Коли десять років тому Олександр Медин очолив Білокуракинську районну лікарню, він пообіцяв, що вона буде краща в області. Звичайно, головний лікар розумів, яке непросте завдання перед собою поставив, але здорові амбіції впевненої у своїх силах людини переконували в тому, що він свого доб’ється. Інтуїція Олександра Медина не підвела. Сьогодні Білокуракинська районна лікарня, справді, краща з усіх сільських лікарень області.

Що означає краща?

Це коли в лікарні працюють умілі кадри, новітнє обладнання і сучасні технології. Кажуть, що в умовах недостатнього фінансування таких успіхів досягти нереально.

— Реально, реально! — переконує Олександр Олександрович. — Хіба наша районна лікарня тому не доказ? Звичайно, не все одразу вийшло. Але ми поставили перед собою конкретне завдання й чітко його виконували. Побачивши таке прагнення, нас активно підтримувала влада — і районна, і обласна. Я б сказав, що ця підтримка — чи не головна складова успіху.

Для початку потрібно було «омолодити» медичні кадри. Але всі молоді й талановиті лікарі живуть і працюють у місті, в обласному центрі. Яким таким солодким пряником їх принадити, щоб вони змінили «урбаністичну картину на сільський пейзаж»? По-перше, надати їм можливість працювати в умовах сучасних медичних методик і технологій, по-друге, створити такі побутові умови, щоб фахівцеві захотілося працювати в селі. Іншими словами, дати йому квартиру, можливість цивілізованого спілкування зі своїми колегами і друзями. Першого запросили молодого луганського хірурга, якому одразу виділили житло — просторий особняк з меблями — і дали можливість прояву ініціативи. Пізніше приїхали ще кілька луганських лікарів, яких теж забезпечили житлом. У цьому питанні районна влада виявили повне розуміння проблеми і знайшла можливість, щоб спеціально для медпрацівників побудувати двоповерховий будинок на 12 квартир. Пізніше медикам було виділено ще чотири квартири в іншій новобудові. Вирішення житлової проблеми звело нанівець кадровий дефіцит. У Білокуракиному сьогодні є всі необхідні фахівці — психіатр, реаніматолог, дитячі лікарі, акушери-гінекологи тощо.

— Сьогодні ми дозріли для того, щоб на базі нашої районної лікарні створити міжрайонний хірургічний центр, — розповідає Олександр Олександрович. — Для цього в нас є кадри, новітнє обладнання, дві реанімації і навіть своя водолікарня, де можна проходити відновне лікування після травм і переломів. Сьогодні, наприклад, ми широко застосовуємо лапароскопічні операції, які в десятки разів знижують кількість післяопераційних ускладнень, учетверо зменшують строки реабілітації, переводячи цілу низку складних хірургічних маніпуляцій у розряд амбулаторних. Одне слово, справа за малим — отримати офіційний статус міжрайонного хірургічного центру. І ми сьогодні над цим працюємо.

За останній рік районній лікарні вдалося придбати різного обладнання на суму 1,5 мільйона гривень. Наприклад, рентгенівський комплекс, УЗД тощо. Джерела надходження різні. В одному разі обладнання передано обласним управлінням охорони здоров’я, в другому — куплено районом, у третьому разі допоміг міжнародний фонд або спонсор. Крім іншого, у хірургічному відділенні зроблено чудовий ремонт. Навіть у луганських лікарнях такого комфорту і європейського стилю не знайти.

...І комп’ютеризація всієї медичної системи

До речі, ще раз про європейський стиль. Кажучи про сучасні технології, які застосовують білокуракинські медики, варто сказати і про працюючі тут комп’ютерні програми. Комп’ютерів у лікарні тридцять, всі вони підключені до Інтернету, оснащені відеозв’язком. Такий сучасний спосіб системи спілкування із зовнішнім світом має кожен завідувач відділення, провідний спеціаліст. Крім доступу до інформації, він дає змогу вільно спілкуватися з колегами, наприклад, з обласної лікарні, отримати в них необхідну оперативну консультацію. Особливо це важливо для хірургів, травматологів, педіатрів і акушерів-гінекологів. З цього приводу Олександр Медин висловлює побажання, щоб у медицині впроваджувалося якнайбільше комп’ютерних програм, які б особливо прислужилися лікарям сімейної медицини.

— Я вважаю, що сімейний доктор повинен в обов’язковому порядку мати комп’ютер, автомобіль, невеликий набір діагностичного обладнання і, як мінімум, дві медсестри. У нашому районі 24 фельдшерсько-акушерські пункти. Поки що не всі перебувають у гарному стані. Але я сподіваюся, що після того, як їх передадуть на наш баланс, ми надамо їм належного вигляду й обов’язково комп’ютезируємо.

Тримати руку на пульсі... науки

Білокуракинські лікарі тісно співробітничають із Луганським медичним університетом і досить широко використовують його нові методики. Досвідчені хірурги, травматологи та інші фахівці приїжджають до Білокуракиного, щоб провести майстер-клас із молодими сільськими лікарями, тож можна сказати, що районна лікарня йде в ногу з часом. Скажімо, сьогодні тут уперше для сільських лікарень застосовується тромболізис. Багато лікарів бояться проводити цю процедуру, оскільки вона може призвести до низки ускладнень, починаючи від кровотеч із будь-якої ранки й закінчуючи розвитком крововиливу в головний мозок або внутрішньої кровотечі. Тромболізис широко використовується в Європі та Америці, там це повсякденна процедура спеціалізованих клінік, що дає змогу не тільки врятувати життя пацієнта, а й мінімізувати ризик розвитку серцевої недостатності у віддалені строки, попередивши тим самим інвалідизацію пацієнта. Білокуракинські лікарі освоїли цю операцію. Нещодавно, наприклад, вони провели тромболізис стегнової артерії і досить успішно, завдяки чому хворому вдалося зберегти ногу.

До Білокуракинської лікарні сьогодні їдуть за здоров’ям жителі інших районів області, і лікарі нікому не відмовляють, не ділять на чужих і своїх. І справа тут не тільки в клятві Гіппократа.

На знімку: триває операція.