дали вінничанину у державному «Ексімбанку». Тепер позичені гроші стягують через суд
Кредит на суму 1,9 мільйона доларів вінничанину видали у 2008-му. До закінчення терміну повернення (2015 рік) ще достатньо часу. Однак позичальник перестав виконувати взяті на себе зобов’язання, і банк звернувся з позовом до суду.
— Прокуратура вступила у справу вже після того, як була подана позовна заява, — уточнює Сергій Гембера, прокурор відділу представництва інтересів громадян та держави у судах Вінницької обласної прокуратури. — Як тільки нам стало відомо про наявність такого судового спору, долучилися до захисту інтересів держави.
За словами співрозмовника, у позичальника був поручитель — юридична особа. Тому кошти стягуватимуть не тільки з основного боржника, а й з поручителя. Він забезпечив кредит відповідною майновою заставою.
Розгляд справи тривав протягом трьох місяців. Рішення про стягнення коштів суд прийняв 17 листопада ц. р. До відшкодування заявлено суму у вітчизняній валюті — 15 мільйонів гривень.
Під час розмови з прокурором до кабінету зайшов представник одного з державних банків. Передав документи на ще один проблемний кредит. Шість мільйонів гривень позичальник не повертає банку. Банкіри просять втрутитися прокуратуру. Надані матеріали ще перевірятимуть, а тим часом прокуратура вивела на чисту воду двох липових «банкрутів».
— Є такі позичальники, які після отримання кредиту застосовують хитру схему його неповернення, — продовжує прокурор Гембера. — Наймають грамотних юристів, ті підказують шляхи оформлення справи про банкрутство господарюючого суб’єкта, подають заяву до суду...
— А як же майно під заставою?
— Майно? Неодноразово доводилося стикатися з випадками, коли під час перевірок з’ясовувалося, що його нема і не було раніше, — каже співрозмовник. — Трапляється, що деякі речі знецінюються, тому не покривають суму кредиту. Самі банки, їхні служби безпеки мали б прискіпливіше перевіряти тих, кому дають гроші. Адже після того, як суд визнає підприємство банкрутом, тим самим звільняє його від зобов’язань повертати кредит.
Два такі рішення суду про визнання банкрутами господарюючих суб’єктів скасовано завдяки втручанню прокуратури. Банкрутство в обох випадках виявилось, як-то кажуть, липовим. Тепер Ощадбанку мають повернути 1,5 мільйона гривень, уточнив прокурор.
Довідково
З початку 2010-го Вінницька облпрокуратура захистила інтереси держави у банківській сфері на загальну суму 33 мільйони гривень. Законом передбачено, що прокуратура має право захищати тільки державні банки.
 
Вінниця.
На знімку: Сергій Гембера.
Фото автора.