Де поставить кому Міносвіти?

 Чиновники від освіти рекомендують вишам скоротити кількість бюджетних місць майже вдвічі. Лист із «привабливою» пропозицією розіслали ректорам після свят. Час на роздуми — до першого лютого. А поки що зміст послання коментують експерти.

 

Так, на вчорашній прес-конференції народний депутат від Партії регіонів, член парламентського комітету з питань освіти і науки Максим Луцький наголосив, що рекомендація Міносвіти — цілком «адекватна», зважаючи на те, що кількість випускників загальноосвітніх шкіл порівняно з 2010 роком зменшиться на 42%.

— Це реалії життя, я не бачу в цьому жодної проблеми.  Якщо минулого року випускників середньоосвітніх шкіл було 338 тисяч, то цьогоріч їх вже 192 тисячі, а тому об’єктивно скоротити держзамовлення на 42%, — сказав він.

Депутат також підкреслив, що ділити держзамовлення в ручному режимі ніхто не збирається, мовляв, Мінсовіти ще не приймало остаточного рішення щодо скорочення заявки на навчання фахівців, бакалаврів і магістрів у 2011 році на безкоштовній основі.

У свою чергу, колишній міністр освіти і науки Станіслав Ніколаєнко зазначив, що в подальшому країні взагалі треба відмовитися від терміна «держзамовлення»: «Бо держзамовлення може бути на валянки, м’ясо, молоко, але в жодному разі не на освіту», — пояснив він і одразу додав, що скорочувати бюджетні місця пропорційно до зменшення кількості випускників не можна. На його думку, вистачить 10—15%.

А от перший директор Українського центру оцінювання якості освіти Лілія Гриневич зауважила, що ті кошти, які вивільняються за рахунок демографічного спаду, мають бути спрямовані на розширення доступу до вищої освіти та підвищення її якості.

— Поки що в рекомендаціях від Міносвіти цього немає, наявний простий механічний підхід: на 42% скорочуються випускники, відповідно на 42% — державне замовлення, — сказала вона. — Тобто у цій ситуації ми можемо говорити про консервацію системи у тому стані, в якому вона є.

До слова, на наміри Мінсовіти скоротити держзамовлення у вишах уже відгукнулися студенти — вони готові силою виборювати бюджетні місця. Так, у заяві, надісланій «Голосу України» від студентської профспілки «Пряма дія», зазначено: «Ми вимагаємо повного скасування рекомендації Міносвіти щодо скорочення бюджетних місць. Держзамовлення мусить залишитись на колишньому рівні, не менше. Ми попереджаємо уряд: якщо рішення не буде переглянуто, профспілка готова піднімати школярів та їхніх батьків на акції протесту».