Степовики сподіваються на те, що важливий об’єкт більше не заморожуватимуть
П’ятирічний договір про регіональний розвиток Херсонщини, укладений минулої осені між Кабінетом Міністрів України та обласною радою, починає приростати конкретними проектами. І їхня реалізація починається не з обласного центру, а з віддаленого і маловодного степового Іванівського району.
Ще в минулому столітті, а точніше — дванадцять років тому, цей «ведмежий кут» розбудив гул скреперів. Меліоратори прибули сюди якраз вчасно: люди почали масово покидати і без того малолюдні українські «прерії».
Розгублених степовиків зупинили саме меліоратори, клятвено пообіцявши «привести у степ Дніпро».
А проект був справді грандіозний. Як і велична сама мета спорудження Іванівського групового водоводу — забезпечити централізованим водопостачанням 18 сіл однойменного району і два сусіднього, Нижньосірогозького. На цю воду тоді чекали 16,8 тисячі душ.
Невдовзі дніпровська вода прибула в кілька сіл — Воскресенку, Новосеменівку, Нововасилівку, Червоний Прапор, Українське і сам райцентр. А далі? А далі обіцянки меліораторів спіткнулися об загальнодержавні економічні негаразди. Довелося глушити мотори... Виявилося — надовго.
Консервація об’єкта, на щастя, не отримала невизначений «строк зберігання». І ось у 2008-му, у такі само грудневі дні, як нині, в урочистій обстановці почав діяти другий пусковий комплекс унікальної гідротехнічної споруди.
Треба було бачити в цю хвилину обличчя степовиків, які буквально світилися від радості!
«Саме цей об’єкт входить до списку 268 важливих капітальних будов, — зауважив тоді голова Держкомводгоспу України Василь Сташук. — Такого будівництва не було і за часів СРСР! На цьому реалізація унікального проекту не завершується. Ми вже оголосили тендер на будівництво третього етапу водогону, тож поступово вирішуватимемо питання забезпечення питною водою Нижньосірогозького району...»
Здавалося, ось-ось розпочнеться і третій етап спорудження водогону. Та й тут не склалося. Причини ті самі — кошти...
Про них часто йшлося у стінах облдержадміністрації, в сесійній залі обласної ради, в кабінетах меліоративного відомства. Говорилося і тоді, коли в область напередодні минулих виборів прибув глава уряду Микола Азаров. А раптом...
Наполегливість степовиків не минула марно і вилилася в абзац згаданого вище договору між Кабміном України та обласною радою. Уряд зобов’язався до 2014 року виділити з держбюджету на добудову першої черги «водоводу порятунку», як охрестили об’єкт мешканці степової глибинки, 36,9 мільйона гривень. Уже наступного року меліоратори одержать від уряду 12,6 мільйона гривень, ще 1,4 мільйона надійдуть з обласного бюджету. А це означає, що села споживатимуть воду не з цистерн і не з перенасичених солями прогірклих свердловин, а очищену за новітніми європейськими технологіями.
На знімку: голова Держкомводгоспу України Василь Сташук приймав від вдячних степовиків коровай у грудні 2008-го. Коли ж прийме наступний?
Фото з архіву автора.