На Чернігівщині працюють 927 медичних закладів охорони здоров’я, які фінансують з місцевих бюджетів. А ще є відомчі лікарні СБУ, МВС, залізниці (останні розташовані у кількох містах). Ні для кого не секрет, що часто-густо функції їх у наданні медичної допомоги дублюються. У деяких закладах буквально створюють видимість роботи, «наповненості ліжок». Навіть у більшості центральних районних лікарень є істотні проблеми стосовно надання високоякісної медичної допомоги. Адже там бракує не лише сучасної медапаратури, а й висококваліфікованих спеціалістів. Досить зазначити, що на Придесенні забезпеченість лікарями становить лише 82 відсотки від потреби.
Такі реалії з недостатністю фінансових ресурсів та браком кадрів передусім створили умови, що вимагають зміни структури медичної допомоги. Отож на Чернігівщині торік фактично започаткували процес створення семи госпітальних округів. З цього приводу в обласному центрі відбувся форум медичних працівників закладів охорони здоров’я Придесення на тему «Напрями розвитку медичної галузі області в умовах сьогодення». Як зазначалося на ньому, головною метою такої реорганізації є наближення медичної допомоги до населення, насамперед сільської місцевості, та поліпшення якості її надання висококваліфікованими фахівцями.
— Госпітальні округи ще не створені, але цей процес започатковано, — каже начальник управління охорони здоров’я Чернігівської облдержадміністрації Володимир Ященко. — Він потребуватиме плідної співпраці між керівниками закладів охорони здоров’я та органами виконавчої влади на всіх рівнях. У кожному із створених госпітальних округів виділять центральну лікарню для надання поглибленої медичної допомоги. Її вибір здійснюватимуть з урахуванням наявних потужностей та специфіки прилеглих районів. А також з урахуванням умови, щоб кожний мешканець, який проживає на території створеного округу, міг дістатися до цього медзакладу протягом однієї години. Інші лікарні, які нині працюють на територіях пропонованих госпітальних округів, обслуговуватимуть пацієнтів, які вже не потребуватимуть інтенсивної допомоги. Це дасть змогу населенню лікуватися ближче до місця проживання, а також отримувати допомогу за місцем проживання у разі хронічних захворювань. Отже, у кожному районі функціонуватиме медичний заклад для лікування хворих з хронічними захворюваннями, планового та відновного лікування.
Планується всю територію області поділити між Чернігівським, Ніжинським, Прилуцьким, Козелецьким, Менським, Корюківським та Бахмацьким госпітальними округами. Кожен з них обслуговуватиме по 80—400 тисяч населення, надаватиме послуги 24 години на добу.
За рахунок концентрації складніших та затратніших видів медичної допомоги у найбільш потужних та сучасно обладнаних лікарнях з’явиться можливість забезпечити належну якість таких послуг та відповідність кваліфікації і робочого навантаження спеціалістів реальному обсягу робіт. Передбачається, що у центрах госпітальних округів зможуть протягом року провести понад 4000 повноцінних оперативних втручань та прийняти 400 пологів.
Робота у цьому напрямі уже розпочата. Ніжинський пологовий будинок, наприклад, приймає породіль з Носівського, Ічнянського, Борзнянського районів. Також функціонує міжрайонне інфарктне відділення на базі обласного кардіологічного відділення для госпіталізації хворих з Чернігівського, Куликівського, Менського, Городнянського та Щорського районів. На недавній колегії голова облдержадміністрації Володимир Хоменко зажадав від керівників Ніжина та Ніжинського району вжиття дієвих заходів для об’єднання медичних закладів з метою ліквідації дублюючих функцій, економії фінансових ресурсів.
Звичайно, реорганізація матиме свої плюси та мінуси. На місцях побоюються насамперед скорочення медперсоналу. Але де народжувати дитину безпечніше: у районному відділенні, де за рік не завжди буває й сто пологів, чи там, де сконцентрована найсучасніша медапаратура, працюває кілька професіоналів-спеціалістів? Так само лише у спеціалізованих закладах можна надати якісну допомогу хворим з інфарктами тощо.
За словами заступника начальника управління охорони здоров’я Чернігівської облдержадміністрації Галини Василькової, утворення госпітальних округів дасть можливість зекономити тільки на Чернігівщині десятки мільйонів гривень, які можна буде з користю витратити на закупівлю дорогого медичного обладнання.
Але цей процес триватиме не безболісно. Потрібне й законодавче підкріплення перепрофілювання різноманітних відомчих лікарень, які поглинають великі фінансові ресурси, але фактично надають лише терапевтичну допомогу.
Попереду медичну галузь області чекає нелегкий період реформацій. Насамперед облаштування станцій (пунктів) швидкої медичної допомоги, звідки працівники протягом 10—15 хвилин могли б доїхати до пацієнта з відповідним оснащенням. Усі невеликі міські та дільничні лікарні стануть частиною більш ефективної системи первинної медико-санітарної допомоги. На їх базі створять амбулаторії для лікарів загальної практики — сімейної медицини, денні стаціонари. В інших випадках дільничні, районні лікарні стануть частиною системи соціальної допомоги населенню. Експлуатаційні видатки для таких закладів зменшаться, а вивільнені ресурси можна буде використати для посилення забезпечення центральної лікарні госпітального округу.
На знімку: заступник начальника управління охорони здоров’я Чернігівської облдержадміністрації Галина Василькова демонструє карту госпітальних округів.
Фото автора.