Свято уже на порозі. Один з його атрибутів — ялинка
Урочище Ляхів Павлівського лісництва розташоване усього за кілометр від Львівщини. Сьогодні ніхто й не помічає, що переїжджає цю умовну межу двох областей. А менш як сто років тому тут проходив кордон між двома великими і ворогуючими імперіями — Російською й Австро-Угорською — з усіма його атрибутами: митницею, кінними нарядами прикордонників, контрабандистами... Останні тоді, як і тепер, здебільшого незаконно переміщали спиртні напої та тютюн. Переправкою курива, до речі, займалися в основному галичани.
Лише якихось тисячу метрів розділяють галицьке село Перетоки і волинського Самоволя, але, як і колись, їхні жителі інколи називають одне одного австріяками та москалями, вкладаючи в ці слова не іронічний зміст, а швидше — шану до ще не забутого історичного минулого цього куточка української землі.
Волинь тут починається з лісового масиву, ще раз підтверджуючи у сусідів-львів’ян її репутацію як краю борів і дібров. Місцева земля родюча, тому й дерева на ній виростають міцними, правильної форми. Насамперед це стосується ялинок. Вони тут справжні красуні. Недарма щорічно саме звідси відправляють вічнозелені красуні в древній Володимир-Волинський, інші міста та області України.
— Таких струнких, з правильною густою кроною ялинок, як тут, мало де побачиш, — зауважує підприємець з Володимира-Волинського Гевонд Гевондян, який приїхав на плантацію зі своєю вантажівкою. — Вже четвертий рік поспіль беру звідсіля ялинки, які відправляю автомашиною в Одесу. Там маю вже постійних клієнтів, які купують ялинки лише в мене.
На плантації зустріли й головного лісничого Володимир-Волинського державного лісомисливського господарства Володимира Туревича. Ось що він розповів:
— Цього року наше підприємство реалізує 8200 ялинок. У віддалені регіони України почали відправляти їх ще 15 грудня. На місцевих новорічних ярмарках реалізовуватимемо аж до останнього дня цього року. Споживачам скажу, що волинські ялинки — одні з найкрасивіших в Україні. Вони безпечні для здоров’я, більше того — збагачують квартири цілющими фітонцидами, створюють особливу атмосферу свята.
— Купувати справжню ялинку чи ставити пластикову — справа самої родини, — зауважує головний спеціаліст Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства Володимир Неводнічек. — Для лісу такі сплановані рубки шкоди не завдадуть. Це все одно, що збирати врожай на полі чи городі. Адже ми вирощуємо ці деревця на спеціальних ділянках, які так і називають плантаціями новорічних ялинок. У Павлівському лісництві для цієї мети відведено майже п’ять гектарів. Інша річ — бракон’єрство. Щоб не допустити самовільних рубок, у ці дні в усіх районах області працюють рейдові бригади, в які входять працівники міліції, природоохоронних служб, а також нашої лісової охорони.
Багатьох хвилює доля лісових красунь після завершення Новорічних та Різдвяних свят. Як розповів директор Володимир-Волинського державного лісомисливського господарства Олександр Кватирко, вже є домовленість з комунальними службами, які збиратимуть такі ялинки на вулицях міста і надаватимуть їх для переробки на паливні гранули. Одну з таких установок нам показали на лісопромисловому комплексі підприємства. Щодоби тут мають можливість виготовляти з відходів деревини 6—7 тонн пелетів, які потім продадуть у Польщу або Словаччину. Загалом в області вже працює чотири такі установки.
Понад 212 тисяч ялинок та сосонок виростили до Новорічних свят лісівники області. Половину з них вони готові запропонувати жителям інших регіонів України, насамперед південних та східних її областей. Загалом же новорічні ялинкові плантації у Волинській області займають 309 гектарів, на яких росте 1,7 мільйона вічнозелених красунь. Їх вирощують у 99 лісництвах 15 держлісгоспів та лісовому селекційно-насіннєвому центрі обласного управління лісового та мисливського господарства, що в селі Гаразджа Луцького району. А найбільше ялинок до Новорічно-різдвяних свят — по 14—15 тисяч штук — підготували працівники Маневицького та Камінь-Каширського держлісгоспів.
Торік держлісгоспами області реалізовано 116 тисяч лісових красунь на суму понад 1,8 мільйона гривень. Ще більшим обіцяє бути виторг і цьогоріч. Тож справа ця для лісівників хоч і копітка, але прибуткова. До того ж, зауважують вони, приємно дарувати людям, насамперед малечі, хороший новорічний настрій.
На знімках: волинські ялинки, які незабаром прикрасять квартири мешканців Одеси; цю екологічну рейдову бригаду ми зустріли біля одного із лісових масивів Іваничівського району.
Фото автора.