. — Всі хлопці досвідчені, авторитетні, займаються мисливством, мають власну зброю. Позаминулого року загін затримав і передав міліції групу «гастролерів» з Черкас, котрі промишляли крадіжками в селянських оселях і сараях. Тепер чужаків уже не чути, а зі своїми злодіями розбираємося на місці. Люди знають, хто в селі пиячить, ледарює. Хто занедбав свою присадибну ділянку і не виростив на зиму для сім’ї навіть відра картоплі. Хто не має на подвір’ї жодної курки. Саме такий «контингент» і нишпорить ночами по сусідських підвалах та повітках. У межах наших повноважень ми розбираємося з горе-жителями, наставляємо їх на правильний шлях.
Інша проблема виникла у сусідньому з Макіївкою селі Самгородок, де мешкають переважно люди старшого віку. Заїжджі грабіжники, «обстеживши» село, «зупинилися» на ... цвинтарі. Навіть не дочекавшись ночі, злодії з допомогою «болгарки» почали зрізувати металеві хрести й оградки, вантажити крадене на автомобіль і відвозити до пункту приймання металобрухту. На стареньких бабусь, котрі намагались зупинити «антихристів», вони не реагували. І лише загін самооборони, оточивши зловмисників, змусив нечестивців припинити наругу на цвинтарі. Після завершення операції із затримання вандалів командир загону Самгородського громадського формування Василь Голяк отримав від Міністерства внутрішніх справ заслужену нагороду.
Дрібні злодії та хапуги допікають не лише селянам. Через це у Смілі, де чимало житлових мікрорайонів — суціль приватні домоволодіння, також намагаються посилити активність громадських добровільних формувань.
— Особливо добре працює загін «Полин», — ділиться старший інспектор по роботі з населенням і громадськими формуваннями Смілянського міськрайвідділу внутрішніх справ, капітан міліції Світлана Поліщук. — Сформований він на основі козацької сотні імені Василя Бурки, якою керує вчитель місцевої школи Віктор Шевчук. Козаки охороняють громадський порядок на околиці Сміли у мікрорайонах Велика Яблунівка та Гречківка. 
Розповіла Світлана Миколаївна й про роботу громадського формування села Балаклея, де роботі добровільних помічників правоохоронців приділяють пильну увагу.
— Так вийшло, — продовжує старший інспектор, — що у сільського голови Балаклеї Олени Ковальської всі три сини обрали професію міліціонера. Тому вона, як мати, особливо добре розуміє проблеми і турботи захисників громадського порядку й як може допомагає їх розв’язати. Загін самооборони Балаклеї під командуванням Олексія Любимцева — один з кращих у районі. Сільська рада тісно співпрацює з ним, всіляко підтримує і допомагає.
У Смілянському районі функціонує 27 загонів з охорони громадського порядку, в яких задіяно близько 400 добровільних «дружинників». У кожному селі є помічник дільничного інспектора на громадських засадах. Часто саме вони, «помічники шерифа», відіграють важливу роль у затриманні правопорушника чи розкритті злочину. Й не тому, що краще знають село та місцевих жителів. А тому, що переважна більшість із них має власний автотранспорт і у змозі переслідувати зловмисника та доставити його до міськрайвідділу.
На знімку: керівник загону «Полин» Віктор Шевчук зі своїми юними помічниками.