Аграрні провідники, задумуючи реформу й заробляючи на цьому звання та медалі, не передбачили, в який глухий кут заведуть відлагоджене господарювання
Є таке гарне приміське село Серафинці в Городенківському районі — велике, заможне. Завжди вважалося передовим у культурно-мистецькому житті краю. Варто сказати хоча би про те, що з цього населеного пункту походить віце-президент Західно-Української Народної Республіки Левко Бачинський.
Тутешні господарі славилися своєю працьовитістю, на передових позиціях було й місцеве колективне господарство. Було... Бо нині навіть сільська влада не в змозі розібратися, хто є власником майна колишнього колгоспу. Чимало розмов, наприклад, точилося щодо включення до майнового фонду двоповерхової споруди, яку громада використовувала для проведення весіль чи інших урочистостей. Платили за це дуже помірні гроші. Тепер же новий власник банкетного залу, скупивши майнові частки і зробивши там належний ремонт, здав його в оренду, тобто громаді вже до нього зась! А ось розпайований триповерховий торговий комплекс у центрі села вартістю 500 тис. грн. — колишнє колгоспне майно, досі простоює й руйнується. І важко знайти «крайніх». Зверху осипається черепиця, а коли ще град чи буревій? Сільський голова Дмитро Ощипко каже, що депутати мають намір вивчити питання й винести інформацію на сесію та схід: у чиїх руках цегельний завод, ферми, тік, тракторна бригада, курятник. Їх уже стільки разів перепродували! В багатьох приміщеннях тепер лише вітер гуляє, про худобу вже давно забули.
Обгрунтована «прихватизація»
Також правдами й неправдами телевежу, розташовану в іншому селі району Раковець, збанкрутіле господарство включило, всупереч рішенням сільської ради, до «боргового» фонду й успішно продало. Свого часу її справді спорудив місцевий колгосп. Потім вежу передали для обслуговування Івано-Франківському обласному радіотелепередавальному центру. Сільський голова Іван Лонич запевнив, що на це немає жодного документа. Дирекція центру не раз письмово зверталася до сільської ради з проханням передати їм на баланс цей об’єкт. Також є свідки, що телевежа була списана за відповідним актом ще 1989 року. В жодних переліках основних засобів створеного на базі колишнього колгоспу нового господарства, котрі підлягають паюванню, та в тих, що й не підлягають, телеретранслятор не значився. Він мав бути переданий територіальним громадам сіл Раківця та Семенівки для забезпечення трансляції Першого національного. Тепер же громада втратила тридцять тисяч щорічних надходжень, передбачених від уже укладеної між сільською радою та радіотелепередавальним центром угоди оренди. До майнового фонду незаконно, на переконання сільського голови, також було віднесено й лазню, яку власник паю попросту розібрав на цеглу, не маючи на це добро жодного документального підтвердження.
Прикладів, як невдалим реформуванням держава, заручившись науковими розробками численних аграрних провідників, фактично знищила свої багатства, можна навести чимало. У селі Торговиці, наприклад, був потужний тваринницький комплекс, який розібрали до фундаменту за один місяць! Так само свого часу розпорядилися вівцефермою в селі Копачинцях, руїни залишилися від великого господарства у приміському селі Якубівці. Багато, звичайно, залежало від місцевої влади, але ні міліцейські пости, ні численні розмови про перспективу розвитку територій зазвичай не допомагали й не спиняли нічних рейдів до колишніх колгоспних комплексів, з яких автомобілями, підводами, тачками й голіруч возили, носили все, що попадалося на очі. Чи багато з цього скористали?.. Й досі біля господарок — купки складеної старої цегли з розібраного корівника чи складу отрутохімікатів. Що могли дати, окрім хвороб чи ще якихось напастей, такі будматеріали?
Корова — за «копійки»...
Нове покоління селян не знає, а старе забуло та й не має змоги ефективно розпоряджатися майном. Скористалася, здебільшого, жменька тих, хто вмів знайти «лазівки» в законодавстві... Ним передбачено, наприклад, що отриманий у власність пай можна продати, віддати в оренду, оформити спадщину, подарувати. Тож часто мало користі й від нових власників, бо виплачували селянам десять-двадцять, щонайбільше — тридцять відсотків вартості майнових паїв, які оцінювалися, до того ж, за їхньою залишковою вартістю на час розпаювання... То що, колишня доярка не могла забрати корову з ферми, а, виходить, продала її за «копійки»?.. Подекуди досі не оформлено майнових відносин то на тракторну бригаду, то на сад... Зрозуміло, що нині ринок диктує стосунки між власниками паїв та потенційними покупцями. Ні управління агропромрозвитку, ні сільські чи районні ради не мають права втручатися до цих процесів купівлі-продажу. Однак треба було рекомендувати ефективного інвестора. Радили: або той чи інший об’єкт руйнується, його розкрадають, або ж покупець придбає, ставлячи свої умови. Селяни ж самі вирішували, чи продавати своє майно. Проблема ще й у тому, що власник паю, маючи його в натурі у вигляді трактора чи стіни в майстерні, не забезпечений роботою, а отже — без належного соціального захисту. Щось і тут недопрацювали вчені...
Щоб мати з майна зиск
І насамкінець про те, чи прописаний законодавством механізм доплати до отих 10—20 відсотків виплаченого за викуплений майновий пай. Настанови мають лише рекомендаційний характер. У договорі купівлі-продажу вказана сума, яка мала би бути отримана від реалізації майна. Ніде не прописано, що його можна продати дешевше. А покупці, пропонуючи зазвичай нижчу ціну чи навіть оформляючи «дарчу», обіцяли, що доплатять згодом. І власник майнового паю свідомо чи й несвідомо на це йшов... Тож нині претензій фактично нема кому висувати. Єдине: новий власник мав би дотримуватися вимог щодо цільового призначення викупленого майна. Ці угоди купівлі-продажу завіряє сільська рада, але в її обов’язки не входить функція їх складання. Однак, вболіваючи за громаду, вона має прослідковувати ефективне використання майна в натурі! А власник, на жаль, позбавившись документа на право власності на майновий пай, втрачає важелі впливу на нього. Як маємо це в більшості населених пунктів, де використана схема «законного» обходу законодавства. Тому тим, хто ще не втратив права на своє майно або його реалізацію, треба добре подумати або ж проконсультуватись у фахівців, перш ніж довірити сертифікат комусь сторонньому, навіть коли «покупець» говорить дуже солодко й багатообіцяюче. Варто зазначити також, що досі неясною є доля майнових паїв тих власників, що померли. Згідно із законодавством, спадкоємці мають нотаріально оформити їхні сертифікати на себе. Процедура ця коштує 150—200 гривень. Тож якщо пай невеликий, приміром, на 300—400 гривень, селяни зазвичай не поспішають провадити цю процедуру, адже майновий сертифікат купують щонайбільше за тридцять відсотків від його «номіналу». Отож, вважають, що шкурка вичинки не варта... Отак і «висять» у селах «мертві душі», а з того добре згодом можуть скористатися нечисті на руку підприємці, як от у Серафинцях, де за чиєїсь мовчазної згоди за цими «мертвими душами» числиться половина колишнього торгового комплексу в центрі села.
Івано-Франківська область.
ДО РЕЧІ
У процесі реформування колгоспів належне господарству майно передусім йшло на ліквідацію заборгованостей перед працівниками з виплати заробітної плати, банками, постачальниками за придбане зерно, пально-мастильні матеріали тощо. Годі казати, що відбувалося все прозоро та законно для ще недавнього колгоспника, який не вмів та й не мав доступу до керування цими процесами. Ще частина майна відчужувалася на користь місцевих громад. Тобто їм передавалися збудовані колгоспами дороги, заклади торгівлі, соціальні установи. Решта майна мала розподілитися між селянами — колишніми працівниками цих господарств та пенсіонерами, залежно від їхньої участі в них. Справа ця просувалася нелегко, адже багато чого з процедури видачі свідоцтв законодавством не було чітко прописано, наприклад, чи належить частка майна мешканцям села — працівникам соціальної сфери, а також тим, котрі працювали на державних роботах. Виникали й численні непорозуміння щодо визначення вартості та інвентаризації майна, індексації основних засобів, розрахунку та складання плану розподілу пайового та резервного фонду.