Вже 58 американських мільярдерів підтримали благодійну ініціативу «The Gіvіng Pledge» двох найбагатших підприємців планети — Білла Гейтса і Уоррена Баффета. Всі вони взяли на себе публічне зобов’язання спрямувати не менше половини (!) своїх багатомільярдних статків на благодійництво — в інтересах суспільства. Їхні зобов’язання реєструються на сайті http://gіvіngpledge. org. Радив би почитати листи мільярдерів.
В них — про відповідальність великого бізнесу перед країною і суспільством. Про моральність бізнесу, до якої вже доросли 58 мільярдерів, кожен з яких по-своєму заробив свій перший мільйон і перший мільярд.
Великий бізнес спрямовує свої приватні кошти на розв’язання найважливіших соціальних проблем Америки:
— доступність якісної освіти для всіх верств населення;
— створення і поширення ефективних вакцин і лікувальних засобів для боротьби з небезпечними інфекційними хворобами;
— новітні наукові розробки проривного характеру;
— впровадження сучасних методик навчання у середню і вищу школу;
— екологічний моніторинг і захист довкілля, постачання до лікарень сучасного медичного обладнання...
В Україні такі само проблеми, тільки їх масштаби і наслідки вже дійшли до критичної межі — межі деградації і руйнації: — навчальні заклади штампують атестати-дипломи, але не дають дітям знань і не формують їхнього світогляду, рівень технічного і методичного забезпечення школи не витримує жодної критики, заліки й екзамени продаються і купуються;
— лікарні працюють на допотопному обладнанні, не мають навіть критично необхідних ліків, багатьом медикам взагалі страшно довірити своє здоров’я;
— наукові структури і школи розвалені, мотивація до наукової діяльності в молоді відсутня, наші кращі науковці працюють за кордоном;
— вже стало проблемою знайти професійного і відповідального слюсаря, токаря, механіка, сантехніка, електрика, будівельника, навіть за чималі гроші;
— стан фізичного і психічного здоров’я людей викликає тривогу, в країні епідемії інфекційних хвороб, про які, здавалося, ми забули років 40—50 тому;
— незадовільний стан довкілля руйнує здоров’я людей, країна переповнена шкідливими для людини продуктами і товарами;
— стан житлового фонду і комунальної інфраструктури — аварійний, рівень техногенної безпеки загрожує життю людей...
В Україні так само є мільярдери, їх багато, і в гривнях, і в доларах. Частина з них дотепер сидять у владі (уряд, парламент, адміністрація Президента) і живляться владою, інші — вже відійшли від влади, але залежать від неї.
Одні створюють виробництва і робочі місця в Україні, інші — заробляють в Україні, але виводять кошти за кордон, підтримуючи чужі економіки.
Частина мільярдерів вже легалізувала і може декларувати свої статки (очевидно, не всі), але більшість їх приховують.
Можу помилитися в оцінці, але, думаю, якщо скласти докупи статки Кучми, Ющенків, Януковичів, Тимошенко, Азарових, Тігіпка, Клюєвих, Колєснікова, Бойка, Льовочкіна, Хорошковського, Черновецького, Балоги, Джарти, Ахметова, Іванющенка, Фірташа, Хмельницького, Васадзе, Губського, Стельмаха, Яценка, Скударя, Звягільського, Васильєва, Ківалова, Клімова, Буряків, Вадатурського, Порошенка, Григоришина, Коломойського, Боголюбова, Жеваго, Мартинова, Пінчука, Тарути, Гайдука, Ярославського, Іванова, Туманова, Юрушева, Байсарова, Шифрина, Нусенкіса, Суркісів, Горбаля, Косюка, Матвієнка, Шнайдера, Шпига, Мітюкова, Черняка, Медведчука, Веревського, Шуфрича, Осики, Димінського, Слободяна, Насалика, Добрянського і багатьох-багатьох інших великих бізнесменів, нинішніх і колишніх посадовців — то матимемо з десяток державних бюджетів України.
Окремі з вас уже стали на шлях благодійництва. Хтось робить це публічно, утворюючи фонди, хтось — не дуже афішує. Але для багатьох мільярдерів слова «відповідальність» і «моральність» поки що відсутні в словнику...
Звертаюся до вас, найбагатших людей країни: відважтеся на відповідальний крок — започаткуйте в Україні ініціативу, яка б не копіювала, але була близькою за своєю суттю до ідеї Гейтса-Баффета. Таку саму масштабну і системну. Для розв’язання найболючіших проблем українського суспільства.
Переконаний, це пішло б на користь не лише країні, а й кожному з вас особисто. Бо жоден з вас, скільки б не вкладали у фінансування виборчих кампаній і «заохочення» чиновників, не спить спокійно. Жоден не почувається у безпеці, незалежно від кількості озброєних охоронців, які вас супроводжують.
Ви вже давно не купуєте нічого українського, натомість завозите із закордону практично все — харчові продукти і воду, одяг і взуття, машини і комп’ютери, літаки і яхти, дерево і цеглу, меблі і сантехніку, цигарки і спиртні напої, ліки і косметику, туалетний папір і пральний порошок, худобу і птицю, магнітофони і телевізори, інструменти і станки, обладнання і сировину, навіть менеджерів і кваліфікованих робітників (від будівельника до ветеринара) для ваших підприємств, вчителів і гувернанток для ваших дітей...
Ви вкладаєте кошти у вілли і замки за кордоном, там ви відпочиваєте на вихідні і проводите відпустки, за кордоном ви реєструєте свої офшорні компанії, літаки і яхти, там ви народжуєте дітей і лікуєтеся, ваші діти вчаться у закордонних університетах, кошти і цінності ви зберігаєте у закордонних банках, свої інтереси в судах ви теж захищаєте за кордоном.
Маєте замислитися, що всі ці закордонні блага, до яких ви звикли, можуть зупинитися дуже швидко — відмовою у наданні візи, приміром, або підпискою про невиїзд. Певен, що ви цього не виключаєте.
Маєте усвідомити, що проблеми України — це не тільки наші проблеми. Вони вже давно стали вашими проблемами. Певен, що й це ви вже відчуваєте.
Маєте зрозуміти, що роками накопичені соціальні проблеми, які влада вирішити неспроможна, з кожним днем лише загострюються; паралельно зростає невдоволення людей, у суспільстві збільшується потенціал конфліктності, посилюються протестні настрої, значною мірою спровоковані тиском з боку влади. Нічого доброго країні це не принесе, вам — також.
Тож думайте і швидше шукайте з-поміж себе українських гейтсів-баффетів.
Часу обмаль. Далі буде лише гірше — якщо не зупинимо деградацію України і українців.
Якби ви погодилися і утворили Фонд соціальних проектів (назва умовна), то країна і ви разом з нею могли б отримати принаймні три позитивні результати.
Перше. Цей Фонд став би дійсно унікальним, а саме — першим в країні, що не розкрадатиметься. Бо ви, на відміну від держави, добре вмієте контролювати використання власних коштів — ефективно і за цільовим призначенням.
Для цього вам не потрібні довготривалі узгодження проектів законів, постанов і розпоряджень, нескінченні процедури державних закупівель, тисячі чиновників-контролерів, кожен з яких заглядає у кишеню, даючи дозвіл чи ставлячи печатку про погодження — ви вмієте швидко приймати рішення і нести за них відповідальність.
Друге. Якби ви особисто долучилися до розробки стратегії і визначення пріоритетів розвитку країни, чіткої постановки завдань з виходом на конкретні результати принципово нової соціально-економічної політики, то я впевнений — ви б це зробили набагато краще і швидше, ніж це спроможна зробити влада.
Посадовці зазвичай спрямували б ваші кошти на мистецькі або мисливські арсенали, батуринські чи межигірські замки, лікарні або лижні бази майбутнього, інші гучні прожекти, які потім лягають тяжким тягарем на державний бюджет — аби задовольнити власні амбіції, замість розв’язання справді нагальних проблем суспільства на стратегічну перспективу.
Вам же, із власного досвіду, набагато краще відомі європейські стандарти освіти, медицини, екології, умов ведення бізнесу, захисту прав людини, а крім того — європейські стандарти якості продукції, кваліфікації персоналу, стратегія виходу на міжнародні ринки, тактика виживання в умовах жорсткої економічної конкуренції.
Третє. Вивчаючи і вирішуючи вкрай важливі для людей соціальні проблеми, ви краще пізнаєте і зрозумієте свою країну. Ваше ставлення до країни зміниться: ви відчуєте, що Україна — це ваша країна. Яка має величезний потенціал і стратегічну перспективу.
А згодом, мірою накопичення позитивних результатів від ваших зусиль, зміниться і ставлення українського суспільства до вас, представників великого бізнесу, найбагатших людей країни. Зміниться на краще, я в цьому переконаний.
І якщо ви не живете одним днем, а дбаєте про стабільність і перспективу, то вам при нинішній владі це точно не завадить.
Анатолій ГРИЦЕНКО, народний депутат України.