У 2011 році у Львівській міськраді відкриють управління новітніх інформаційних технологій. Майбутнє Львова міський голова Андрій Садовий бачить у наукоємних виробництвах.
«Я хотів би, щоб у нас заробляли так, як у ІТ-компанії «Техніка», де молоді дівчата і хлопці 24—26 років отримують по 12 тисяч гривень, — розповідає Андрій Садовий. — Ми намагатимемося все зробити, щоб у місті запрацювало найсучасніше виробництво у світі. Новітні технології — це топ-вершина, до якої ми повинні прагнути. Це завтрашній день Львова».
Кількість програмістів, задіяних у сфері ІТ-технологій, у Львові та в Києві майже однакова. Але місто Лева виступає лідером за кількістю укладених із зарубіжними компаніями контрактів.
ІТ-технології — це продукт, який дає змогу виконати якусь операцію швидше та якісніше, це така річ, яка присутня всюди: на телебаченні, у медицині, журналістиці, логістиці. Львівські фахівці розробляють програми навіть для кінофільмів Голлівуда.
Львівська компанія SoftServe — один з найбільших розробників програмного забезпечення у Східній Європі, має представництва у Бостоні, Санта-Ані (США) та в Ахені (Німеччина). Відтоді, як першим клієнтом стала компанія Gеneral Electrіc, кожного року обсяги робіт тільки зростали. За 13 років діяльності клієнтами SoftServe стали відомі бренди США, Канади та Західної Європи, понад 100 компаній світу, серед яких Майкрософт.
Нині в SoftServe працює понад 600 програмістів та менеджерів. Компанія дуже високо підняла планку вимог до працівників. Бачить свою місію в тому, щоб, використовуючи новітні технології, задовольнити бізнесові потреби клієнтів і забезпечити їх лідерство на ринку.
Місцева влада намагається сприяти керівникам ІТ-компаній, щоб у Львові відкрили представництва Майкрософту, Apple, Google. У Львові колись діяв потужний приладобудівний комплекс, в якому працювало до 120 тисяч осіб. Тут один з найбільших наукових центрів Академії наук України, де зосереджено десятки академічних та науково-дослідних інститутів. У місті Лева жили і працювали вчені зі світовими іменами.
У двох університетах — імені Івана Франка та у Політехніці — щороку готують до тисячі молодих фахівців для ІТ-компаній.
Анатолій Мельник, завідувач кафедри Політехніки, радить учням, які мріють стати ІТ-фахівцями, вступати в один з чотирьох інститутів Львівської політехніки або на прикладну математику до університету імені Івана Франка.![]()
Перший навчальний заклад готує більше технічних спеціалістів, а другий — теоретиків. Починаючи з 3 курсу студенти вже працюють, отримують на фірмах додаткові сертифікати. За 17 років — жодних проблем з працевлаштуванням випускників. «Якби не два великі університети у Львові, ми б не говорили про цей вид бізнесу, — вважає керівник львівської ІТ-компанії Дмитро Косарів. — Освіта — поштовх до бізнесу, а бізнес — це локомотив, який витягує освіту. Чому ця модель спрацювала лише в інформаційних технологіях? Є ще електроніка, медицина, хімія. Ми заробляємо гроші за кордоном. Ми експортери. Тому у нас усе виходить».
Львів готує значно менше програмістів, ніж потребують компанії. У місті розгорнулась боротьба за талановитих молодих людей, бо в самих компаніях теж жорстка конкуренція. 95 відсотків продукції львівських та й усіх українських ІТ-компаній потрапляє на західний ринок. Це змушує колективи виходити на рівень європейських компаній.
Україна майже не використовує власні ІТ-ресурси. В Індії на свою країну працює 30% програмістів, у Китаї — 20%. Наша країна тільки продає свій продукт за кордон, а потім інколи купує його за значно більші суми.
Це новий вид бізнесу, ще не знайомий нашим олігархам. Сидять якісь молоді люди в орендованому приміщенні. Працюють на сучасних комп’ютерах. Але їхня діяльність не має матеріального вираження. Це не будівництво, де є земельна ділянка і акт на право власності чи нова споруда.
На жаль, тенденції сумні: з кожним роком українських ІТ-компаній ставатиме дедалі менше, бо основний замовник і споживач продукту — за кордоном. Україна дуже закрита для західного ринку. Тому наші компанії хочуть бути ближче до замовника. Щоб кардинально змінити ситуацію, вони почали діалог з міською радою. У Львові хочуть збудувати науковий чи технологічний центр, свою «силіконову долину» з прекрасними умовами праці та проживання для молодих програмістів.
Фото Віталія ГРАБАРА.
Мільярд доларів від програмістів
Львів входить до 30 міст з найбільшим потенціалом розвитку ІТ-технологій у світі, у десятку в Європі і у трійку в Україні. Конкурує з Києвом і Харковом.
Продукція ІТ-компаній приносить Україні до мільярда доларів США. В індустрії програмування задіяно понад тисячу компаній, в яких працює 30 тисяч високооплачуваних фахівців молодого віку. Заробіток спеціалістів ІТ-компаній становить 8—30 тисяч гривень на місяць залежно від рівня кваліфікації.