Одне з найкращих лісогосподарських підприємств області СЛАТ «Тур», що в Ковельському районі, хочуть позбавити права на земельні ділянки, виділені йому ще в 1994 році, або фактично... знищити.

Правду кажучи, їхав у Ковель, щоб підготувати позитивний матеріал до Дня працівника лісу. Адресу вибрав відому для себе: спеціалізоване лісогосподарське акціонерне товариство «Тур». Це підприємство не лише одне з найбільших в області серед споріднених, а й має чудові традиції. Свого часу, беручи участь у виставках досягнень народного господарства СРСР і УРСР, колектив був відзначений майже сотнею медалей, більшість яких — найвищого ґатунку, йому вручали автомобілі, інші нагороди. Сьогодні «Тур» теж учасник багатьох республіканських виставок та ярмарок.

Багатолітній директор СЛАТ «Тур» Петро Смаль, до речі, лише другий за всі роки керівник товариства, не без гордості розповідає, що за 39 років існування підприємством висаджено понад шість тисяч гектарів лісу. «Тур» є одним з найкращих платників податків Ковельського району, щороку перераховуючи до бюджету по 2,5—3 мільйони гривень. Значну частину продукції лісівники відправляють на експорт, заробляючи для України таку необхідну валюту. Важко переоцінити і соціальну роль підприємства у житті регіону. Дрова для одиноких літніх громадян, будматеріали для новозбудованих церков, дошки для ремонту шкіл і лікувальних установ — усе це надає «Тур» на досить великі суми у вигляді спонсорської допомоги.

Здавалось би, за всіх цих обставин воно мало б бути в області в пошані. Тим часом, перебуваючи кілька днів тому в Ковелі, із великим здивуванням почув, що СЛАТ «Тур» незабаром взагалі може перестати існувати. У господарському суді знаходиться позовна заява прокуратури області, подана за часів її попереднього керівництва нібито в інтересах держави та територіальної громади, які обстоюють обласна рада, облдержадміністрація, Державне агентство лісових ресурсів України, до Ковельського спеціалізованого лісогосподарського акціонерного товариства «Тур». У ній йдеться про визнання недійсними та скасування державних актів на право постійного користування землею цим товариством і повернення земель лісового фонду площею 30 640 гектарів. Фактично йдеться про незаконне вилучення у товариства лісу, який воно вирощувало, доглядало і охороняло протягом 39 років. Чергове засідання суду має відбутися вже 24 вересня.

Знайомлячись з матеріалами цієї справи, пригадав: щось схоже на Волині вже було, коли в 2011-му в області з ініціативи влади почалася кампанія з ліквідації міжгосподарських лісгоспів і створення на їх базі державних лісогосподарських підприємств. До чого тільки не вдавалися тодішні керівники області, щоб загнати непокірних лісівників у лоно обласного управління лісового господарства. Шантаж, залякування, фальсифікація стали зброєю проти тих колективів і їх директорів, які противилися цьому адміністративному примусу. Головним аргументом проти непокірних були ті ж акти на право постійного користування землею, яких вони, на відміну від СЛАТ «Тур», не мали. Ковельське підприємство отримало їх в 1994 році, щоправда, з певними некоректними рішеннями Волинської обласної ради. Але ж, якщо так, то претензії в прокуратури мали б бути насамперед до цього представницького органу, а не до лісівників. Влада була надзвичайно зацікавлена у тому, щоб загнати під один адміністративний дах усіх лісівників: експорт деревини був і залишається надзвичайно вигідною справою. В такій централізації галузі відчувався прямий інтерес «сім’ї» та її оточення. На жаль, більшість керівників не витримали цього тиску тодішніх очільників області і лісової галузі. Так поміняли свій статус потужні підприємства агролісу в Любомлі, Ківерцях, Любешові... Щодо останнього, то з ним і близько не могло конкурувати державне лісове підприємство, розташоване у тому ж Любешівському районі. Консервний цех, цехи з переробки деревини і виготовлення паливних тирсобрикетів, заготівля очерету, садівництво — ось неповній перелік справ, який займалося підприємство «Любешівагроліс». Планували навіть збудувати власний молокозавод. Але не судилося. Опинившись під опікою обласного управління лісового і мисливського господарства, воно втратило можливість ініціювати і втілювати багато хороших справ, ніби зів’яло.

Тепер така само доля очікує і товариство «Тур», яке до кінця бореться з чиновницьким свавіллям. Прикро, що все це робиться ніби по інерції. Адже стара влада вже ганебно пішла в небуття, але недобрі і не завжди чесні її справи ще продовжуються. Звичайно, істину має встановити суд. Але перш ніж Феміді приймати рішення, слід задуматися, а чи варто знищувати підприємство, яке навіть у нинішніх умовах працює стабільно, забезпечує роботою понад 200 чоловік, поповнює бюджет?

Ковель Волинської області.

Факт

Нагадаємо, що лісові ділянки були виділені СЛАТ «Тур» у постійне користування ще 1975 року відповідно до чинного тоді законодавства. А допущені в 1994-му обласною радою помилки можна виправити сьогодні, не ріжучи при цім курку, яка несе золоті яйця. Прикро, але обласна влада в цій ситуації поки що зайняла позицію стороннього спостерігача.

Такий мальовничий вигляд має фойє адмінбудівлі підприємства.

Директор СЛАТ «Тур» Петро Смаль на одному з ярмарків у Луцьку.

Фото автора з архіву «Голосу України».