Випадок, що стався у селищі Млинові на Рівненщині, мабуть, не змусить злодіїв пройти курси з мистецтвознавства, а що розчарує — то напевне. Адже викрадаючи з місцевої художньої школи картину, вони вважали, що цуплять шедевр, автором якого є всесвітньовідомий художник Микола Глущенко, неперевершений колорист і пейзажист радянського періоду. Водночас — відомий розвідник, що повідомив Сталіну про підготовку Німеччини до війни з СРСР задовго до Ріхарда Зорге. А з’ясувалося, що викрали полотно його однофамільця!
Загалом у міліції зафіксовано факт крадіжки з художньої школи восьми полотен радянських майстрів.
— Усі викрадені картини написані олією на полотні та картоні, вони перебували у навчальному закладі вже три десятки років і використовувалися як наочні посібники у навчальному процесі. Передали їх нашій школі 1980 року з фондів Національної спілки художників. За документами, найдорожча на той час картина коштувала 800 карбованців. Звісно, нині її вартість, як і вартість інших викрадених полотен, набагато більша, — розповідає директор художньої школи Юрій Довгалюк.
Інший цікавий факт. Серед картин справді є робота Миколи Глущенка. Дехто вважав, що це саме той відомий український художник, за полотнами якого нині активно «полюють» колекціонери по всій Європі. Загалом згаданий митець створив більше десяти тисяч живописних творів. Його картини вважали за честь експонувати організатори найбільших європейських виставок. Одна з них відбулася у Німеччині напередодні Другої світової війни, і її відвідало вище керівництво Рейху на чолі з міністром закордонних справ Ріббентропом. Звертаючись до Миколи Глущенка, Ріббентроп сказав, що Гітлер високо цінує його талант, вважає одним з найкращих пейзажистів у Європі і на пам’ять дарує йому альбом власних акварельних малюнків і нагороджує почесною грамотою...
Чим був викликаний такий вияв довіри, важко сказати. Деякі мистецтвознавці стверджують, що у 20-х роках Гітлер брав уроки малювання саме у Глущенка. Цікаво також, що незадовго до смерті (1977 р.) Микола Глущенко дібрав 250 полотен, виконаних у 50-ті роки, і попросив дружину їх спалити, оскільки вони не відображають його як художника. Прохання автора не було виконане повністю — згодом картини були знайдені в майстерні, і Міністерство культури передало їх на збереження в музей — без права експонування.
Загалом у художника була щаслива творча доля. Він отримав широке визнання ще за життя, був народним художником СРСР, лауреатом Державної премії імені Т. Г. Шевченка. Сьогодні ж Глущенко вважається чи не найвідомішим художником радянського періоду. Особливо цінуються його ранні полотна.
Утім, автором млинівської картини, підписаної Миколою Глущенком, як зазначає Юрій Довгалюк, був не відомий майстер пензля, а його однофамілець. Тим не менш, і на неї спокусилися крадії.
Рівненська область.